Raport z projektu – kolej regionalna Alb-Bodensee GmbH

Produkt: 
Platforma robocza do prac dachowych z elektrycznie wysuwanymi występami dopasowującymi się do kształtu pociągu

Klient: 
DB ZugBus Regionalverkehr Alb-Bodensee GmbH, Ulm

Maksymalne bezpieczeństwo dla maksymalnej efektywności

Celem projektu realizowanego dla niemieckiego przedsiębiorstwa DB ZugBus GmbH z Ulm było zwiększenie efektywności prac konserwacyjnych i serwisowych prowadzonych na dachu pociągu, przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa pracowników. Zoptymalizowanie procesów wytwórczych pozwoliło skrócić czas obsługi taboru kolejowego w hali serwisowej, a tym samym jego wyłączenie z użytkowania. Aby to osiągnąć, konstruktorzy KRAUSE opracowali obustronną konstrukcję o długości 25 metrów, umożliwiającą komfortową pracę na dachu pojazdu. Kluczowe dla wygody i bezpieczeństwa użytkowników okazały się elektrycznie sterowane występy, dopasowane do kształtu pociągu, tworzące przestronną przestrzeń roboczą.

Dostęp do platformy roboczej usytuowanej na wysokości 4 metrów zagwarantowany jest po obu stronach konstrukcji przez wygodne schody. Zostały one wykonane z kraty aluminiowej o klasie poślizgu R13, co zapewnia maksymalne bezpieczeństwo użytkowania. Podesty i występy zostały z kolei wykonane z aluminium ryflowanego oraz blachy żeberkowej.

Rozpoczęcie pracy na dachu pociągu wspomagane jest przez system sygnalizacyjny oraz dźwiękowy. Dopiero wówczas, gdy pociąg osiągnie końcowe ustawienie, można elektrycznie wysunąć występy. Sterowanie nimi odbywa się z centralnego pulpitu. Najpierw następuje dokładne sprawdzenie dopasowania platformy do kształtu pojazdu, a następnie eliminacja do zera ewentualnej szczeliny.

W celu zapobiegnięcia uszkodzenia lakierowanej powierzchni pociągu, występy zostały zakończone listwą ochronną. Po całkowitym dopasowaniu ich do kształtu wagonu, można otworzyć drzwi bezpieczeństwa i dostać się na platformę roboczą. O tym fakcie, pracowników DB ZugBus, informuje sygnalizacja świetlna umieszczona obok drzwi.

Kolejnym urządzeniem zabezpieczającym, znajdującym się obok schodów (zarówno z lewej, jak i prawej strony), jest system kontroli dostępu, wymagający wyjęcia odpowiedniego klucza. Każdy pracownik wchodzący na platformę musi potwierdzić nim ten fakt. Klucz należy ponownie włożyć do systemu przy opuszczaniu obszaru roboczego. Dopóki wszystkie klucze nie znajdą się z powrotem w pozycji wyjściowej, przesuwanie występów platformy jest niemożliwe. Dla większego bezpieczeństwa użytkowników, po obu stronach konstrukcji zainstalowano drabiny awaryjne.

Aktualności

Nagroda „Best Of" w kategorii Wokół domu: Aluminiowe rusztowanie robocze ClimTec

Co roku redakcja renomowanego niemieckiego magazynu branżowego „Heimwerker Praxis" wybiera grupę produktów, które wyróżniają się wyjątkowymi…

Więcej informacji >>

Nowość w ofercie drabin. Wprowadzamy modele wolnostojące ze stopniami R13

Drabiny pomocne są nie tylko w naszym codziennym życiu, ale przede wszystkim podczas profesjonalnych prac nad podłożem. Umożliwiają dostęp do wyżej…

Więcej informacji >>

KRAUSE na Międzynarodowych Targach TSL 2023 w Ptak Warsaw Expo

6 kwietnia br. zakończyła się 4. edycja Międzynarodowych Targów TSL. Trzydniowe wydarzenie, które tradycyjnie odbywało się w Ptak Warsaw Expo,…

Więcej informacji >>

Wspieramy zakłady komunikacyjne w zielonej transformacji. Stanisław Deja w wywiadzie dla Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej

Transport publiczny się zmienia, a miejskie zakłady komunikacyjne stają dziś przed dużym wyzwaniem, jakim jest wymiana floty autobusów miejskich z…

Więcej informacji >>

Klasyka w nowej odsłonie. Składane schodki Treppy w wersji anodowanej

Są sytuacje, w których sprzętom do prac na wysokości stawia się naprawdę wysokie wymagania – muszą nie tylko gwarantować szybki i bezpieczny dostęp do…

Więcej informacji >>
Strefa Wiedzy

Jaka drabina do mieszkania sprawdzi się najlepiej?

Okazjonalne prace, w trakcie których korzystamy ze sprzętu do prac na wysokości, wykonujemy wszędzie - nie tylko na placu budowy, ale również w…

Więcej informacji >>

Podesty magazynowe – jak dobrać sprzęt do różnych zastosowań?

Obsługa magazynów, hal logistycznych oraz sklepów wielkopowierzchniowych to bardzo często praca na wysokości. Przy magazynowaniu każdy metr sześcienny…

Więcej informacji >>

Jak nie korzystać z drabiny, czyli najczęściej popełniane błędy

Nowoczesna, stabilna drabina to gwarancja bezpieczeństwa podczas pracy na wysokości. Nawet najlepszy i najdroższy model nie zda się jednak na wiele,…

Więcej informacji >>
Szkolenia

22.06.2023

Warszawa - Szkolenie otwarte z zakresu wykonywania przeglądów okresowych

Kategoria; Schodki, drabiny, rusztowania jezdne
Typ szkolenia: Stacjonarne

Więcej informacji >>

29.06.2023

Kraków – Szkolenie otwarte z zakresu wykonywania przeglądów okresowych

Kategoria; Schodki, drabiny, rusztowania jezdne
Typ szkolenia: Stacjonarne

Więcej informacji >>

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!