Jak zamontować klimatyzację? Poradnik krok po kroku

Wysokie temperatury po okresie mroźnej zimy oraz przyjemnej wiosny zwykle cieszą, szczególnie gdy można aktywnie spędzać czas poza domem. Niestety, kiedy jesteśmy zamknięci w przysłowiowych 4 ścianach, 30-stopniowe upały zaczynają być istną bolączką. Szczególnie w budynkach stale narażonych na działanie promieni słonecznych. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest montaż klimatyzacji w domu, aby cieszyć się przyjemnym chłodem w każdym momencie doby. Poznaj nasz poradnik i zadbaj o swój komfort termiczny!

Montaż klimatyzacji w domu
Montaż klimatyzacji na zewnątrz domu
Montaż klimatyzacji krok po kroku
Jak zamontować klimatyzację

Co należy wziąć pod uwagę przed montażem klimatyzacji?

Założenie klimatyzacji w domu lub mieszkaniu to inwestycja na lata. Regularne przeglądy oraz korzystanie ze sprzętu zgodnie z zaleceniami producenta sprawiają, że można cieszyć się czystym, chłodnym oraz odpowiednio nawilżonym powietrzem naprawdę długo. Najczęściej wybierane rozwiązania to klimatyzatory typu split, które są podzielone na 2 urządzenia – jedno instalowane wewnątrz pomieszczenia, a drugie na zewnątrz, możliwie blisko siebie.

Przed poznaniem procedur i zrozumieniem, jak wygląda montaż klimatyzacji krok po kroku, trzeba przemyśleć kilka kwestii podczas wybierania urządzenia. Należą do nich między innymi:

  • wielkość docelowo klimatyzowanego pomieszczenia,
  • miejsce na montaż klimatyzatora oraz możliwości instalacyjne,
  • moc chłodnicza dostosowana do poziomu nasłonecznienia pokoju,
  • wydajność urządzenia pod względem prędkości chłodzenia,
  • natężenie hałasu wskutek pracy urządzenia.

Montaż klimatyzacji w domu nie wymaga dodatkowych zgód, jeśli jesteś jego właścicielem. Sytuacja wygląda jednak nieco inaczej w przypadku mieszkań – wtedy trzeba porozumieć się z administracją lub wspólnotą mieszkaniową, szczególnie gdy klimatyzator ma być zainstalowany na elewacji lub nie ma żadnych regulacji w regulaminie budynku.

Zewnętrzna część klimatyzatora może być montowana na elewacji, podłodze lub dachu budynku. Niezbędny jest do tego specjalistycznych sprzęt. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji warto poprosić specjalistę o fachową ocenę dostępnych możliwości – budowa ścian oraz kwestie konstrukcyjne budynku mogą przeszkodzić w zastosowaniu niektórych rozwiązań i wydłużyć tym samym czas instalacji.

Montaż klimatyzacji krok po kroku w domu i mieszkaniu

Najlepiej zaplanować montaż klimatyzacji przed sezonem letnim. Wtedy jest mniejsze zainteresowanie, oraz więcej dostępnych terminów wśród najbardziej polecanych fachowców. Sam wybór odpowiedniego urządzenia oraz technologii zajmuje również trochę czasu, więc lepiej nie zostawiać tego przedsięwzięcia na ostatnią chwilę.

Jak zamontować klimatyzację? Najlepiej z pomocą specjalistów w swoim fachu. Proces instalacji można podzielić na kilka etapów.

  1. Jednostka wewnętrzna – montaż zawsze zaczyna się od prac w domu lub mieszkaniu. Pomieszczenie trzeba należycie przygotować. Najważniejsze jest zrobienie odpowiedniego otworu w ścianie o średnicy 5-6 cm, za którego pośrednictwem zostaną pociągnięte wszelkie kable i rury łączące wewnętrzne i zewnętrzne elementy klimatyzatora. Następnie można zamocować wsporniki. Zanim sprzęt zawiśnie na ścianie lub suficie, musi zostać podłączony do przewodu freonowego i kabla elektrycznego, a potem przewody łączy się jeszcze z rurką do skroplin.
  2. Jednostka zewnętrzna – ten element klimatyzacji może zostać zamontowany na balkonie, ścianie albo dachu budynku w zależności od możliwości konstrukcyjnych. Najlepiej, aby docelowe miejsce nie było silnie narażone na promienie słoneczne. Najistotniejsze jest natomiast podłączenie odpływu skroplin. Trzeba też pamiętać o dokładnym połączeniu przewodów freonowych. Montaż klimatyzacji w domu wymaga precyzji nie tylko ze względu na sposób działania sprzętu, ale również estetykę.
  3. Próba szczelności i pierwsze uruchomienie urządzenia – taki test zawsze przeprowadzany jest w obecności specjalisty. W ten sposób można wprowadzić poprawki instalacyjne lub usprawnić sposób działania całości.

Pamiętaj, że prawidłowy montaż klimatyzacji krok po kroku wymaga odpowiedniej wiedzy oraz działania w zgodzie z wymaganiami prawnymi. Każdy fachowiec musi mieć Świadectwo Kwalifikacji w zakresie napraw i obsługi technicznej urządzeń i instalacji chłodniczych, zawierających substancje kontrolowane.

Sprawdź też:  drabiny dla instalatora.

Ile trwa montaż klimatyzacji?

Czas potrzebny na montaż klimatyzacji w mieszkaniu lub domu zależy od kilku czynników. Decydujący jest nie tylko sam sprzęt, ale również metoda instalacji i poziom skomplikowania całości – niektórzy decydują się na spójny system klimatyzacyjny w kilku pokojach czy pomieszczeniach użytkowych. Całość może potrwać kilka godzin, ale czasem zdarza się, że prace trzeba rozłożyć na nawet 2-3 dni, gdy w grę w chodzi klimatyzacja typu multi-split.

Jaki sprzęt jest niezbędny do montażu klimatyzacji w domu?

Fachowiec z wieloletnim doświadczeniem potrzebuje sprzętu, który nie tylko ułatwi mu pracę, ale sprawi również, że wszystko przebiegnie bezpiecznie. Z pewnością przyda się ołówek, miarka i poziomica podczas przygotowywania wymiarów oraz dobra wiertarka, aby połączyć element wewnętrzny z zewnętrznym.

Montaż klimatyzacji na każdym z etapów wiąże się z pracą na wysokości. W przypadku zadań wykonywanych wewnątrz pomieszczenia niezastąpiona okazuje się poręczna drabina wolnostojąca jednostronna z dużą platformą roboczą u góry zapewniającą wygodę. Szczególnie poręczny jest model z dodatkową półką na narzędzia, która usprawnia wykonywane zadań na wysokości i umożliwia przechowywanie wszystkich sprzętów pod ręką. To poręczny i lekki wariant, który można z łatwością transportować oraz przechowywać. Innym sposobem na szybkie, a przede wszystkim bezpieczne pracowanie na wysokość jest użycie schodków dwustronnych składanych Treppo– model do 4 stopni będzie wystarczający zarówno w przypadku mieszkania, jak i domu.

Wygodnym rozwiązaniem dla specjalistów, którzy potrzebują urządzenia uniwersalnego, jest drabina przegubowa MultiMatic. Może służyć jako wariant wolnostojący, przystawny, ale także jako podest roboczy, a nawet drabina z uchwytem dystansowym. To wygodna opcja, szczególnie podczas trudno dostępnych miejsc montażu.

Montaż klimatyzacji krok po kroku wiąże się z nieco innymi wymaganiami, gdy czas przenieść się na zewnątrz budynku. Kiedy sprzęt instalowany jest na dachu, przyda się drabina przystawna. Pamiętaj, że niezbędne jest stabilne podłoże oraz górne podparcie. W przypadku różnic w wysokości wystarczy użyć dodatkowego akcesorium, jakim jest przedłużenie podłużnicy. Na grząskim gruncie natomiast przydadzą się specjalne szpice mocowane do podłużnicy, które zwiększają poziom stabilności drabiny. Zgodnie z normą PN-EN 131 modele przystawne powyżej 3 m muszą być wyposażone w stabilizator, aby mogły być wykorzystywane przez specjalistów.

Podczas montażu klimatyzacji na zewnątrz przydatna może okazać się również drabina wielofunkcyjna, która również może posłużyć jako wariant przystawny, wolnostojący lub model z dodatkowo wysuwanym elementem – gdy wymagany jest większy zasięg roboczy. To świetne rozwiązanie dla profesjonalistów, którzy potrzebują sprzętu o szerokim zastosowaniu – szczególnie polecamy serię MONTO i STABILO, które spełniają wymagania fachowców z różnych branż.

***

Montaż klimatyzacji w domu lepiej pozostawiać w rękach firm zajmujących się tym zawodowo. Wtedy nie trzeba się martwić o jakość wykonanej usługi, użyty sprzęt oraz trwałość instalacji. Zawsze można też liczyć na wsparcie profesjonalistów w związku z niezbędnymi kontrolami oraz sezonowym czyszczeniem klimatyzacji.

 

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!