Samodzielny przegląd dachu – jak się przygotować do prac na wysokości?

Utrzymanie domu jednorodzinnego w należytym stanie wymaga nieustannych prac konserwacyjnych, ale i drobnych napraw – potwierdzą to z pewnością wszyscy właściciele! Zarówno budynek, jak i ogród potrzebują regularnych „przeglądów” oraz bieżącego usuwania usterek; pozornie drobne zaniedbania, z czasem mogą się okazać fatalne w skutkach! Jedną z najważniejszych czynności jest przegląd dachu. Jak się do niego przygotować? Podstawowym sprzętem umożliwiającym pracę na wysokości jest oczywiście drabina do wchodzenia na dach – jaki model wybrać, by samodzielny przegląd dachu przebiegał sprawnie i bezpiecznie?

Przegląd dachu – na co należy zwrócić uwagę?

Sezonowe przeglądy dachu mają na celu sprawdzenie stanu pokrycia dachowego, rynien i komina – to elementy najbardziej narażone na działanie czynników atmosferycznych, więc kontrole powinny odbywać się po okresach zwiększonych opadów i dużych różnic temperatury. Dobrą praktyką jest sprawdzanie stanu dachu wiosną oraz jesienią: to właśnie wtedy warto oczyścić dach z liści i gałęzi, sprawdzić i udrożnić system rynnowy oraz skontrolować stan komina. Koszty naprawy mocno uszkodzonego dachu są bardzo wysokie – lepiej zapobiegać takiej sytuacji i na bieżąco sprawdzać stan pokrycia dachowego, by w porę usunąć usterki zanim przerodzą się w prawdziwe problemy. Drabina do dachu to zatem niezbędny element podstawowego wyposażenia każdego domu jednorodzinnego. Na rynku dostępnych jest kilka modeli drabin – które z nich sprawdzą się najlepiej jako drabiny dachowe?

Drabina do wchodzenia na dach – stawiaj na bezpieczeństwo

Niezależnie od tego, jak często wykonujesz prace konserwacyjne i remontowe, bezpieczna drabina do wchodzenia na dach to podstawa. Drabiny dachowe mogą być wykonane z drewna, choć coraz częściej zastępowane są modelami wykonanymi z aluminium. Drewno to jednak materiał, który wciąż ma niemałe grono zwolenników: drabina dachowa drewniana nie nagrzewa się i nie wychładza – może być wykorzystywana w niemal każdych warunkach atmosferycznych. Dużą zaletą drewnianej drabiny jest jej niska cena, wadą natomiast waga – są dosyć ciężkie i ich transport na dach może przysporzyć problemów. Drabina dachowa z aluminium jest lekka i zarazem stabilna oraz odporna na korozję. Wygodne, szerokie szczeble stanowią dobre podparcie dla stóp. Wybierając drabinę – drewnianą lub aluminiową – należy zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania i wykończenia: podczas prac na wysokości niezawodna drabina dachowa to gwarancja bezpieczeństwa. Dopasuj także model drabiny do dachu, by bezproblemowo wykonać przegląd jego powierzchni – duży wybór niezawodnych sprzętów znajdziesz w asortymencie firmy KRAUSE.

Drabina do dachu płaskiego – jaką wybrać?

Płaski dach to połączenie minimalizmu, stylowego wykończenia i funkcjonalności, dlatego coraz więcej osób decyduje się na nowoczesny dom z płaskim pokryciem dachowym. Bezpieczną drogę na dach zagwarantują drabiny przystawne. Drabina aluminiowa przystawna jest lekka, a jej prosta budowa pozwoli na jej łatwe przechowywanie po zakończonej pracy. Świetnie sprawdzi się jako wyposażenie nie tylko domu jednorodzinnego, ale również altany lub domku letniskowego. Wysokiej jakości drabiny wykonane z aluminium wyposażone są w antypoślizgowe szczeble oraz stopki zabezpieczające przed wysunięciem drabiny spod nóg. Choć są przeznaczone przede wszystkim do prac wokół domu, to mogą być również wykorzystane wewnątrz. Jeśli budynek jest wysoki i jednoelementowa drabina dachowa nie wystarczy, w ofercie KRAUSE znajdziesz również rozsuwane drabiny przystawne – bezpieczne i stabilne

Drabina do wchodzenia na dach skośny – rozwiązania dla profesjonalistów

Profesjonalne drabiny dachowesą wyposażone w wygięte szczeble oraz pałąk łączący do kalenicy, umożliwiający zamocowanie drabiny na dachu skośnym. Dla niedoświadczonej osoby wejście na taki dach może być ryzykowne, dlatego wykonywanie prac na wysokości lepiej pozostawić fachowcom. Warto natomiast zainwestować w drabinę aluminiową przystawną, za pomocą której sprawdzimy system rynnowy oraz usuniemy zalegające w rynnach liście i gałęzie. Przy tego rodzaju pracach porządkowych stabilna drabina to ogromne ułatwienie. By dodatkowo zwiększyć jej funkcjonalność oraz swoje bezpieczeństwo warto zainteresować się akcesoriami dodatkowymi oferowanymi przez producenta drabiny – z pewnością przydadzą się szpice do drabin wykorzystywane na grząskim gruncie, uchwyt dystansowy czy przedłużenia podłużnicy, dzięki którym możemy ustawić drabinę na nierównym podłożu, np. krawężniku czy stopniu.

Regularny przegląd dachu pozwala w porę wykryć usterki oraz zniszczenia, dlatego nie należy z nim zwlekać. Jeśli planujesz samodzielnie sprawdzać stan poszycia dachowego swojego domu, zainwestuj w bezpieczną drabinę do wchodzenia na dach szeroki wybór znajdziesz w asortymencie KRAUSE.

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!