Drabina sadownicza – przystawna czy wolnostojąca?

Okres owocowych zbiorów rozpoczęty! Choć sadownicy z pewnością powiedzą – prace sadownicze trwają w zasadzie przez cały rok! Wiele z nich wykonuje się na wysokości, dlatego sprawdzone i niezawodne drabiny sadownicze to niezbędne wyposażenie każdego właściciela sadu – nieważne, czy jest to doświadczony przedsiębiorca, czy też sadownik - amator. Jaka drabina do sadu sprawdzi się najlepiej i czym kierować się przy jej wyborze? Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą drabinę sadowniczą!

Drabina sadownicza
Drabina sadownicza drewniana
Drabina do sadu przystawna
Drabina wolnostojąca sadownicza

Drabina do sadu – czy rzeczywiście jest niezastąpiona?

Prac sadowniczych wykonywanych na wysokości jest naprawdę sporo! Na początku roku należy dokonać przeglądu koron drzew owocowych i przeprowadzić niezbędne cięcia, na wiosnę – wykonać cięcia formujące, lato to z kolei czas zbiorów. Jesienią niekiedy zaleca się przeprowadzenie oprysków, a dodatkowo drzewka owocowe należy zabezpieczyć przed pierwszymi zimowymi chłodami. Im wyższe drzewka, tym bardziej przyda się profesjonalna drabina do sadu. O ile na początku wystarczy odwrócona do góry dnem skrzynka czy niewielki podest, to wraz z rozwojem sadu i wzrostem drzew, drabina sadownicza okaże się niezbędna! Pielęgnacja pojedynczych drzewek owocowych jest zdecydowanie prostsza; w przypadku sadu – nawet niewielkiego – nie każda drabina czy podest będą odpowiednie. Na jakie drabiny sadownicze należy zatem zwrócić uwagę?

Najlepsza drabina do sadu – drewniana czy aluminiowa?

Tradycyjna drabina sadownicza drewniana to prosty model ustawiany obok drzewka. Taka drabina drewniana wcale nie jest przestarzała – wręcz przeciwnie! Ma sporo zalet, a do najważniejszych zaliczamy odporność na działanie czynników atmosferycznych (nie nagrzewa się podczas upałów oraz nie staje się lodowato zimna podczas mrozów) oraz dużą nośność i stabilność. Idealnie sprawdzi się jako drabina do sadu – pod warunkiem, że zdecydujesz się na model wysokiej jakości. Nasze drewniane drabiny sadownicze to klasyka w odświeżonym wydaniu: produkujemy je z wysokiej jakości drewna oraz uzupełniamy o stabilne, stalowe zawiasy i łańcuchy zabezpieczające przed nadmiernym rozstawieniem. Warto wspomnieć, że drabina sadownicza drewniana jest stosunkowo tania, a odpowiednio konserwowana i zabezpieczana posłuży Ci przez długie lata. A drabiny aluminiowe? Tu z kolei największą zaletą jest ich lekkość i mobilność: składana przegubowa drabina sadownicza zmieści się do bagażnika, dlatego możesz bez problemu przewieźć ją na przykład na działkę. Nasze aluminiowe drabiny do sadu są odporne na działanie wilgoci oraz nie ulegają korozji – nie musisz przejmować się koniecznością przechowywania ich w specjalnych warunkach. Dodatkowo możesz wyposażyć je w szereg rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo, takich jak dodatkowe kolce czy półka na narzędzia. Prosta i niedroga drabina drewniana czy rozbudowany model z aluminium? Wybór należy do Ciebie!

Przystawna drabina sadownicza – czy to dobry pomysł?

Najprostszym modelem wykorzystywanym w większości sadów jest drabina przystawna. Zapewnia dość dużą wysokość roboczą i umożliwia wykonywanie wielu prac w sadzie, jednak należy zwrócić przy nich szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Drabina przystawna wymaga bowiem odpowiedniego podparcia i o ile bez problemu możesz ustawić ją przy budynku, w przypadku drzewek owocowych to może być niełatwe zadanie! Nie każde drzewko będzie posiadało odpowiednie gałęzie i konary, dlatego jeśli chcesz wykorzystywać w sadzie drabinę przystawną, wybierz model z dodatkowymi zabezpieczeniami. Nasze aluminiowe możesz wyposażyć w szpice, które zwiększą stabilność na miękkim gruncie, a modele powyżej 12 szczebli – w dodatkowy stabilizator zwiększający bezpieczeństwo. Do pracy przy wyższych drzewach możesz wykorzystać również profesjonalną wolnostojącą drabinę rozsuwaną.

Uniwersalna drabina wolnostojąca – nie tylko do pracy w sadzie

Aluminiowe drabiny wolnostojące to w zasadzie uniwersalne urządzenia do prac nie tylko w sadzie, ale również w ogrodzie, wokół domu oraz wewnątrz pomieszczeń. Drabina wolnostojąca nie musi być oparta o ścianę czy drzewo – nasze modele możesz rozstawić w zasadzie wszędzie tam, gdzie potrzebujesz, ale gdzie znajdziesz równe i utwardzone podłoże. Drabiny wolnostojące z ergonomicznie wyprofilowanym pałąkiem bezpieczeństwa i dodatkowym hakiem, na którym można powiesić na przykład wiadro na zebrane owoce. Jeśli szukasz drabiny o szerokim spektrum zastosowania, w naszej ofercie znajdziesz wiele modeli wolnostojących, które doskonale sprawdzą się jako drabiny sadownicze i nie tylko.

***

Praca w sadzie to w większości praca na wysokości – w tym wypadku warto zainwestować w profesjonalną drabinę sadowniczą. W naszej ofercie znajdziesz bogaty wybór drabin – zarówno wolnostojących, jak i przystawnych.

Czytaj także: na co zwrócić uwagę przy przeglądzie drabin?

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!