Zanim wejdziesz na drabinę – błędy związane z rozstawianiem drabiny
Choć sama drabina jest narzędziem o stosunkowo prostej konstrukcji, niewłaściwe użytkowanie może skończyć się naprawdę źle. Dotyczy to przede wszystkim modeli przystawnych. Jednym z najczęściej popełnianych błędów w tym przypadku jest przystawienie drabiny do ściany pod złym kątem. Drabina przystawiona zbyt blisko do ściany może się od niech odchylić i się przewrócić, natomiast ustawienie jej zbyt daleko może skutkować jej osunięciem. Odległość drabiny od ściany powinna wynosić około jednej czwartej jej całkowitej wysokości. Nie trzema jednak tego samodzielnie wyliczać – producenci podpowiadają, że kąt nachylenia powinien zmieścić się między przedziale od 65° do 75°. Przed rozpoczęciem pracy warto odświeżyć sobie zasady użytkowania drabiny przystawnej, z których dowiesz się, jak nie korzystać z drabiny przystawnej oraz jak sprawdzić stan techniczny drabiny.
Błędy związane z rozstawianiem dotyczą zresztą nie tylko drabiny przystawnej, ale również wolnostojącej, którą trzeba rozstawić – jeśli nie zwrócimy uwagi na to, czy poprzeczny wspornik rozciągnie się całkowicie, drabina może rozłożyć się pod naszym ciężarem. Pamiętaj także, że model przystawny i wolnostojący to dwie zupełnie różne drabiny i nie mogą być używane zamiennie! Z myślą o osobach chcących jedną drabinę użytkować na kilka sposobów, zaprojektowaliśmy trzyelementowe drabiny wielofunkcyjne oraz drabiny przegubowe.
Jak nie korzystać z drabiny na zewnątrz? Zwróć uwagę na podłoże
Wydawać by się mogło, że każdy wie, iż nie należy ustawiać drabiny na nierównym podłożu. To absolutna podstawa BHP! Okazuje się jednak, że wiele osób nadal nie przywiązuje do tego należytej uwagi i bagatelizuje stan podłoża. Taka niefrasobliwość będzie proszeniem się o kłopoty. Śliskie czy nierówne podłoże nie nadaje się do rozstawienia drabiny. A jak jest z trawnikami? W tym wypadku warto zainwestować w wyposażenie wspierające funkcjonalność drabin. Specjalnie zaprojektowane szpice mocowane do dolnej części podłużnic to niewielki wydatek i jednocześnie skuteczna stabilizacja. Pamiętaj także, że nie każda drabina może być ustawiana na schodach. Jeśli planujesz prace na podłożu o różnicy poziomów, wybierz model wielofunkcyjny, np. drabinę CORDA z możliwością ustawiania na schodach. Dzięki niej remont czy prace konserwacyjne na klatce schodowej przebiegną szybko i bezproblemowo.
Wysokość robocza drabiny – nie wchodź na najwyższe szczeble!
Odpowiadając na pytanie, jak nie korzystać z drabiny, nie możemy nie wspomnieć o zbyt niskich drabinach i związanym z tym ryzykiem. O ile na użytek domowy zwykle wystarcza wolnostojąca drabina 4-stopniowa, czasem chcemy wykonać prace na większej wysokości i korzystamy z dostępnego pod ręką sprzętu. W przypadku drabiny przystawnej, ale także dwustronnej wolnostojącej, możemy stanąć na najwyżej trzecim od góry stopniu. Warto też zwrócić uwagę, że chcąc wejść na płaski dach budynku korzystając z drabiny przystawnej, po oparciu jej o krawędź dachu powinna nad nią wystawać ok. 1 m.
Czytaj także:Jak dobrać drabinę o odpowiedniej wysokości?
Wychylanie się na drabinie – zmora wszystkich prac na wysokości
Przyznaj szczerze, czy zdarzyło Ci się wychylać na boki stojąc na drabinie? Zapewne tak, ponieważ ten błąd popełnia w zasadzie większość użytkowników. Bo ile w końcu można przestawiać drabinę z miejsca na miejsce, skoro czasem brakuje tylko kilku centymetrów… Tak naprawdę jednak nigdy nie wiemy dokładnie, na ile możemy sobie pozwolić, a testowanie maksymalnego wychylenia na drabinie w trakcie pracy to zdecydowanie zły pomysł. Zasada jest prosta: pępek osoby stojącej na drabinie powinien znajdować się pomiędzy jej podłużnicami. Jeśli jest inaczej – oznacza to, że nadmiernie się wychylasz. Chcesz zaoszczędzić trochę czasu i energii i zrezygnować z ciągłego przestawiania drabiny? Zainwestuj w rusztowanie do domu wyposażone w wygodny podest, na którym zyskasz więcej przestrzeni roboczej.
***
Prawidłowe korzystanie z drabiny podczas prac na wysokości to ergonomia, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Zwróć uwagę na to, jak nie korzystać z drabiny, by nie popełniać popularnych i niestety nieprzyjemnych w skutkach błędów.