Przycinanie drzew owocowych - kiedy i jak to robić?

Aby roślinność wokół domu zachwycała swoim naturalnym pięknem, trzeba odpowiednio o nią dbać. Na uwagę zasługują nie tylko trawniki, krzewy i rabaty kwiatowe. Prawidłowe przycinanie drzew owocowych z perspektywy zarówno techniki, jak i terminu to podstawa zadbanego ogrodu lub sadu! Zasady bywają różne w zależności od lokalizacji, warunków atmosferycznych, rodzaju rośliny oraz zastosowanych narzędzi. Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim wyciągniesz niezbędny sprzęt z garażu.

Przycinanie drzew owocowych
Kiedy przycinać drzewa owocowe
 Jak przycinać drzewka owocowe
Podcinanie drzew owocowych

Czemu służy podcinanie drzew owocowych?

Przeważnie pierwszym pytaniem wcale nie jest, kiedy przycinać drzewa owocowe albo jak prawidłowo się za to zabrać, lecz po co w ogóle się tym zajmować. Powodów jest co najmniej kilka i każdy z nich ma tak samo duże znaczenie.

  1. Zacznijmy od oczywistej kwestii, czyli aspektu wizualnego. Przycinanie drzew owocowych zimą i nie tylko sprawia, że ładnie się prezentują w okresie kwitnienia, gdy przyroda budzi się do życia. Gałęzie są równe, a całość staje się bardziej kształtna oraz powtarzalna, co wywołuje poczucie harmonii.
  2. Przerzedzanie korony starszych drzew powoduje, że do owoców dociera więcej światła słonecznego. Jest to jednoznaczne z lepszymi plonami nie tylko pod względem wyglądu, ale przede wszystkim smaku.
  3. Przycinanie drzew owocowych to także sposób na ochronę roślinności przed chorobami. Usuwając stare gałęzie lub konary, pozbywasz się szkodliwych grzybów i bakterii, które mogą doprowadzić do obumarcia drzewka lub zmniejsza plonów.

Warto też pamiętać o przycinaniu nowych drzewek na wiosnę, nawet jeśli zostały posadzone jesienią. Dzięki temu stymuluje się ich przyrost. Sytuacja nieco inaczej prezentuje się w przypadku starszych okazów – podcinanie hamuje ich rozrost i pozwala kontrolować cały proces. Pozostawienie wszystkiego naturze nie jest wcale dobrym pomysłem. Rezygnacja z przerzedzania korony sprawia, że gałęzie zaczynają się plątać, drzewo dziczeje, a w rezultacie owoce rosną głównie w górnych partiach, więc trudniej się do nich dostać.

Sprawdź:  jaką drabinę ogrodową wybrać

Kiedy przycinać drzewa owocowe?

Termin odpowiedni dla podcinania drzew owocowych może być nieco inny w zależności od lokalizacji. W końcu na terenie Polski są różne warunki atmosferyczne – w okolicach Suwałk jest zdecydowanie chłodniej, niż w przypadku miast takich jak Zielona Góra czy Gorzów Wielkopolski, które uważane są za jedne z najcieplejszych regionów. Dlatego też czas przycinania gałęzi trzeba dostosować do pogody. Najlepiej, aby dzień był suchy, a temperatura przekraczała 0°C. W ten sposób chronimy roślinność przed mrozami, które mogłyby negatywnie wpłynąć na ich ogólną kondycję.

O tym, kiedy przycinać drzewa owocowe decydują również konkretny jego rodzaj. Część gatunków jest bardziej lub mniej wyczulona na zmiany temperatur. Niektóre wymagają również dodatkowego podcinania w trakcie sezonu letniego.

  1. Przycinanie drzew owocowych zimą ma sens wyłącznie w przypadku jabłoni, gruszy oraz śliwki. Najlepszym terminem jest luty lub marzec, ale może to być również koniec stycznia, jeśli nie ma już przymrozków.
  2. Wczesną wiosną, czyli w okresie w okolicy marca przychodzi czas na wiśnię i czereśnię. W terminie kwiecień-maj należy zająć się brzoskwinią, nektarynką i morelą.
  3. Latem to moment tak zwanego przycinania uzupełniającego. Wszystko po to, aby nieco przerzedzić koronę. Od połowy lipca aż do września to okres dobry dla jabłoni, gruszy i śliwy – najlepiej 4 tygodnie przed zebraniem owoców. Wiśnie, czereśnie, brzoskwinie, nektarynki oraz morele  przycina się do połowy sierpnia, lecz nie wcześniej niż 2 tygodnie po zbiorach.
  4. Jesienią w ogóle nie przycinamy drzew owocowych. Wtedy może się jednak zdarzyć, że w ogrodzie lub sadzie pojawią się nowe egzemplarze, o które trzeba będzie zadbać w kolejnych sezonach.

Jak przycinać drzewka owocowe pod koniec zimy i na początku wiosny, aby przetrwały? Warto je dodatkowo zabezpieczyć. Każde cięcie sekatorem czy piłą pozostawia większe lub mniejsze rany w zależności od zakresu wykonanych prac. Roślina jest wtedy bardziej podatna na wszelkie choroby. Dlatego obcięte konary oraz gałązki można pokryć środkiem grzybobójczym z białą farbą emulsyjną albo maścią ogrodniczą.

 

Jak przycinać drzewka owocowe?

Skoro wiesz już, kiedy przycinać drzewa owocowe, pozostaje jeszcze kwestia tego, w jaki sposób to zrobić. Ostre narzędzia oraz dobra drabina sadownicza to jedno, ale liczy się również technika, kąt cięcia, a nawet wiek rośliny.

  • Młode drzewka owocowe do 3-4 lat – cięcia mają przede wszystkim charakter formujący. Dzięki temu roślina zyskuje konkretny kształt i rozrasta się stopniowo. Warto wybrać 3-5 silnych, dobrze rozmieszczonych gałęzi, które będą stanowić podstawę korony drzewa. Muszą być ułożone równomiernie wokół pnia, ale nie bliżej niż 45-60 stopni od siebie. Trzeba też pamiętać o usuwaniu uszkodzonych gałązek oraz pionowych pędów, które wyłącznie zabierają miejsce, a wcale nie dają owoców.
  • Starsze drzewka owocowe – najpierw trzeba zacząć od usunięcia starych gałęzi. Potem należy obciąć pędy, które rosną wewnątrz korony lub krzyżują się z innymi, aby poprawić cyrkulację powietrza i dostęp światła. Zdrowe gałęzie, które są zbyt długie, mogą być skracane tuż nad zewnętrznym pąkiem, kierując nowy wzrost na zewnątrz korony. Pamiętaj, aby nie przycinać drzewa owocowego zbyt radykalnie. Ogólna zasada mówi, że nie należy usuwać więcej niż 1/3 masy drzewa rocznie.

Jak przycinać drzewka owocowe, aby nie stracić za dużo energii? Niezbędny jest odpowiedni sprzęt! W przypadku słabszych gałęzi wystarczający będzie sekator. Jeśli chodzi o mocniejsze konary, to przydadzą się mocne nożyce, a czasem nawet piła! Pamiętaj, aby narzędzia były ostre, lekkie i miały charakterystyczny kolor, który będzie wyróżniał się wśród wszechogarniającej Cię zieleni.

Przycinanie drzew owocowych zimą i wiosną wiąże się również z wykonywaniem pracy na wysokości. Do tego niezbędna będzie drabina wielofunkcyjna - model 3-elementowy Tribilo. Można ją użytkować w ustawieniu przystawnym lub jako drabinę wolnostojącą (także z wysuwanym elementem) – i to właśnie taka konfiguracja najlepiej sprawdzi się przy wyższych drzewach, gdzie liczy się duży zasięg. Pasy chroniące przed samoczynnym rozsunięciem się drabiny wytrzymują trudny pogodowe oraz niewielkie różnice w wysokości podłoża. Choć w takiej sytuacji dla większej stabilności rekomendujemy wykorzystanie szpiców mocowanych do podłużnicy, które wbijamy w trawiaste podłoże.

Jeśli Twoje owocowe drzewka w ogrodzie są niewielkie, a Tobie zależy głównie na wygodzie, wybierz drabinę przegubową MultiMatic, która w połączeniu z antypoślizgową platformą tworzy podest roboczy. Dzięki temu praca w ogrodzie jest komfortowa – na pomoście znajdzie się miejsce na wszelkie niezbędne narzędzia oraz specyfiki. Przegubowa konstrukcja sprawia, że całość łatwo się rozkłada. Pamiętaj, że ten wariant pełni też rolę modelu przystawnego i wolnostojącego, więc można go użyć do wielu innych zadań wokół domu.

***

Przycinanie drzew owocowych wymaga wiedzy, przygotowań oraz odpowiedniego sprzętu, który umożliwi bezproblemowe wykonanie prac w ogrodzie. Odpowiednie postępowanie z roślinnością z pewnością zaowocuje nie tylko w soczyste zbiory, ale również w zapierające dech w piersi widoki!

 

 

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!