Raport z projektu – kolej regionalna Alb-Bodensee GmbH

Produkt: 
Platforma robocza do prac dachowych z elektrycznie wysuwanymi występami dopasowującymi się do kształtu pociągu

Klient: 
DB ZugBus Regionalverkehr Alb-Bodensee GmbH, Ulm

Maksymalne bezpieczeństwo dla maksymalnej efektywności

Celem projektu realizowanego dla niemieckiego przedsiębiorstwa DB ZugBus GmbH z Ulm było zwiększenie efektywności prac konserwacyjnych i serwisowych prowadzonych na dachu pociągu, przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa pracowników. Zoptymalizowanie procesów wytwórczych pozwoliło skrócić czas obsługi taboru kolejowego w hali serwisowej, a tym samym jego wyłączenie z użytkowania. Aby to osiągnąć, konstruktorzy KRAUSE opracowali obustronną konstrukcję o długości 25 metrów, umożliwiającą komfortową pracę na dachu pojazdu. Kluczowe dla wygody i bezpieczeństwa użytkowników okazały się elektrycznie sterowane występy, dopasowane do kształtu pociągu, tworzące przestronną przestrzeń roboczą.

Dostęp do platformy roboczej usytuowanej na wysokości 4 metrów zagwarantowany jest po obu stronach konstrukcji przez wygodne schody. Zostały one wykonane z kraty aluminiowej o klasie poślizgu R13, co zapewnia maksymalne bezpieczeństwo użytkowania. Podesty i występy zostały z kolei wykonane z aluminium ryflowanego oraz blachy żeberkowej.

Rozpoczęcie pracy na dachu pociągu wspomagane jest przez system sygnalizacyjny oraz dźwiękowy. Dopiero wówczas, gdy pociąg osiągnie końcowe ustawienie, można elektrycznie wysunąć występy. Sterowanie nimi odbywa się z centralnego pulpitu. Najpierw następuje dokładne sprawdzenie dopasowania platformy do kształtu pojazdu, a następnie eliminacja do zera ewentualnej szczeliny.

W celu zapobiegnięcia uszkodzenia lakierowanej powierzchni pociągu, występy zostały zakończone listwą ochronną. Po całkowitym dopasowaniu ich do kształtu wagonu, można otworzyć drzwi bezpieczeństwa i dostać się na platformę roboczą. O tym fakcie, pracowników DB ZugBus, informuje sygnalizacja świetlna umieszczona obok drzwi.

Kolejnym urządzeniem zabezpieczającym, znajdującym się obok schodów (zarówno z lewej, jak i prawej strony), jest system kontroli dostępu, wymagający wyjęcia odpowiedniego klucza. Każdy pracownik wchodzący na platformę musi potwierdzić nim ten fakt. Klucz należy ponownie włożyć do systemu przy opuszczaniu obszaru roboczego. Dopóki wszystkie klucze nie znajdą się z powrotem w pozycji wyjściowej, przesuwanie występów platformy jest niemożliwe. Dla większego bezpieczeństwa użytkowników, po obu stronach konstrukcji zainstalowano drabiny awaryjne.

Aktualności

Wprowadzamy nową ofertę jezdnych podestów roboczych

Wymagające, wilgotne środowisko pracy, zadania wykonywane na zewnątrz w trudnych warunkach atmosferycznych podczas opadów deszczu lub śniegu? Jeśli…

Więcej informacji >>

Rusztowanie KRAUSE do odśnieżania aut ciężarowych

Oczyszczanie plandek i naczep samochodów ciężarowych z nadmiaru śniegu czy lodu to nie lada wyzwanie dla kierowców. Duże gabaryty pojazdów pozwalają…

Więcej informacji >>

MPK w Poznaniu z innowacyjnym podestem roboczym KRAUSE

Transport publiczny się zmienia, a my wspieramy miejskie przedsiębiorstwa komunikacyjne na drodze zielonej transformacji. Dzięki nawiązaniu, kilka lat…

Więcej informacji >>

KRAUSE ponownie z Izbą Gospodarczą Komunikacji Miejskiej

Pod koniec września w Rytrze koło Nowego Sącza odbyła się dwudniowa Komisja BHP i Nadzoru Ruchu Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej. Jednym z…

Więcej informacji >>

Jesienna ofensywa szkoleniowa KRAUSE!

Wrzesień był dla nas bardzo intensywnym czasem w obszarze prowadzonych szkoleń. Po wakacjach nie tylko na nowo ruszyliśmy z cyklicznymi szkoleniami z…

Więcej informacji >>

Uchwyty do przewożenia drabin. Nowość w ofercie akcesoriów KRAUSE

Transport drabiny pomiędzy realizacjami stanowi nie lada wyzwanie dla instalatorów czy innych fachowców z branży budowlanej. Wewnątrz pojazdu zwykle…

Więcej informacji >>
Strefa Wiedzy

Komunikacja dachowa, czyli jak usprawnić prace na dachu

Obowiązki zawodowe sprawiają, że spędzasz na dachu dużą część roboczego dnia? A może jesteś właścicielem domu i czyszczenie dachówki czy drobne prace…

Więcej informacji >>

Drabina wolnostojąca - jednostronna czy dwustronna?

Wybór odpowiedniej drabiny może znacząco wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo pracy. Bardzo ważna jest wygoda użytkowania oraz użyteczność sprzętu,…

Więcej informacji >>

Do czego służy drabina pionowa? Przepisy i zastosowanie

Drabina aluminiowa przeważnie kojarzy nam się z prostą konstrukcją ze szczeblami lub stopniami, którą rozkładamy lub opieramy o ścianę. Nie wszystkie…

Więcej informacji >>
Szkolenia

12.12.2023

Kraków – Szkolenie otwarte z zakresu wykonywania przeglądów okresowych

Kategoria; Schodki, drabiny, rusztowania jezdne
Typ szkolenia: Stacjonarne

Więcej informacji >>

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!