Informacja o realizowanej Strategii Podatkowej

I. Wstęp

Krause stanowi część międzynarodowej grupy kapitałowej Krause zajmującej się m.in. produkcją oraz sprzedażą drabin i rusztowań. Spółka działa przede wszystkim jako producent oraz dystrybutor wysokiej klasy drabin domowych i przemysłowych, rusztowań oraz konstrukcji specjalnych wraz z montażem. Do specyfiki branży, w której działa Spółka dostosowane są jej wewnętrzne procesy, procedury i obowiązująca funkcja podatkowa. Spółka podejmuje działania zmierzające do przestrzegania prawa podatkowego poprzez wdrożenie mechanizmów, mających na celu zapewnienie prawidłowego wykonywania obowiązków podatkowych, które stanowi przejaw jej społecznej odpowiedzialności.

Niniejsza Informacja o realizowanej Strategii Podatkowej została sporządzona w oparciu o przepisy art. 27c Ustawy o CIT i przedstawia:


1) informacje o stosowanych przez podatnika:
a) procesach oraz procedurach dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i zapewniających ich prawidłowe wykonanie,
b) dobrowolnych formach współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej


2) informacje w zakresie realizacji przez podatnika obowiązków podatkowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wraz z informacją o liczbie przekazanych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schematach podatkowych, o których mowa w art. 86a § 1 pkt 10 Ordynacji podatkowej, z podziałem na podatki, których dotyczą


3) informacje o:
a) transakcjach z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT, których wartość przekracza 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego spółki, w tym podmiotami niebędącymi rezydentami podatkowymi Rzeczypospolitej Polskiej,
b) planowanych lub podejmowanych przez podatnika działaniach restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych podatnika lub podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT


4) informacje o złożonych przez podatnika wnioskach o wydanie:
a) ogólnej interpretacji podatkowej, o której mowa w art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej,
b) interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej,
c) wiążącej informacji stawkowej, o której mowa w art. 42a Ustawy o VAT,
d) wiążącej informacji akcyzowej, o której mowa w art. 7d ust. 1 Ustawy o podatku akcyzowym


5) informacje dotyczące dokonywania rozliczeń podatkowych podatnika na terytoriach lub w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, wskazanych w aktach wykonawczych wydanych na podstawie art. 11j ust. 2 Ustawy o CIT i na podstawie art. 23v ust. 2 Ustawy o PIT oraz w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych wydanym na podstawie art. 86a § 10 Ordynacji podatkowej

- z wyłączeniem informacji objętych tajemnicą handlową, przemysłową, zawodową lub procesu produkcyjnego.

II. Elementy informacji o realizowanej Strategii Podatkowej

1a. Procesy i procedury podatkowe

Informacje o stosowanych przez Podatnika procesach oraz procedurach dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i zapewniających ich prawidłowe wykonanie (art. 27c ust. 2 pkt 1 lit. a Ustawy o CIT)

Zarząd Spółki oraz osoby nadzorujące rozliczenia podatkowe Spółki dokładają starań, aby proces zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego zapewniał ich prawidłową realizację.

W tym celu funkcja podatkowa i obowiązki w obszarze podatkowym zostały powierzone osobom posiadającym adekwatne kwalifikacje, doświadczenie zawodowe oraz specjalistyczną wiedzę. Personel realizujący oraz nadzorujący funkcję podatkową w Spółce cechuje się profesjonalizmem oraz etyką zawodową.

W Spółce w Roku podatkowym stosowano procedury i instrukcje - bezpośrednio lub pośrednio nawiązujące do aspektów podatkowych - stanowiące narzędzie wspomagające proces zarządzania funkcją podatkową w celu prawidłowego i terminowego wywiązywania się z realizacji obowiązków podatkowych, zgodnie z obowiązującymi regulacjami, przy dochowaniu należytej staranności. Przyjęte przez Spółkę procedury tj. Procedura szczegółowa określająca zakres odpowiedzialności za realizację zadań w przedmiocie rozliczeń Krause sp. z.o.o. z tytułu zobowiązań podatkowych oraz Strategia Podatkowa Krause sp. z o.o., a także zaimplementowane procesy, zostały przy tym dostosowane do charakteru branży, w której Spółka prowadzi działalność gospodarczą.

Wewnętrzne procesy stosowane przez Spółkę adresują w szczególności następujące kwestie:

  • odpowiedzialność za rozliczenia podatkowe Spółki, w tym dokonywanie rozliczeń podatkowych dotyczących poszczególnych podatków, w szczególności CIT i VAT, w sposób zgodny z przepisami prawa, a także kwestię przeciwdziałania niewywiązywaniu się z obowiązków podatkowych wskazują osoby odpowiedzialne za podejmowanie działań takich jak:
    - identyfikacja obowiązków podatkowych,
    - dokonywanie adekwatnej kwalifikacji prawno-podatkowej,
    - sporządzanie kalkulacji podatkowych,
    - przygotowywanie informacji oraz deklaracji podatkowych,
    - uiszczanie płatności podatkowych,
    - sprawowanie nadzoru i kontroli w tym zakresie,
  • dokonywanie rozliczeń księgowych, w tym m.in. kwestie zasad dotyczących zamknięcia roku oraz miesiąca księgowego, kontroli dokumentacji księgowej oraz wprowadzania dokumentów księgowych do ewidencji, jak również ich przechowywania i archiwizowania,
  • przepływ informacji oraz obieg dokumentów mających wpływ na terminowe zidentyfikowanie obowiązków podatkowych,
  • zarządzanie dokumentacją, w tym zasady archiwizacji i przechowywania dokumentów podatkowych oraz odpowiedzialność za obieg środków pieniężnych.

1b. Dobrowolne formy współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej

Informacje o stosowanych przez Podatnika dobrowolnych formach współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej (art. 27c ust. 2 pkt 1 lit. b Ustawy o CIT)


Spółka nie stosowała oraz nie uczestniczyła w Roku podatkowym w dobrowolnych formach współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej.


Krause dąży do utrzymania otwartych i przejrzystych relacji z organami podatkowymi w celu zapewnienia transparentności i prawidłowości dokonywanych rozliczeń podatkowych.

2. Realizacja obowiązków podatkowych, w tym informacje o schematach podatkowych

Informacje odnośnie do realizacji przez Podatnika obowiązków podatkowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wraz z informacją o liczbie przekazanych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schematach podatkowych, o których mowa w art. 86a § 1 pkt 10 Ordynacji podatkowej, z podziałem na podatki, których dotyczą (art. 27c ust. 2 pkt 2 Ustawy o CIT)

Spółka jest polskim rezydentem podatkowym i realizuje swoje obowiązki podatkowe w zakresie podatków i opłat w obszarach:

  • CIT,
  • VAT,
  • PIT (w charakterze płatnika),
  • podatku od nieruchomości,
  • podatku u źródła (w charakterze płatnika).

Powyższe rozliczenia dokonywane są terminowo oraz zgodnie z przepisami powszechnie obowiązującego prawa.

Spółka nie zidentyfikowała w Roku podatkowym schematu podatkowego, w związku z czym nie przekazała do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schemacie podatkowym, o którym mowa w art. 86a § 1 pkt 10 Ordynacji podatkowej.

3a. Transakcje zawierane z podmiotami powiązanymi

Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT, których wartość przekracza 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego Spółki, w tym z podmiotami niebędącymi rezydentami podatkowymi Rzeczypospolitej Polskiej (art. 27c ust. 2 pkt 3 lit. a Ustawy o CIT).

Spółka realizowała w Roku podatkowym następujące transakcje z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT, których wartość przekroczyła 5% sumy bilansowej aktywów:

  • sprzedaż wyrobów gotowych, towarów handlowych i materiałów
  • zakup materiałów, towarów handlowych oraz usług

    3b. Planowane lub podejmowane działania restrukturyzacyjne

    Informacje o planowanych lub podejmowanych przez Podatnika działaniach restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych Podatnika lub podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT (art. 27c ust. 2 pkt 3 lit. b Ustawy o CIT)

    W Roku podatkowym Spółka nie planowała i nie podejmowała działań restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych Spółki.

    4. Złożone wnioski

    a) o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej

    Informacje o złożonych przez Podatnika wnioskach o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej, o której mowa w art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej (art. 27c ust. 2 pkt 4 lit. a Ustawy o CIT)

    Spółka nie złożyła w Roku podatkowym wniosku o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej, o którym mowa w art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.

    b) o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej

    Informacje o złożonych przez Podatnika wnioskach o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej (art. 27c ust. 2 pkt 4 lit. b Ustawy o CIT)

    Spółka nie złożyła w Roku podatkowym wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, o którym mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej

    c) o wydanie wiążącej informacji stawkowej

    Informacje o złożonych przez Podatnika wnioskach o wydanie wiążącej informacji stawkowej, o której mowa w art. 42a Ustawy o VAT (art. 27c ust. 2 pkt 4 lit. c Ustawy o CIT)

    Spółka nie złożyła w Roku podatkowym wniosku o wydanie wiążącej informacji stawkowej, o którym mowa w art. 42a Ustawy o VAT.

    d) o wydanie wiążącej informacji akcyzowej

    Informacje o złożonych przez Podatnika wnioskach o wydanie wiążącej informacji akcyzowej, o której mowa w art. 7d ust. 1 Ustawy o podatku akcyzowym (art. 27c ust. 2 pkt 4 lit. d Ustawy o CIT)

    Spółka nie złożyła w Roku podatkowym wniosku o wydanie wiążącej informacji akcyzowej, o którym mowa w art. 7d ust. 1 Ustawy o podatku akcyzowym.

     

    5. Rozliczenia podatkowe w rajach podatkowych

    Informacje dotyczące dokonywania rozliczeń podatkowych Podatnika na terytoriach lub w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową wskazanych w aktach wykonawczych wydanych na podstawie art. 11j ust. 2 Ustawy o CIT i na podstawie art. 23v ust. 2 Ustawy o PIT oraz w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych wydanym na podstawie art. 86a § 10 Ordynacji podatkowej.

    Spółka nie dokonywała w Roku podatkowym rozliczeń podatkowych na terytoriach lub w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, wskazanych w wyżej wspomnianych aktach prawnych.

    III. Wykaz skrótów i definicji

    CIT

    podatek dochodowy od osób prawnych

    Ordynacja podatkowa

    ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r poz .2383ze zm.)

    PIT

    podatek dochodowy od osób fizycznych

    Podatnik, Krause, Spółka

    Krause sp. z o.o. z siedzibą w Świdnicy

    Rok podatkowy

    rok podatkowy Krause trwający od 1 stycznia 2023r. do 31 grudnia 2023 r..

    Strategia Podatkowa

    wewnętrzny dokument przyjęty uchwałą Zarządu Spółki obejmujący zbiór zasad, jakimi kierowała i kieruje się Spółka w odniesieniu do wykonywania obowiązków podatkowych

    Ustawa o CIT

    ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805ze zm.ze zm.)

    Ustawa o PIT

    ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz 226ze zm.)

    Ustawa o VAT

    ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2024 r poz 361ze zm.)

    Ustawa o podatku akcyzowym

    ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz. U. z 2023 r.poz 1542 ze zm.)

    VAT

    podatek od towarów i usług

     

     

     

    I. Wstęp

    Krause stanowi część międzynarodowej grupy kapitałowej Krause zajmującej się m.in. produkcją oraz sprzedażą drabin i rusztowań. Spółka działa przede wszystkim jako producent oraz dystrybutor wysokiej klasy drabin domowych i przemysłowych, rusztowań oraz konstrukcji specjalnych wraz z montażem. Do specyfiki branży, w której działa Spółka dostosowane są jej wewnętrzne procesy, procedury i obowiązująca funkcja podatkowa. Spółka podejmuje działania zmierzające do przestrzegania prawa podatkowego poprzez wdrożenie mechanizmów, mających na celu zapewnienie prawidłowego wykonywania obowiązków podatkowych, które stanowi przejaw jej społecznej odpowiedzialności.

    Niniejsza Informacja o realizowanej Strategii Podatkowej została sporządzona w oparciu o przepisy
    art. 27c Ustawy o CIT i przedstawia:

    1. informacje o stosowanych przez podatnika:
      a) procesach oraz procedurach dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i zapewniających ich prawidłowe wykonanie,
      b) dobrowolnych formach współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej,
       
    2. informacje odnośnie do realizacji przez podatnika obowiązków podatkowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wraz z informacją o liczbie przekazanych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schematach podatkowych, o których mowa w art. 86a § 1 pkt 10 Ordynacji podatkowej, z podziałem na podatki, których dotyczą,
       
    3. informacje o:
      a) transakcjach z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT, których wartość przekracza 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego spółki, w tym podmiotami niebędącymi rezydentami podatkowymi Rzeczypospolitej Polskiej,
      b) planowanych lub podejmowanych przez podatnika działaniach restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych podatnika lub podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT,
       
    4. informacje o złożonych przez podatnika wnioskach o wydanie:
      a) ogólnej interpretacji podatkowej, o której mowa w art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej,
      b) interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej,
      c) wiążącej informacji stawkowej, o której mowa w art. 42a Ustawy o VAT,
      d) wiążącej informacji akcyzowej, o której mowa w art. 7d ust. 1 Ustawy o podatku akcyzowym,
       
    5. informacje dotyczące dokonywania rozliczeń podatkowych podatnika na terytoriach lub w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, wskazanych w aktach wykonawczych wydanych na podstawie art. 11j ust. 2 Ustawy o CIT i na podstawie art. 23v ust. 2 Ustawy o PIT oraz w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych wydanym na podstawie art. 86a § 10 Ordynacji podatkowej

      - z wyłączeniem informacji objętych tajemnicą handlową, przemysłową, zawodową lub procesu produkcyjnego.

    II. Elementy informacji o realizowanej Strategii Podatkowej

    1a. Procesy i procedury podatkowe

    Informacje o stosowanych przez Podatnika procesach oraz procedurach dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i zapewniających ich prawidłowe wykonanie (art. 27c ust. 2 pkt 1 lit. a Ustawy o CIT)

    Zarząd Spółki oraz osoby nadzorujące rozliczenia podatkowe Spółki dokładają starań, aby proces zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego zapewniał ich prawidłową realizację.

    W tym celu funkcja podatkowa i obowiązki w obszarze podatkowym zostały powierzone osobom posiadającym adekwatne kwalifikacje, doświadczenie zawodowe oraz specjalistyczną wiedzę. Personel realizujący oraz nadzorujący funkcję podatkową w Spółce cechuje się profesjonalizmem oraz etyką zawodową.

    W Spółce w Roku podatkowym stosowano procedury i instrukcje - bezpośrednio lub pośrednio nawiązujące do aspektów podatkowych - stanowiące narzędzie wspomagające proces zarządzania funkcją podatkową w celu prawidłowego i terminowego wywiązywania się z realizacji obowiązków podatkowych, zgodnie z obowiązującymi regulacjami, przy dochowaniu należytej staranności. Przyjęte przez Spółkę procedury tj. Procedura szczegółowa określająca zakres odpowiedzialności za realizację zadań w przedmiocie rozliczeń Krause sp. z.o.o. z tytułu zobowiązań podatkowych oraz Strategia Podatkowa Krause sp. z o.o., a także zaimplementowane procesy, zostały przy tym dostosowane do charakteru branży, w której Spółka prowadzi działalność gospodarczą.

    Wewnętrzne procesy stosowane przez Spółkę adresują w szczególności następujące kwestie:

    • odpowiedzialność za rozliczenia podatkowe Spółki, w tym dokonywanie rozliczeń podatkowych dotyczących poszczególnych podatków, w szczególności CIT i VAT, w sposób zgodny z przepisami prawa, a także kwestię przeciwdziałania niewywiązywaniu się z obowiązków podatkowych wskazują osoby odpowiedzialne za podejmowanie działań takich jak:
      - identyfikacja obowiązków podatkowych,
      - dokonywanie adekwatnej kwalifikacji prawno-podatkowej,
      - sporządzanie kalkulacji podatkowych,
      - przygotowywanie informacji oraz deklaracji podatkowych,
      - uiszczanie płatności podatkowych,
      - sprawowanie nadzoru i kontroli w tym zakresie,
    • dokonywanie rozliczeń księgowych, w tym m.in. kwestie zasad dotyczących zamknięcia roku oraz miesiąca księgowego, kontroli dokumentacji księgowej oraz wprowadzania dokumentów księgowych do ewidencji, jak również ich przechowywania i archiwizowania,
    • przepływ informacji oraz obieg dokumentów mających wpływ na terminowe zidentyfikowanie obowiązków podatkowych,
    • zarządzanie dokumentacją, w tym zasady archiwizacji i przechowywania dokumentów podatkowych oraz odpowiedzialność za obieg środków pieniężnych.

    1b. Dobrowolne formy współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej

    Informacje o stosowanych przez Podatnika dobrowolnych formach współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej (art. 27c ust. 2 pkt 1 lit. b Ustawy o CIT)

    Spółka nie stosowała oraz nie uczestniczyła w Roku podatkowym w dobrowolnych formach współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej.

    Krause dąży do utrzymania otwartych i przejrzystych relacji z organami podatkowymi w celu zapewnienia transparentności i prawidłowości dokonywanych rozliczeń podatkowych.

    2. Realizacja obowiązków podatkowych, w tym informacje o schematach podatkowych

    Informacje odnośnie do realizacji przez Podatnika obowiązków podatkowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wraz z informacją o liczbie przekazanych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schematach podatkowych, o których mowa w art. 86a § 1 pkt 10 Ordynacji podatkowej, z podziałem na podatki, których dotyczą (art. 27c ust. 2 pkt 2 Ustawy o CIT)

    Spółka jest polskim rezydentem podatkowym i realizuje swoje obowiązki podatkowe w zakresie podatków i opłat w obszarach:

    • CIT,
    • VAT,
    • PIT (w charakterze płatnika),
    • podatku od nieruchomości,
    • podatku u źródła (w charakterze płatnika).

    Powyższe rozliczenia dokonywane są terminowo oraz zgodnie z przepisami powszechnie obowiązującego prawa.

    Spółka nie zidentyfikowała w Roku podatkowym schematu podatkowego, w związku z czym nie przekazała do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schemacie podatkowym, o którym mowa w art. 86a § 1 pkt 10 Ordynacji podatkowej.

    3a. Transakcje zawierane z podmiotami powiązanymi

    Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT, których wartość przekracza 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego Spółki, w tym z podmiotami niebędącymi rezydentami podatkowymi Rzeczypospolitej Polskiej (art. 27c ust. 2 pkt 3 lit. a Ustawy o CIT)

    Spółka realizowała w Roku podatkowym następujące transakcje z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT, których wartość przekroczyła 5% sumy bilansowej aktywów:

    • sprzedaż wyrobów gotowych, towarów handlowych i materiałów
    • zakup materiałów, towarów handlowych oraz usług

      3b. Planowane lub podejmowane działania restrukturyzacyjne

      Informacje o planowanych lub podejmowanych przez Podatnika działaniach restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych Podatnika lub podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT (art. 27c ust. 2 pkt 3 lit. b Ustawy o CIT)

      W Roku podatkowym Spółka nie planowała i nie podejmowała działań restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych Spółki. Natomiast w odniesieniu do podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT, nastąpiła zmiana udziałowca, która może mieć wpływ na rozliczenia podatkowe tego podmiotu.

      4. Złożone wnioski

      a) o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej

      Informacje o złożonych przez Podatnika wnioskach o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej, o której mowa w art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej (art. 27c ust. 2 pkt 4 lit. a Ustawy o CIT)

      Spółka nie złożyła w Roku podatkowym wniosku o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej, o którym mowa w art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.

      b) o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej

      Informacje o złożonych przez Podatnika wnioskach o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej (art. 27c ust. 2 pkt 4 lit. b Ustawy o CIT)

      Spółka w Roku podatkowym złożyła 2 wnioski o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, o którym mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej w odniesieniu do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie:

      - możliwości zakwalifikowania do kosztów poniesionych na robotyzację odpisów amortyzacyjnych oraz odsetkowej części raty leasingowej, tj. kosztów związanych z użytkowaniem, na podstawie umowy leasingu finansowego, opisanego we wniosku Robota Przemysłowego II.
      - ustalenia czy wydatki na nabycie fabrycznie nowego Robota przemysłowego (I i II) będą stanowić koszty poniesione na robotyzację w rozumieniu art. 38eb ust. 1 oraz ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

      c) o wydanie wiążącej informacji stawkowej

      Informacje o złożonych przez Podatnika wnioskach o wydanie wiążącej informacji stawkowej, o której mowa w art. 42a Ustawy o VAT (art. 27c ust. 2 pkt 4 lit. c Ustawy o CIT)

      Spółka nie złożyła w Roku podatkowym wniosku o wydanie wiążącej informacji stawkowej, o którym mowa w art. 42a Ustawy o VAT.

      d) o wydanie wiążącej informacji akcyzowej

      Informacje o złożonych przez Podatnika wnioskach o wydanie wiążącej informacji akcyzowej, o której mowa w art. 7d ust. 1 Ustawy o podatku akcyzowym (art. 27c ust. 2 pkt 4 lit. d Ustawy o CIT)

      Spółka nie złożyła w Roku podatkowym wniosku o wydanie wiążącej informacji akcyzowej, o którym mowa w art. 7d ust. 1 Ustawy o podatku akcyzowym.

       

      5. Rozliczenia podatkowe w rajach podatkowych

      Informacje dotyczące dokonywania rozliczeń podatkowych Podatnika na terytoriach lub w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową wskazanych w aktach wykonawczych wydanych na podstawie art. 11j ust. 2 Ustawy o CIT i na podstawie art. 23v ust. 2 Ustawy o PIT oraz w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych wydanym na podstawie art. 86a § 10 Ordynacji podatkowej

      Spółka nie dokonywała w Roku podatkowym rozliczeń podatkowych na terytoriach lub w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, wskazanych w wyżej wspomnianych aktach prawnych.

      III. Wykaz skrótów i definicji

      CIT

      podatek dochodowy od osób prawnych

      Ordynacja podatkowa

      ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.)

      PIT

      podatek dochodowy od osób fizycznych

      Podatnik, Krause, Spółka

      Krause sp. z o.o. z siedzibą w Świdnicy

      Rok podatkowy

      rok podatkowy Krause trwający od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

      Strategia Podatkowa

      wewnętrzny dokument przyjęty uchwałą Zarządu Spółki obejmujący zbiór zasad, jakimi kierowała i kieruje się Spółka w odniesieniu do wykonywania obowiązków podatkowych

      Ustawa o CIT

      ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1800 ze zm.)

      Ustawa o PIT

      ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych
      (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1128 ze zm.)

      Ustawa o VAT

      ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług
      (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 685 ze zm.)

      Ustawa o podatku akcyzowym

      ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 722 ze zm.)

      VAT

      podatek od towarów i usług

       

       

       

      I. Wstęp

      Krause stanowi część międzynarodowej grupy kapitałowej Krause zajmującej się m.in. produkcją oraz sprzedażą drabin i rusztowań. Spółka działa przede wszystkim jako producent oraz dystrybutor wysokiej klasy drabin domowych i przemysłowych, rusztowań oraz konstrukcji specjalnych wraz z montażem. Do specyfiki branży, w której działa Spółka dostosowane są jej wewnętrzne procesy, procedury i obowiązująca funkcja podatkowa. Spółka podejmuje działania zmierzające do przestrzegania prawa podatkowego poprzez wdrożenie mechanizmów, mających na celu zapewnienie prawidłowego wykonywania obowiązków podatkowych, które stanowi przejaw jej społecznej odpowiedzialności.

      Niniejsza Informacja o realizowanej Strategii Podatkowej została sporządzona w oparciu o przepisy
      art. 27c Ustawy o CIT i przedstawia:

      1. informacje o stosowanych przez podatnika:
        a) procesach oraz procedurach dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i zapewniających ich prawidłowe wykonanie,
        b) dobrowolnych formach współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej,
         
      2. informacje odnośnie do realizacji przez podatnika obowiązków podatkowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wraz z informacją o liczbie przekazanych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schematach podatkowych, o których mowa w art. 86a § 1 pkt 10 Ordynacji podatkowej, z podziałem na podatki, których dotyczą,
         
      3. informacje o:
        a) transakcjach z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT, których wartość przekracza 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego spółki, w tym podmiotami niebędącymi rezydentami podatkowymi Rzeczypospolitej Polskiej,
        b) planowanych lub podejmowanych przez podatnika działaniach restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych podatnika lub podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT,
         
      4. informacje o złożonych przez podatnika wnioskach o wydanie:
        a) ogólnej interpretacji podatkowej, o której mowa w art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej,
        b) interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej,
        c) wiążącej informacji stawkowej, o której mowa w art. 42a Ustawy o VAT,
        d) wiążącej informacji akcyzowej, o której mowa w art. 7d ust. 1 Ustawy o podatku akcyzowym,
         
      5. informacje dotyczące dokonywania rozliczeń podatkowych podatnika na terytoriach lub w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, wskazanych w aktach wykonawczych wydanych na podstawie art. 11j ust. 2 Ustawy o CIT i na podstawie art. 23v ust. 2 Ustawy o PIT oraz w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych wydanym na podstawie art. 86a § 10 Ordynacji podatkowej

        - z wyłączeniem informacji objętych tajemnicą handlową, przemysłową, zawodową lub procesu produkcyjnego.

      II. Elementy informacji o realizowanej Strategii Podatkowej

      1a. Procesy i procedury podatkowe

      Informacje o stosowanych przez Podatnika procesach oraz procedurach dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego
      i zapewniających ich prawidłowe wykonanie (art. 27c ust. 2 pkt 1 lit. a Ustawy o CIT)

      Zarząd Spółki oraz osoby nadzorujące rozliczenia podatkowe Spółki dokładają starań, aby proces zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego zapewniał ich prawidłową realizację. 

      W tym celu funkcja podatkowa i obowiązki w obszarze podatkowym zostały powierzone osobom posiadającym adekwatne kwalifikacje, doświadczenie zawodowe oraz specjalistyczną wiedzę. Personel realizujący oraz nadzorujący funkcję podatkową w Spółce cechuje się profesjonalizmem oraz etyką zawodową.

      W Spółce w Roku podatkowym stosowano procedury i instrukcje - bezpośrednio lub pośrednio nawiązujące do aspektów podatkowych - stanowiące narzędzie wspomagające proces zarządzania funkcją podatkową w celu prawidłowego i terminowego wywiązywania się
      z realizacji obowiązków podatkowych, zgodnie z obowiązującymi regulacjami, przy dochowaniu należytej staranności. Przyjęte przez Spółkę procedury tj. Procedura szczegółowa określająca zakres odpowiedzialności za realizację zadań w przedmiocie rozliczeń Krause sp. z.o.o. z tytułu zobowiązań podatkowych oraz Strategia Podatkowa Krause sp. z o.o., a także zaimplementowane procesy, zostały przy tym dostosowane do charakteru branży, w której Spółka prowadzi działalność gospodarczą.

      Wewnętrzne procesy stosowane przez Spółkę adresują w szczególności następujące kwestie:

      • odpowiedzialność za rozliczenia podatkowe Spółki, w tym dokonywanie rozliczeń podatkowych dotyczących poszczególnych podatków, w szczególności CIT i VAT, w sposób zgodny
        z przepisami prawa, a także kwestię przeciwdziałania niewywiązywaniu się
        z obowiązków podatkowych wskazują osoby odpowiedzialne za podejmowanie działań takich jak:
        - identyfikacja obowiązków podatkowych,
        - dokonywanie adekwatnej kwalifikacji prawno-podatkowej,
        - sporządzanie kalkulacji podatkowych,
        - przygotowywanie informacji oraz deklaracji podatkowych,
        - uiszczanie płatności podatkowych,
        - sprawowanie nadzoru i kontroli w tym zakresie,
      • dokonywanie rozliczeń księgowych, w tym m.in. kwestie zasad dotyczących zamknięcia roku oraz miesiąca księgowego, kontroli dokumentacji księgowej oraz wprowadzania dokumentów księgowych do ewidencji, jak również ich przechowywania i archiwizowania,
      • przepływ informacji oraz obieg dokumentów mających wpływ na terminowe zidentyfikowanie obowiązków podatkowych,
      • zarządzanie dokumentacją, w tym zasady archiwizacji i przechowywania dokumentów podatkowych oraz odpowiedzialność za obieg środków pieniężnych.

      1b. Dobrowolne formy współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej

      Informacje o stosowanych przez Podatnika dobrowolnych formach współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej (art. 27c ust. 2 pkt 1 lit. b Ustawy o CIT)

      Spółka nie stosowała oraz nie uczestniczyła w Roku podatkowym w dobrowolnych formach współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej.

      Krause dąży do utrzymania otwartych i przejrzystych relacji z organami podatkowymi w celu zapewnienia transparentności i prawidłowości dokonywanych rozliczeń podatkowych.

      2. Realizacja obowiązków podatkowych, w tym informacje o schematach podatkowych

      Informacje odnośnie do realizacji przez Podatnika obowiązków podatkowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wraz z informacją o liczbie przekazanych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schematach podatkowych, o których mowa w art. 86a § 1 pkt 10 Ordynacji podatkowej, z podziałem na podatki, których dotyczą (art. 27c ust. 2 pkt 2 Ustawy o CIT)

      Spółka jest polskim rezydentem podatkowym i realizuje swoje obowiązki podatkowe
      w zakresie podatków i opłat w obszarach:

      • CIT,
      • VAT,
      • PIT (w charakterze płatnika),
      • podatku od nieruchomości,
      • podatku u źródła (w charakterze płatnika).

      Powyższe rozliczenia dokonywane są terminowo oraz zgodnie z przepisami powszechnie obowiązującego prawa.

      Spółka nie zidentyfikowała w Roku podatkowym schematu podatkowego, w związku z czym nie przekazała do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schemacie podatkowym, o którym mowa w art. 86a § 1 pkt 10 Ordynacji podatkowej.

      3a. Transakcje zawierane z podmiotami powiązanymi

      Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT, których wartość przekracza 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego Spółki, w tym z podmiotami niebędącymi rezydentami podatkowymi Rzeczypospolitej Polskiej (art. 27c ust. 2 pkt 3 lit. a Ustawy o CIT)

      Spółka realizowała w Roku podatkowym następujące transakcje z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT, których wartość przekroczyła 5% sumy bilansowej aktywów:

      • sprzedaż wyrobów gotowych, towarów handlowych i materiałów
      • zakup materiałów, towarów handlowych oraz usług

        3b. Planowane lub podejmowane działania restrukturyzacyjne

        Informacje o planowanych lub podejmowanych przez Podatnika działaniach restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych Podatnika lub podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT (art. 27c ust. 2 pkt 3 lit. b Ustawy o CIT)

        W Roku podatkowym Spółka nie planowała i nie podejmowała działań restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych Spółki lub jej podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT.

        4. Złożone wnioski

        a) o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej

        Informacje o złożonych przez Podatnika wnioskach o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej, o której mowa w art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej (art. 27c ust. 2 pkt 4 lit. a Ustawy o CIT)

        Spółka nie złożyła w Roku podatkowym wniosku o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej, o którym mowa w art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.

        b) o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej

        Informacje o złożonych przez Podatnika wnioskach o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej (art. 27c ust. 2 pkt 4 lit. b Ustawy o CIT)

        Spółka nie złożyła w Roku podatkowym wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, o którym mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej.

        c) o wydanie wiążącej informacji stawkowej

        Informacje o złożonych przez Podatnika wnioskach o wydanie wiążącej informacji stawkowej, o której mowa w art. 42a Ustawy o VAT (art. 27c ust. 2 pkt 4 lit. c Ustawy o CIT)

        Spółka nie złożyła w Roku podatkowym wniosku o wydanie wiążącej informacji stawkowej, o którym mowa w art. 42a Ustawy o VAT.

        d) o wydanie wiążącej informacji akcyzowej

        Informacje o złożonych przez Podatnika wnioskach o wydanie wiążącej informacji akcyzowej, o której mowa w art. 7d ust. 1 Ustawy o podatku akcyzowym (art. 27c ust. 2 pkt 4 lit. d Ustawy o CIT)

        Spółka nie złożyła w Roku podatkowym wniosku o wydanie wiążącej informacji akcyzowej, o którym mowa w art. 7d ust. 1 Ustawy o podatku akcyzowym.

         

        5. Rozliczenia podatkowe w rajach podatkowych

        Informacje dotyczące dokonywania rozliczeń podatkowych Podatnika na terytoriach lub w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową wskazanych w aktach wykonawczych wydanych na podstawie art. 11j ust. 2 Ustawy o CIT i na podstawie art. 23v ust. 2 Ustawy o PIT oraz w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych wydanym na podstawie art. 86a § 10 Ordynacji podatkowej.

        Spółka nie dokonywała w Roku podatkowym rozliczeń podatkowych na terytoriach lub w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, wskazanych w wyżej wspomnianych aktach prawnych.

        III. Wykaz skrótów i definicji

        CIT

        podatek dochodowy od osób prawnych

        Ordynacja podatkowa

        ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.)

        PIT

        podatek dochodowy od osób fizycznych

        Podatnik, Krause, Spółka

        Krause sp. z o.o. z siedzibą w Świdnicy

        Rok podatkowy

        rok podatkowy Krause trwający od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2021 r.

        Strategia Podatkowa

        wewnętrzny dokument przyjęty uchwałą Zarządu Spółki obejmujący zbiór zasad, jakimi kierowała i kieruje się Spółka w odniesieniu do wykonywania obowiązków podatkowych

        Ustawa o CIT

        ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1800 ze zm.)

        Ustawa o PIT

        ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych
        (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1128 ze zm.)

        Ustawa o VAT

        ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług
        (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 685 ze zm.)

        Ustawa o podatku akcyzowym

        ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 722 ze zm.)

        VAT

        podatek od towarów i usług

         

         

         

        I. Wstęp

        Krause stanowi część międzynarodowej grupy kapitałowej Krause zajmującej się m.in. produkcją oraz sprzedażą drabin i rusztowań. Spółka działa przede wszystkim jako producent oraz dystrybutor wysokiej klasy drabin domowych i przemysłowych, rusztowań oraz konstrukcji specjalnych wraz z montażem. Do specyfiki branży, w której działa Spółka dostosowane są jej wewnętrzne procesy, procedury i obowiązująca funkcja podatkowa. Spółka podejmuje działania zmierzające do przestrzegania prawa podatkowego poprzez wdrożenie mechanizmów, mających na celu zapewnienie prawidłowego wykonywania obowiązków podatkowych, które stanowi przejaw jej społecznej odpowiedzialności.

        Niniejsza Informacja o realizowanej Strategii Podatkowej została sporządzona w oparciu o przepisy
        art. 27c Ustawy o CIT i przedstawia:

        1. informacje o stosowanych przez podatnika:
          a) procesach oraz procedurach dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i zapewniających ich prawidłowe wykonanie,
          b) dobrowolnych formach współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej,
           
        2. informacje odnośnie do realizacji przez podatnika obowiązków podatkowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wraz z informacją o liczbie przekazanych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schematach podatkowych, o których mowa w art. 86a § 1 pkt 10 Ordynacji podatkowej, z podziałem na podatki, których dotyczą,
           
        3. informacje o:
          a) transakcjach z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT, których wartość przekracza 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego spółki, w tym podmiotami niebędącymi rezydentami podatkowymi Rzeczypospolitej Polskiej,
          b) planowanych lub podejmowanych przez podatnika działaniach restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych podatnika lub podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT,
           
        4. informacje o złożonych przez podatnika wnioskach o wydanie:
          a) ogólnej interpretacji podatkowej, o której mowa w art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej,
          b) interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej,
          c) wiążącej informacji stawkowej, o której mowa w art. 42a Ustawy o VAT,
          d) wiążącej informacji akcyzowej, o której mowa w art. 7d ust. 1 Ustawy o podatku akcyzowym,
           
        5. informacje dotyczące dokonywania rozliczeń podatkowych podatnika na terytoriach lub w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, wskazanych w aktach wykonawczych wydanych na podstawie art. 11j ust. 2 Ustawy o CIT i na podstawie art. 23v ust. 2 Ustawy o PIT oraz w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych wydanym na podstawie art. 86a § 10 Ordynacji podatkowej

          - z wyłączeniem informacji objętych tajemnicą handlową, przemysłową, zawodową lub procesu produkcyjnego.

        II. Elementy informacji o realizowanej Strategii Podatkowej

        1a. Procesy i procedury podatkowe

        Informacje o stosowanych przez Podatnika procesach oraz procedurach dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego
        i zapewniających ich prawidłowe wykonanie (art. 27c ust. 2 pkt 1 lit. a Ustawy o CIT)

        Zarząd Spółki oraz osoby nadzorujące rozliczenia podatkowe Spółki dokładają starań, aby proces zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego zapewniał ich prawidłową realizację. 

        W tym celu funkcja podatkowa i obowiązki w obszarze podatkowym zostały powierzone osobom posiadającym adekwatne kwalifikacje, doświadczenie zawodowe oraz specjalistyczną wiedzę. Personel realizujący oraz nadzorujący funkcję podatkową w Spółce cechuje się profesjonalizmem oraz etyką zawodową.

        W Spółce w Roku podatkowym stosowano procedury i instrukcje - bezpośrednio lub pośrednio nawiązujące do aspektów podatkowych - stanowiące narzędzie wspomagające proces zarządzania funkcją podatkową w celu prawidłowego i terminowego wywiązywania się
        z realizacji obowiązków podatkowych, zgodnie z obowiązującymi regulacjami, przy dochowaniu należytej staranności. Przyjęte przez Spółkę procedury tj. Procedura szczegółowa określająca zakres odpowiedzialności za realizację zadań w przedmiocie rozliczeń Krause sp. z.o.o. z tytułu zobowiązań podatkowych oraz Strategia Podatkowa Krause sp. z o.o., a także zaimplementowane procesy, zostały przy tym dostosowane do charakteru branży, w której Spółka prowadzi działalność gospodarczą.

        Wewnętrzne procesy stosowane przez Spółkę adresują w szczególności następujące kwestie:

        • odpowiedzialność za rozliczenia podatkowe Spółki, w tym dokonywanie rozliczeń podatkowych dotyczących poszczególnych podatków, w szczególności CIT i VAT, w sposób zgodny
          z przepisami prawa, a także kwestię przeciwdziałania niewywiązywaniu się
          z obowiązków podatkowych wskazują osoby odpowiedzialne za podejmowanie działań takich jak:
          - identyfikacja obowiązków podatkowych,
          - dokonywanie adekwatnej kwalifikacji prawno-podatkowej,
          - sporządzanie kalkulacji podatkowych,
          - przygotowywanie informacji oraz deklaracji podatkowych,
          - uiszczanie płatności podatkowych,
          - sprawowanie nadzoru i kontroli w tym zakresie,
        • dokonywanie rozliczeń księgowych, w tym m.in. kwestie zasad dotyczących zamknięcia roku oraz miesiąca księgowego, kontroli dokumentacji księgowej oraz wprowadzania dokumentów księgowych do ewidencji, jak również ich przechowywania i archiwizowania,
        • przepływ informacji oraz obieg dokumentów mających wpływ na terminowe zidentyfikowanie obowiązków podatkowych,
        • zarządzanie dokumentacją, w tym zasady archiwizacji i przechowywania dokumentów podatkowych oraz odpowiedzialność za obieg środków pieniężnych.

        1b. Dobrowolne formy współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej

        Informacje o stosowanych przez Podatnika dobrowolnych formach współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej (art. 27c ust. 2 pkt 1 lit. b Ustawy o CIT)

        Spółka nie stosowała oraz nie uczestniczyła w Roku podatkowym w dobrowolnych formach współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej.

        Krause dąży do utrzymania otwartych i przejrzystych relacji z organami podatkowymi w celu zapewnienia transparentności i prawidłowości dokonywanych rozliczeń podatkowych.

        2. Realizacja obowiązków podatkowych, w tym informacje o schematach podatkowych

        Informacje odnośnie do realizacji przez Podatnika obowiązków podatkowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wraz z informacją o liczbie przekazanych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schematach podatkowych, o których mowa w art. 86a § 1 pkt 10 Ordynacji podatkowej, z podziałem na podatki, których dotyczą (art. 27c ust. 2 pkt 2 Ustawy o CIT)

        Spółka jest polskim rezydentem podatkowym i realizuje swoje obowiązki podatkowe
        w zakresie podatków i opłat w obszarach:

        • CIT,
        • VAT,
        • PIT (w charakterze płatnika),
        • podatku od nieruchomości,
        • podatku od środków transportu,
        • podatku u źródła (w charakterze płatnika).

        Powyższe rozliczenia dokonywane są terminowo oraz zgodnie z przepisami powszechnie obowiązującego prawa.

        Spółka nie zidentyfikowała w Roku podatkowym schematu podatkowego, w związku z czym nie przekazała do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schemacie podatkowym, o którym mowa w art. 86a § 1 pkt 10 Ordynacji podatkowej.

        3a. Transakcje zawierane z podmiotami powiązanymi

        Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT, których wartość przekracza 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego Spółki, w tym z podmiotami niebędącymi rezydentami podatkowymi Rzeczypospolitej Polskiej (art. 27c ust. 2 pkt 3 lit. a Ustawy o CIT)

        Spółka realizowała w Roku podatkowym następujące transakcje z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT, których wartość przekroczyła 5% sumy bilansowej aktywów:

        • sprzedaż wyrobów gotowych, towarów handlowych i materiałów
        • zakup materiałów, towarów handlowych oraz usług

          3b. Planowane lub podejmowane działania restrukturyzacyjne

          Informacje o planowanych lub podejmowanych przez Podatnika działaniach restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych Podatnika lub podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT (art. 27c ust. 2 pkt 3 lit. b Ustawy o CIT)

          W Roku podatkowym Spółka nie planowała i nie podejmowała działań restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych Spółki lub jej podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT.

          4. Złożone wnioski

          a) o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej

          Informacje o złożonych przez Podatnika wnioskach o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej, o której mowa w art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej (art. 27c ust. 2 pkt 4 lit. a Ustawy o CIT)

          Spółka nie złożyła w Roku podatkowym wniosku o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej, o którym mowa w art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.

          b) o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej

          Informacje o złożonych przez Podatnika wnioskach o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej (art. 27c ust. 2 pkt 4 lit. b Ustawy o CIT)

          Spółka nie złożyła w Roku podatkowym wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, o którym mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej.

          c) o wydanie wiążącej informacji stawkowej

          Informacje o złożonych przez Podatnika wnioskach o wydanie wiążącej informacji stawkowej, o której mowa w art. 42a Ustawy o VAT (art. 27c ust. 2 pkt 4 lit. c Ustawy o CIT)

          Spółka nie złożyła w Roku podatkowym wniosku o wydanie wiążącej informacji stawkowej, o którym mowa w art. 42a Ustawy o VAT.

          d) o wydanie wiążącej informacji akcyzowej

          Informacje o złożonych przez Podatnika wnioskach o wydanie wiążącej informacji akcyzowej, o której mowa w art. 7d ust. 1 Ustawy o podatku akcyzowym (art. 27c ust. 2 pkt 4 lit. d Ustawy o CIT)

          Spółka nie złożyła w Roku podatkowym wniosku o wydanie wiążącej informacji akcyzowej, o którym mowa w art. 7d ust. 1 Ustawy o podatku akcyzowym.

           

          5. Rozliczenia podatkowe w rajach podatkowych

          Informacje dotyczące dokonywania rozliczeń podatkowych Podatnika na terytoriach lub w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową wskazanych w aktach wykonawczych wydanych na podstawie art. 11j ust. 2 Ustawy o CIT i na podstawie art. 23v ust. 2 Ustawy o PIT oraz w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych wydanym na podstawie art. 86a § 10 Ordynacji podatkowej.

          Spółka nie dokonywała w Roku podatkowym rozliczeń podatkowych na terytoriach lub w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, wskazanych w wyżej wspomnianych aktach prawnych.

          III. Wykaz skrótów i definicji

          CIT

          podatek dochodowy od osób prawnych

          Ordynacja podatkowa

          ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.)

          PIT

          podatek dochodowy od osób fizycznych

          Podatnik, Krause, Spółka

          Krause sp. z o.o. z siedzibą w Świdnicy

          Rok podatkowy

          rok podatkowy Krause trwający od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r.

          Strategia Podatkowa

          wewnętrzny dokument przyjęty uchwałą Zarządu Spółki obejmujący zbiór zasad, jakimi kierowała i kieruje się Spółka w odniesieniu do wykonywania obowiązków podatkowych

          Ustawa o CIT

          ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1800 ze zm.)

          Ustawa o PIT

          ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych
          (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1128 ze zm.)

          Ustawa o VAT

          ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług
          (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 685 ze zm.)

          Ustawa o podatku akcyzowym

          ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 722 ze zm.)

          VAT

          podatek od towarów i usług

           

           

           

          Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!