Upadek z drabiny – jak zapobiegać wypadkom?

Wypadki związane z nieprawidłowym użyciem drabin mogą prowadzić do poważnych obrażeń, które skutecznie unieruchomią poszkodowaną osobę na długie tygodnie. Okazuje się, że nawet 30% wszystkich upadków z wysokości dzieje się podczas korzystania z drabiny w domu lub pracy [1]. Można temu jednak zapobiec! W jaki sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo? Tego dowiesz się z artykułu.

Upadek z drabiny w pracy
Praca na drabinie
Upadek z drabiny w domu
Stabilizator Trigon

Jakie zasady obowiązują podczas pracy na drabinie?

Drabina aluminiowa to jeden z elementów pracy w wielu gałęziach gospodarki. Malarze, murarze, instalatorzy czy ekipy remontowe korzystają z niej właściwie bez przerwy. Dlatego tak ważne jest, aby każdy znał zasady bezpiecznego użytkowania sprzętu. Pracodawcy powinni zapewnić odpowiednie szkolenia i kontrolować stan techniczny drabin. Z kolei pracownicy muszą pamiętać o odpowiedzialnym podejściu do wykonywanych zadań. Liczy się bezpieczny strój dopasowany do warunków pogodowych: rękawice, hełm ochronny i kamizelka, buty z antypoślizgową podeszwą oraz szelki.

Nie tylko pracą człowiek żyje, a na drabinę często wchodzimy w mieszkaniu albo w domu. Z jej pomocą najprościej wymienić żarówkę, zawiesić zasłony albo sięgnąć coś z górnej szafki w kuchni lub garderobie. Chociaż na co dzień nie musimy stosować przepisów BHP, to warto wiedzieć, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo bez względu na sytuację. Kilka prostych zasad wystarczy, aby zabezpieczyć się przed upadkiem z drabiny albo chociaż zminimalizować ryzyko nieszczęścia.

  1. Upewnij się, że dany model jest odpowiednio dopasowana do wykonywanych czynności. Dostosuj wysokość, nośność oraz rozstaw.
  2. Sprawdź dokładnie stan techniczny, a przede wszystkim szczeble, podłużnice oraz wszelkie mocowania. Nic nie może być uszkodzone ani zużyte.
  3. Zweryfikuj podłoże, na którym stawisz drabinę – musi być stabilne. Unikaj śliskich i nierównych powierzchni.
  4. Wykorzystaj stopki, blokady lub pasy do zabezpieczenia drabiny przed przesunięciem się oraz niekontrolowanym złożeniem.
  5. Nie pracuj na zewnątrz, gdy pogoda temu nie sprzyja. Lepiej poczekaj aż silny wiatr, deszcz lub śnieżyca miną.
  6. Unikaj nagłych ruchów i gwałtownego przesuwania się. Na drabinie powinna być tylko 1 osoba jednocześnie, chyba że dany wariant jest przeznaczony dla 2.
  7. Podczas pracy na wysokości miej 2 nogi na szczeblach oraz trzymaj się 1 ręką. W trakcie schodzenia lub wchodzenia opieraj się 1 stopą i trzymaj się poręczy obiema dłońmi. Dzięki temu Twoje ciało będzie w stabilnej pozycji.

Jeśli chcesz uniknąć upadku z drabiny w pracy lub domu, pamiętaj również, aby poinformować pracowników albo innych domowników, że będziesz pracować na wysokości.

Okoliczności i przyczyny upadku z drabiny

Praca na drabinie, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się prosta, niesie ze sobą wiele zagrożeń. Upadki z wysokości są niestety częstym zjawiskiem, zarówno w miejscu pracy, jak i w domu. Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że co roku wypadki z użyciem maszyn i urządzeń technicznych, do których zaliczane są również drabiny, stanowiły około 60-70% wszystkich zdarzeń [2].

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest naszą wspólną odpowiedzialnością. Każdy upadek z drabiny w pracy czy domu to potencjalne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze pracować na wysokości – nawet niewielkiej – w sposób odpowiedzialny.

Przyczyny upadku z drabiny:

  • nieprawidłowe używanie sprzętu,
  • niewłaściwa drabina,
  • zły stan techniczny,
  • poślizgnięcie się na szczeblu,
  • potknięcie w trakcie schodzenia lub wchodzenia,
  • wchodzenie lub schodzenie po drabinie tyłem do niej,
  • nierówne, niestabilne lub śliskie podłoże,
  • ustawienie sprzętu w pobliżu innych maszyn lub drzwi,
  • wnoszenie lub znoszenie zbyt ciężkich rzeczy (powyżej 10 kg),
  • praca na wysokości w złych warunkach atmosferycznych.

Powodem upadku z drabiny w pracy natomiast może być brak stroju roboczego, szkolenia stanowiskowego oraz znajomości zasad BHP.

Decyduje jednak przede wszystkim czynnik ludzki. Brak koncentracji, niewłaściwie zachowanie na drabinie czy zignorowanie maksymalnej wartości obciążenia może doprowadzić do urazu mózgu, szyi, kręgosłupa czy złamania ręki lub nogi.

Przeczytaj też: jak nie korzystać z drabiny.

Co robić, aby uniknąć upadku z drabiny w pracy i domu?

Drabina powinna być dostosowana do wykonywanej pracy, a przede wszystkim musi być sprawna. Prawidłowe ustawienie to kolejny istotny aspekt. Warto postawić ją na nieruchomym podłożu, a stopnie powinny być w pozycji poziomej. Zawsze upewnij się, że drabina jest stabilna i działa prawidłowo.

Jeśli chcesz czuć się komfortowo podczas pracy na drabinie, postaw na akcesoria z zakresu bezpieczeństwa. Szczególnie polecamy:

  • przedłużenie podłużnicy z regulowaną wysokością,
  • dodatkową półkę/stopień do drabin,
  • stabilizator i akcesoria regulujące poziomy,
  • uchwyt dystansowy i przyścienny,
  • pomost do drabiny,
  • funkcjonalną półkę (system MultiGrip).

Z pomocą stabilizatora Trigon możesz bez problemu korzystać ze wszystkich funkcji drabiny wielofunkcyjnej oraz rozsuwanej zgodnie z obowiązującymi normami. Takie modele posłużą Ci więc jako opcja przystawna z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Nie musisz wydawać dodatkowych pieniędzy na nowy sprzęt.

Unikaj stania na 2 najwyższych szczeblach. To zasada, która może wydawać się oczywista, ale często jest ignorowana. Zbyt mocne wychylanie się może spowodować utratę równowagi i doprowadzić ostatecznie do upadku z drabiny. Pamiętaj, że lepiej zejść z na dół i przestawić całość niż ryzykować swoje życie lub zdrowie. Przestrzeganie tych prostych zasad może znacznie zwiększyć Twoje bezpieczeństwo podczas pracy na wysokościach.

Pamiętaj, aby zawsze utrzymywać 3 punkty podparcia - dwie ręce i jedną nogę, lub dwie nogi i jedną rękę. Unikaj noszenia ciężkich przedmiotów podczas wchodzenia lub schodzenia. Jeśli musisz coś przenieść, poproś o pomoc.

***

Komfortowa praca na drabinie nie jest przypadkiem, ale wynikiem przestrzegania konkretnych praktyk. Niewłaściwe korzystanie ze sprzętu może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym utraty zdrowia, a nawet życia. Pamiętaj że bezpieczeństwo to nie tylko kwestia przestrzegania zasad, ale także odpowiedniego wyboru i prawidłowego korzystania z drabiny. Wśród naszych produktów znajdziesz te przeznaczone zarówno do domu, jak i dla majsterkowiczów czy profesjonalistów.

Źródła:

  1. https://www.traceysolicitors.ie/pl/wypadki-w-miejscu-pracy/roszczenia-z-tytulu-wypadku-na-drabinie/
  2. https://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/8700315,pip-60-70-proc-pracownikow-jest-poszkodowanych-w-wypadkach-z-udzialem-maszyn.html

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!