Mycie elewacji na wiosnę – jak zrobić to bezpiecznie i efektywnie?

Nastała wiosna! Zaczynamy generalne porządki, które będą obejmowany nie tylko wnętrze domu, ale i jego otoczenie oraz elewację. Jej czyszczenie i konserwację możesz zlecić specjalnej firmie lub... prace przeprowadzić samodzielnie. Jeśli posiadasz odpowiedni sprzęt, nie będzie to wcale trudne. Jak często zadbać o mycie elewacji oraz dlaczego czyszczenie elewacji warto zrobić wiosną?

Mycie elewacji
Czyszczenie elewacji

Czy mycie elewacji jest konieczne?

Regularne odświeżanie i czyszczenie elewacji to bardzo ważna czynność – nie tylko dlatego, że zimą na fasadzie gromadzą się nieestetyczne zabrudzenia. Podczas mycia elewacji masz także możliwość skontrolowania stanu ścian – im szybciej zauważysz drobne usterki czy pęknięcia, tym łatwiej (i taniej!) będzie je można usunąć. Elewację należy zabezpieczać także przed rozwojem mikroorganizmów i porastaniem. Fachowcy zalecają czyszczenie elewacji co najmniej raz do roku, choć oczywiście możesz robić to częściej – wtedy, gdy zachodzi taka konieczność.

Czyszczenie elewacji – jak się do niego przygotować?

Przede wszystkim wybierz odpowiedni środek do mycia – o ile część zabrudzeń można usunąć jedynie z pomocą myjki ciśnieniowej i wody, to jednak w przypadku sadzy, zatłuszczeń czy zielonych wykwitów konieczne może być zastosowanie specjalnego środka. Dopasuj preparat do rodzaju materiału, z jakiego elewacja została wykonana – preparaty do tynków akrylowych różnią się od tych zalecanych do cegły czy elewacji drewnianej. Dobrym wyborem będzie środek o działaniu nie tylko czyszczącym, ale również bakteriobójczym lub konserwującym. Przygotuj również sprzęt umożliwiający wyczyszczenie wyżej położonych ścian budynku – w tej roli najlepiej sprawdzą się stabilne drabiny lub rusztowania aluminiowe jezdne.

Wygodna, praktyczna drabina – niezastąpiona przy myciu elewacji

Do wykonywania różnorodnych prac na wysokości najwygodniejszym rozwiązaniem będzie oczywiście drabina – to sprzęt, którego zdecydowanie nie może zabraknąć w domu z ogrodem. Do mycia i konserwowania elewacji zalecane są w szczególności drabiny aluminiowe wielofunkcyjne. Zostały one zaprojektowane tak, by w prosty sposób można było dopasować je do aktualnych potrzeb, w tym wysokości roboczej. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza drabiny wielofunkcyjne z funkcją ustawienia na schodach – regulowana konstrukcja oraz szeroki stabilizator ułatwiają przygotowanie bezpiecznego stanowiska pracy, w tym czyszczenie elewacji wszędzie tam, gdzie przy ścianach występuje różnica poziomów i nie ma możliwości rozstawienia zwykłej drabiny wolnostojącej. Świetnym wyborem będzie także drabina przegubowa. To model 4x3 szczeble, który z powodzeniem może być wykorzystywany jako drabina przystawna lub wolnostojąca, ale przede wszystkim jako wygodny i stabilny podest roboczy. Szeroka, antypoślizgowa platforma, która – zgodnie z obowiązującą normą dla drabin – powinna być sprzedawana w komplecie z drabiną, idealnie sprawdzi się przy długotrwałych pracach na niedużej wysokości, takich jak nakładanie preparatów usuwających zanieczyszczenia lub usuwanie mikrouszkodzeń elewacji.

A może profesjonalne rusztowanie?

Choć to rozwiązanie kojarzy się przede wszystkim z placem budowy lub renowacją fasad miejskich budynków, warto przyjrzeć mu się bliżej. Rusztowania aluminiowe jezdne to dobry wybór dla wszystkich właścicieli domu, którzy samodzielnie wykonują większość prac konserwacyjnych i porządkowych związanych z budynkiem, w tym mycie elewacji. Rusztowanie jezdne posiada stabilne rolki, dzięki którym bez problemu można przesuwać konstrukcję w odpowiednie miejsce w trakcie pracy. Wyposażone zostały w hamulec centralny, który zabezpiecza konstrukcję przed zmianą położenia.

Rusztowania aluminiowe jezdne z naszej nowej oferty dostępne są w kilku wariantach – znajdziesz modele składane umożliwiające prace na wysokości roboczej do ok. 3 metrów, niewysokie modele zaprojektowane z myślą o użytkownikach indywidualnych oraz profesjonalne konstrukcje przeznaczone do prac przy budynkach piętrowych. Ogromną zaletą nowych rusztowań KRAUSE jest szybki, prosty i bezpieczny montaż. Jeśli ciągłe przestawianie drabiny jest dla Was uciążliwe, rusztowanie jezdne wydaje się idealnym rozwiązaniem

***

Mycie elewacji to jedna z tych czynności, którą warto wykonywać regularnie, by nie dopuścić do nawarstwiania zabrudzeń i powstawania uszkodzeń materiału. Stabilna, wielofunkcyjna drabina lub wygodne rusztowanie jezdne sprawią, że wszystkie prace przeprowadzisz szybko i bez żadnych trudności – zatem warto zainwestować w odpowiedni sprzęt!

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!