Które narzędzia do remontu są niezbędne?

Remont domu lub mieszkania potrafi być sporym wyzwaniem, szczególnie gdy niezbędne są kompleksowe zmiany. Większe prace zwykle planujemy co kilkanaście lat, a mniejsze takie jak malowanie czy zakup nowego sprzętu zdecydowanie częściej. Co zrobić, aby wszystko przebiegało sprawnie, a całość wyglądała solidnie? Przede wszystkim warto mieć porządne narzędzia i materiały remontowe. Sprawdź, co jest niezbędne.

Kobieta na drabinie aluminiowej wolnostojącej jednostronnej
Drabina wolnostojąca dwustronna jako narzędzie remontowe
Narzędzia do remontu i drabina aluminiowa
Malowanie domu na drabinie wielofunkcyjnej

Remont mieszkania – jak się do niego przygotować?

Wymiana mebli czy sprzętu RTV i AGD trwa krótko – długość procesu zależy głównie od czasu dostawy. Podstawowe malowanie bez konieczności kładzenia gładzi czy tynkowania ścian można zrealizować nawet w 1 weekend. Więcej wysiłku wymaga przeprowadzenie generalnego remontu kuchni czy łazienki. Wymiana okien, drzwi czy podłóg to również dużo pracy.

Każdy poważniejszy remont warto zacząć od harmonogramu. Dokładny plan sprawi, że będziesz znać przybliżony moment zakończenia prac. Łatwiej wtedy kupować niezbędne narzędzia remontowe oraz potrzebne materiały. Warto robić to wcześniej, aby nie tracić czasu na dokupowanie ich w trakcie.

Jak przebiega remont domu lub mieszkania krok po kroku:

  1. Wyburzanie ścian działowych, poprawa instalacji wodociągowej i elektrycznej, zmiana drzwi oraz okien.
  2. Przygotowanie ścian i malowanie, prace wodno-kanalizacyjne w kuchni oraz łazience.
  3. Położenie podłogi i/lub cyklinowanie (zależy od wybranego rodzaju).
  4. Zakładanie gniazdek elektrycznych oraz oświetlenia.

Harmonogram nie zawsze musi być tak wymagający – wszystko zależy od stanu mieszkania lub domu. Aby jednak każdy z etapów przebiegał bez problemów, potrzebne są podstawowe narzędzia do remontu. Nie wszystkie da się znaleźć w domowej skrzynce. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę, z którą od razu pójdziesz do sklepu budowlanego i kupisz to, co trzeba.

Lista narzędzi i materiałów remontowych

Zakres potrzebnego sprzętu różni się w zależności od remontowanego pomieszczenia i wprowadzanych we wnętrzu zmian. Jest jednak kilka narzędzi remontowych, które przydadzą Ci zawsze, nawet jeśli Twój dom lub mieszkanie nie wymaga odświeżenia przez kolejne lata.

Niezbędne narzędzia do remontu:

  • klucze (różna wielkość i typ),
  • gwoździe oraz śrubki,
  • śrubokręty i/lub wkrętarki,
  • młotek,
  • kombinerki,
  • wiertarka z zestawem końcówek,
  • pistolet do nakładania kleju, silikonu i akrylu,
  • poziomica i miarka zwijana,
  • ołówek stolarski,
  • taśma izolacyjna,
  • drabina aluminiowa.

To wyłącznie podstawowe narzędzia i materiały remontowe, które sprawdzą się też na co dzień przy drobnych naprawach. Jeśli planujesz malowanie, wtedy niezbędne będzie także wiadro, pędzle, wałki i kuweta malarska. Przyda się też folia ochronna, która zakryje podłogę.

Jednym z najbardziej uniwersalnych narzędzi remontowych jest aluminiowa drabina wolnostojąca dwustronna. Pomoże Ci nie tylko w trakcie remontu, ale również podczas sięgania czegoś z szafy, wieszania firanek albo mycia okien. Nie wiesz, który model wybrać? Krok po kroku wyjaśnimy Ci, na co lepiej zwracać uwagę. Pomożemy Ci dobrać model odpowiedni do Twoich indywidualnych potrzeb.

Drabina do remontu – na co zwracać uwagę?

Wszystkie narzędzia do remontu powinny być solidne i dobrej jakości. Dotyczy to również każdej drabiny. Kilka kwestii wymaga szczególnej uwagi, jeśli chcesz kupić sprzęt, który wytrzyma lata.

Wybierając drabinę, skup się na:

  • Wysokości – drabina powinna sięgać tam, gdzie potrzebujesz, ale nie powinna sprawiać problemów w trakcie przechowywania czy przewożenia jej.
  • Rozmiarze – wybierz drabinę o odpowiedniej ilości stopni.
  • Rodzaju – wśród drabin KRAUSE znajdziesz modele jednostronne, dwustronne, przegubowe czy teleskopowe, więc warto pomyśleć, który z nich będzie dla Ciebie najbardziej użyteczny z perspektywy czasu.
  • Materiale – polecamy modele aluminiowe, ponieważ są lekkie i odporne na korozję; jeśli masz zamiar pracować z elektrycznością, wersja drewniana będzie bezpieczniejsza.
  • Waga i udźwig – upewnij się, że drabina jest w stanie bezpiecznie utrzymać twoją wagę oraz narzędzia i materiały remontowe. W przypadku KRAUSE maksymalny udźwig to 150 kg.
  • Certyfikaty i Standardy Bezpieczeństwa - dobrej jakości drabina powinna spełniać normy EN 131. Szukaj też takich funkcji jak antypoślizgowe stopnie, stabilizatory czy zabezpieczenia przed przypadkowym złożeniem.

Sprawdź: jak nie korzystać z drabiny.

Drabina jako narzędzie remontowe – którą wybrać?

Drabina wolnostojąca dwustronna to podstawowy model, który sprawdzi się też podczas codziennych obowiązków domowych. Aluminium jest lekkie, więc korzystanie ze sprzętu jest proste i nie wymaga dużo siły. Polecamy drabinę dwustronną ze stopniami SePro D. Na dużej, górnej platformie o wielkości 250 mm zmieścić wszystkie potrzebne narzędzia do remontu. Antypoślizgowe, profilowane stopki chronią podłogę przed zarysowaniem. Anodowane podłużnice sprawiają, że drabinę prosto wyczyścić, a ręce się nie brudzą. Świetnie sprawdza się w mieszkaniach.

Bardziej zaawansowanym modele jest już drabina wielofunkcyjna. Dzięki swojej nietypowej konstrukcji może pełnić kilka funkcji. Dzięki temu sprzęt staje się bardziej uniwersalny. Nie trzeba też dokupować dodatkowych narzędzi remontowych tego typu. Zarówno majsterkowicze, jak i fachowcy chętnie wybierają model Tribilo z funkcją ustawiania na schodach. Można jej używać jako drabinę rozsuwaną, przystawną lub wolnostojącą z wysuwanymi elementami. Całość stoi stabilnie ze względu na pasy zabezpieczające przed złożeniem i rozłożeniem. Zaczepy ułatwiają transportowanie sprzętu. Antypoślizgowe stopki oraz szeroki stabilizator to gwarancja bezpieczeństwa, nawet jeśli ustawisz drabinę na schodach.

Jeśli szukasz profesjonalnego sprzętu do zadań specjalnych, wybierz drabinę przegubową teleskopową TeleVario. To opcja z 4 regulowanymi nogami, dzięki czemu każdą z nich da się dowolnie dostosować do różnych wysokości. Drabinę można swobodnie ustawiać na schodach. Jest uniwersalna, ponieważ dzięki przegubom może być wykorzystywana jako model przystawny, wolnostojący (dwustronny) albo z podestem roboczym. Antypoślizgowe stopki chronią podłoże. System ClickMatic pozwala szybko i sprawnie zmieniać wysokość. Całość można rozdzielać, dzięki czemu skorzystają z niej 2 osoby jednocześnie, nawet jeśli mają inne zadania. To świetna opcja nie tylko do domu, ale również profesjonalnych ekip remontowych.

***

Prace remontowe to dla wielu osób stresujący czas wymagający dobrego planu. Dobra ekipa specjalistów oraz narzędzia do remontu to podstawa. Wybrany sprzęt, a przede wszystkim drabina do mieszkania posłużą Ci przez lata i to nie tylko w chwili odświeżania wnętrza. Z naszą pomocą znajdziesz to, co jest zgodne z Twoim oczekiwaniami bez obaw o bezpieczeństwo i jakość.

 

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!