Raport z projektu – kolej regionalna Alb-Bodensee GmbH

Produkt: 
Platforma robocza do prac dachowych z elektrycznie wysuwanymi występami dopasowującymi się do kształtu pociągu

Klient: 
DB ZugBus Regionalverkehr Alb-Bodensee GmbH, Ulm

Maksymalne bezpieczeństwo dla maksymalnej efektywności

Celem projektu realizowanego dla niemieckiego przedsiębiorstwa DB ZugBus GmbH z Ulm było zwiększenie efektywności prac konserwacyjnych i serwisowych prowadzonych na dachu pociągu, przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa pracowników. Zoptymalizowanie procesów wytwórczych pozwoliło skrócić czas obsługi taboru kolejowego w hali serwisowej, a tym samym jego wyłączenie z użytkowania. Aby to osiągnąć, konstruktorzy KRAUSE opracowali obustronną konstrukcję o długości 25 metrów, umożliwiającą komfortową pracę na dachu pojazdu. Kluczowe dla wygody i bezpieczeństwa użytkowników okazały się elektrycznie sterowane występy, dopasowane do kształtu pociągu, tworzące przestronną przestrzeń roboczą.

Dostęp do platformy roboczej usytuowanej na wysokości 4 metrów zagwarantowany jest po obu stronach konstrukcji przez wygodne schody. Zostały one wykonane z kraty aluminiowej o klasie poślizgu R13, co zapewnia maksymalne bezpieczeństwo użytkowania. Podesty i występy zostały z kolei wykonane z aluminium ryflowanego oraz blachy żeberkowej.

Rozpoczęcie pracy na dachu pociągu wspomagane jest przez system sygnalizacyjny oraz dźwiękowy. Dopiero wówczas, gdy pociąg osiągnie końcowe ustawienie, można elektrycznie wysunąć występy. Sterowanie nimi odbywa się z centralnego pulpitu. Najpierw następuje dokładne sprawdzenie dopasowania platformy do kształtu pojazdu, a następnie eliminacja do zera ewentualnej szczeliny.

W celu zapobiegnięcia uszkodzenia lakierowanej powierzchni pociągu, występy zostały zakończone listwą ochronną. Po całkowitym dopasowaniu ich do kształtu wagonu, można otworzyć drzwi bezpieczeństwa i dostać się na platformę roboczą. O tym fakcie, pracowników DB ZugBus, informuje sygnalizacja świetlna umieszczona obok drzwi.

Kolejnym urządzeniem zabezpieczającym, znajdującym się obok schodów (zarówno z lewej, jak i prawej strony), jest system kontroli dostępu, wymagający wyjęcia odpowiedniego klucza. Każdy pracownik wchodzący na platformę musi potwierdzić nim ten fakt. Klucz należy ponownie włożyć do systemu przy opuszczaniu obszaru roboczego. Dopóki wszystkie klucze nie znajdą się z powrotem w pozycji wyjściowej, przesuwanie występów platformy jest niemożliwe. Dla większego bezpieczeństwa użytkowników, po obu stronach konstrukcji zainstalowano drabiny awaryjne.

Aktualności

KRAUSE na VI Ogólnopolskim Forum Służby BHP

Na to wydarzenie czekają co roku wszyscy specjaliści BHP. Mowa o Ogólnopolskim Forum Służby BHP, organizowanym przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie…

Więcej informacji >>

Kompleksowa infrastruktura techniczna do nowej hali serwisowej Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej

Produkcja, obsługa oraz konserwacja pojazdów szynowych – niezależnie od tego czy są to wagony pasażerskie, towarowe, cysterny kolejowe czy kolej…

Więcej informacji >>

Optymalizacja bezpieczeństwa pracy podczas obsługi, czyszczenia i konserwacji cystern i pojazdów silosowych

Zapewnienie bezpieczeństwa pracy podczas obsługi cystern i pojazdów silosowych jest dużym wyzwaniem. Tego typu prace często wymagają dostania się w…

Więcej informacji >>

Duża dawka wiedzy od ekspertów KRAUSE

Okres przedwakacyjny był dla nas bardzo intensywny w obszarze prowadzonych szkoleń. Spotkaliśmy się z członkami Ogólnopolskiego Stowarzyszenia…

Więcej informacji >>

Rusztowania CORDA – różnorodność w trosce o bezpieczeństwo początkujących

Rusztowania jezdne są nieocenioną pomocą w wielu pracach budowlanych i remontowych. Oferują użytkownikom komfort i bezpieczeństwo podczas wykonywanych…

Więcej informacji >>

Rusztowanie KRAUSE ClimTec - bezpieczeństwo pracy dla każdego

Rusztowanie robocze KRAUSE ClimTec to innowacyjne rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo i komfort prac na wysokości. Zaprojektowane jako modułowy, 3…

Więcej informacji >>
Strefa Wiedzy

Serwis żurawi samojezdnych – w jaki sprzęt warto się zaopatrzyć?

Serwis żurawi samojezdnych to zadanie wymagające nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale również odpowiedniego wyposażenia. Biorąc pod uwagę rosnące…

Więcej informacji >>

Renowacja altany drewnianej – kącik porad

Drewniana altana to centrum ogrodowego relaksu i towarzyskich spotkań. By jednak przez lata zachwycała swoim wyglądem, potrzebuje regularnej troski.…

Więcej informacji >>

Konserwacja dachu płaskiego – o czym warto pamiętać?

Dach płaski to powierzchnia chroniąca budynek przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznym. Jest to zatem przegroda o pierwszorzędnym znaczeniu…

Więcej informacji >>
Terminy Targów

Brak aktualnych wydarzeń.
Wkrótce poinformujemy Państwa o nadchodzących terminach.

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!