Przycinanie żywopłotu – jakie rusztowanie na kółkach sprawdzi się w tym zadaniu?

Przycinanie żywopłotu to zabieg, który pozwala uformować rośliny w pożądany kształt oraz zadbać o ich zagęszczenie. Najlepszy termin cięcia wypada w okolicach marca, dlatego najwyższa pora zaopatrzyć się w sprzęt, dzięki któremu bez problemu przeprowadzisz przycinanie żywopłotu. Rusztowanie czy drabina? Podpowiadamy, które rozwiązanie sprawdzi się lepiej.

Rusztowanie do przycinania żywopłotu
Przycinanie żywopłotu
Rusztowanie mini CORDA

Co należy wiedzieć o przycinaniu żywopłotu?

Pielęgnacja i przycinanie żywopłotu to podstawowe czynności, które należy wykonywać, by żywopłot pełnił funkcję nie tylko maskującą, ale również ozdobną. Formowanie żywopłotu należy przeprowadzać regularnie, by nie zatracił on swojego kształtu – pierwsze cięcie wykonuje się już w pierwszym sezonie po zasadzeniu roślin. Ważne, by odbywało się to dopiero po ustąpieniu pierwszych mrozów, czyli w marcu lub kwietniu. Technika cięcia pozostaje bez zmian niezależnie od gatunku roślin – zawsze należy rozpoczynać od boków. Aby zachować prostą linię cięcia, wykorzystaj sznurek i wyznacz dwie równoległe linie. Cięcie nożycami elektrycznymi powinno odbywać się najpierw w dół, a następnie w górę i po wierzchołku żywopłotu. Im wyższe rośliny, tym trudniejsze może się okazać przycinanie żywopłotu: rusztowanie albo stabilna drabina ogrodowa to w tym wypadku niezbędne wyposażenie!

Przycinanie żywopłotu – rusztowanie czy drabina?

Przede wszystkim znaczenie ma wysokość samego żywopłotu. Rusztowanie przyda się jednak nie tylko w przypadku bardzo wysokich roślin – możesz ustawić je obok i wykorzystać jako półkę na nożyce i inne potrzebne narzędzia. Jeśli żywopłot urósł na tyle, że nie da się go przyciąć z poziomu trawnika czy alejki, stabilne rusztowanie jezdne – z uwagi na dużą platformę roboczą – będzie sporym ułatwieniem. Możesz swobodnie przemieszczać się po niej i – bez obaw o stabilność – operować nożycami do przycinania żywopłotu. A drabina ogrodowa? To sprzęt, który idealnie sprawdzi się podczas innych prac, zwłaszcza jeśli zależy Ci na dużej wysokości roboczej. Profesjonalna drabina umożliwi samodzielny przegląd dachu, czyszczenie rynien czy mycie okien dachowych. A w przypadku przycinania żywopłotu możesz ją wykorzystać do okazjonalnych poprawek. Jeżeli zależy Ci na niezawodnych i bezpiecznych narzędziach oraz cenisz sobie wygodę i swobodę ruchów, wybór rusztowania aluminiowego będzie strzałem w dziesiątkę.

Jakie rusztowanie do przycinania żywopłotu wybrać?

Jeśli chcesz samodzielnie zadbać o swój żywopłot, rusztowanie będzie najwygodniejszym rozwiązaniem ułatwiającym dostęp do wyższych gałęzi. Wygodne mini rusztowanie aluminiowe CORDA to lekka konstrukcja o maksymalnej wysokości roboczej do 3 metrów. Wyposażyliśmy je w zintegrowane rolki jezdne, dzięki którym bez problemu przesuniesz rusztowanie wzdłuż alejki lub podjazdu wraz z postępem prac. A to szczególnie przydatne właśnie podczas przycinania żywopłotu. Rusztowanie pomieści wszystkie potrzebne narzędzia, a często także pomocnika – maksymalne obciążenie konstrukcji wynosi bowiem 150 kg. Praktyczne rusztowanie na kółkach znajdzie zastosowanie nie tylko przy pielęgnacji żywopłotu; rusztowanie to również najwygodniejszy sposób na konserwację lub mycie elewacji, które warto przeprowadzać co dwa, trzy lata. Warto także zwrócić uwagę, że dzięki modułowej konstrukcji, wszystkie nasze rusztowania można szybko zdemontować, a przechowywane w takiej formie nie zajmują wiele miejsca.

Zadbaj o bezpieczeństwo podczas prac w ogrodzie

Zanim rozpoczniesz przycinanie żywopłotu, upewnij się, że wszystkie narzędzia oraz sprzęt są w pełni sprawne – dotyczy to zwłaszcza drabin i rusztowań, ponieważ podczas pracy na wysokości nietrudno o wypadek. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do stanu technicznego posiadanego sprzętu, skorzystaj z usługi serwisu lub gwarancji i usuń usterkę. Jeśli prowadzisz dużą firmę świadczącą usługi ogrodowe i posiadasz w swoim warsztacie kilka różnych sprzętów do prac na wysokości, pomyśl o zleceniu nam corocznych przeglądów technicznych sprzętu. Niezależnie od tego czy ogrodowymi pracami zajmujesz się hobbystycznie czy profesjonalnie, zadbaj także o podstawowe środki ochrony indywidualnej, jakimi są okulary oraz rękawice, choć przy przycinaniu większych gałęzi warto pomyśleć również o kasku – dzięki tym akcesoriom, prace przebiegną szybko i bezpiecznie.

***

Przycinanie żywopłotu to jedna z prac sezonowych wykonywanych wiosną. Skorzystaj z wygodnego i stabilnego rusztowania, które zapewni komfort oraz bezpieczeństwo i zdecydowanie ułatwi pielęgnację ogrodowej flory.

 

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!