Praca na wysokości – zasady bezpieczeństwa i przepisy BHP

Praca na wysokości to nie tylko czynności wykonywane na dachach budynków czy przy wysokich maszynach. To także szereg prac na dużo mniejszej wysokości roboczej. Niezależnie od tego, czy są to prace wykonywane z wykorzystaniem rusztowań, podestów roboczych czy drabin, każdy osoba zawodowo związana z branżą budowlaną, choć nie tylko, powinna wiedzieć, czym jest praca na wysokości. Definicję, przepisy BHP oraz najważniejsze zasady bezpieczeństwa pracy na wysokości znajdziesz w poniższym artykule.

Zasady bezpieczeństwa pracy na wysokości - szkolenie
Barierki ochronne aluminiowe
Szkolenia produktowe w zakresie prac na wysokości
System poręczy wyprzedzających GuardMatic

Co to jest praca na wysokości? Definicja

Na czym polega praca na wysokości? W rozumieniu Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, pracą na wysokości jest praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1 metra nad poziomem podłogi lub ziemi. Do pracy na wysokości nie zalicza się pracy na powierzchni, niezależnie od wysokości, na jakiej się znajduje, jeśli powierzchnia ta jest osłonięta ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 metra pełnymi ścianami lub ścianami z oknami oszklonymi albo wyposażona jest w inne stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości.

Praca na wysokości – dlaczego te przepisy są tak istotne?

Powyższa definicja jasno wskazuje, od jakiej wysokości wymagane są dodatkowe zabezpieczenia. W praktyce oznacza to, że wiele czynności – pozornie niewymagających dodatkowych środków ochrony – okazuje się być pracą na wysokości. Przepisy określają, o co pracodawca powinien zadbać, by pracownicy mogli wykonywać swoje obowiązki nie tylko efektywnie, ale przede wszystkim w bezpiecznych warunkach. Gdy mowa o pracy na wysokości, BHP ma kluczowe znaczenie: nawet 35% wszystkich wypadków w pracy to upadki z wysokości, a praca na wysokości zaliczana jest do zadań szczególnie niebezpiecznych. Statystyki wskazują także, że nawet co trzeci wypadek śmiertelny w budownictwie może być spowodowany przez upadek z wysokości! Ze względu na fakt, że pracodawca zobowiązany jest zapewnić pierwszeństwo stosowania środków ochrony zbiorowej nad środkami ochrony indywidualnej, w naszej ofercie znaleźć można zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości, do których zalicza się między innymi balustrady i barierki ochronne.

Praca na wysokości – dobre praktyki

Jeśli chodzi o pracę na wysokości, przepisy to nie wszystko – nawet jeśli zapewnione zostały wszystkie środki zabezpieczające przed upadkiem z wysokości, warto na bieżąco analizować sytuację i zabezpieczenia dostosowywać do potrzeb zgłaszanym przez pracowników. Najczęstszymi przyczynami wypadków przy pracy jest niewłaściwe zachowanie pracowników. A to zwykle wynika z nieznajomości zasad bezpieczeństwa pracy na wysokości, braku środków ochronnych, zły stan technicznych narzędzi roboczych ale i tolerowanie przez przełożonych odstępstw od wytycznych BHP. Praca na wysokości wymaga dokładnego planowania, nadzoru oraz wykorzystywania sprawnego sprzętu dostosowanego do specyfiki zadań. Wychodząc naprzeciw potrzebom pracodawców zainteresowanych zwiększeniem bezpieczeństwa pracy, oferujemy szkolenia produktowe – organizujemy spotkania z ekspertami z zakresu prac na wysokości, podczas których pracownicy poznają zasady bezpiecznej, zgodnej z obowiązującymi rozporządzeniami i przepisami prawa eksploatacji naszego sprzętu.

Bezpieczna praca na wysokości? Tylko z KRAUSE!

Wysokiej jakości sprzęt dostępny w naszej ofercie – rusztowania, drabiny TRBS dla przemysłu i inne narzędzia do pracy na wysokości – wyposażony został w szereg zaawansowanych technologiczne rozwiązań, takich jak szerokie stabilizatory lub podłużnice z dodatkowym wzmocnieniem krawędzi. Warto wiedzieć, że nie wszystkie dostępne na rynku drabiny mogą być wykorzystywane na użytek profesjonalny – decyduje o tym kategoria testów i badań, jakim produkty są poddawane w laboratoriach. Wprowadzona kilka lat temu nowa norma dla drabin PN-EN 131 wprowadziła podział drabin z punktu widzenia użytkownika – od tamtej pory mamy drabiny dla profesjonalistów oraz drabiny do użytku domowego. Wybierając jednak produkty z naszej oferty nie musisz się zastanawiać nad ich przeznaczeniem – wszystkie poddawane są bowiem takim samym testom wytrzymałościowym i w czasie prac na wysokości mogą być wykorzystywane zarówno przez profesjonalistów z różnych obszarów roboczych, jak i użytkowników indywidualnych. Stawiamy na wysoką jakość i najnowocześniejsze technologie produkcji, dążąc do tego, by oferować naszym klientom sprzęt na najwyższym poziomie.

Przykładem takich działań jest wprowadzenie zupełnie nowej serii rusztowań jezdnych z innowacyjnym systemem poręczy wyprzedzających GuardMatic. Umożliwia on montaż i demontaż rusztowania bez konieczności stosowania środków ochrony indywidulanej, zapewniając jednocześnie pełne zabezpieczanie przed upadkiem z wysokości. W KRAUSE innowacyjność łączymy z wysokim poziomem bezpieczeństwa – jeśli chcesz działać zgodnie z przepisami, postaw na nasze produkty, dzięki którym organizacja prac na wysokości stanie się dużo łatwiejsza.

***

Praca na wysokości zaliczana jest do prac szczególnie niebezpiecznych nie bez powodu. Aby zadbać o bezpieczeństwo pracowników i umożliwić im komfortową oraz efektywną pracę, warto zainwestować w rozwiązania dla profesjonalistów – ich bogaty wybór znajdziesz w naszej ofercie.

Źródła:

 

 

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!