Ogród zimowy – jak o niego dbać, by cieszył przez długie lata?

Wbrew swojej nazwie, ogród zimowy to rozwiązanie całoroczne – decydując się na nie zyskujesz wyjątkową strefę relaksu i przestrzeń do odpoczynku. Odpowiedni projekt, materiały, ale przede wszystkim konserwacja sprawiają, że ogród zimowy będzie służył Ci przez długie lata. Na co zatem zwrócić uwagę oraz jak przeprowadzić budowę, prace konserwacyjne oraz mycie ogrodu zimowego?

Ogród zimowy
Mini rusztowanie jezdne MONTO RollTec
Uniwersalna drabina aluminiowa przegubowa MONTO MultiMatic

Czym w ogóle jest ogród zimowy i dlaczego warto go postawić?

Ogród zimowy to szklana konstrukcja, która wyglądem przypomina nieco szklarnię ogrodową. Całość oparta jest na drewnianym, aluminiowym lub stalowym szkielecie, choć zdarzają się także ogrody stawiane na konstrukcji z PCV. W odróżnieniu od tradycyjnej szklarni, ogród zimowy ma za zadanie przede wszystkim cieszyć oko oraz tworzyć przestrzeń wypoczynkową. W zależności od indywidualnych preferencji możesz stworzyć ogród będący samodzielną konstrukcją lub wkomponować go w bryłę domu. Piękne rośliny i dekoracje, wygodna kanapa lub fotel, klimatyczne oświetlenie – w takiej strefie relaksu odpoczniesz i nabierzesz sił nie tylko zimą, ale również przez cały rok!

Budowa ogrodu zimowego – co musisz wiedzieć?

Jeśli powierzchnia ogrodu zimowego nie przekracza 25 m2, możesz postawić go bez żadnych pozwoleń. W przypadku większych konstrukcji niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Samodzielna budowa ogrodu wymaga znacznych nakładów finansowych oraz umiejętności – możesz zdecydować się zatem na model stawiany przez profesjonalną firmę, a osobiście zająć się urządzaniem swojego wymarzonego ogrodu oraz ewentualnymi pracami konserwacyjnymi. W takim wypadku potrzebne będą przede wszystkim rozwiązania do pracy na wysokości: mini rusztowanie, drabina aluminiowa jednostronna czy specjalna drabina aluminiowa przegubowa. W naszej ofercie znajdziesz różnorodne drabiny oraz aluminiowe rusztowania jezdne, które zdecydowanie przydadzą się podczas prac w obrębie ogrodu zimowego, a w szczególności – do mycia dużych okien, z których ta konstrukcja się składa.

Mycie ogrodu zimowego – jak zrobić to szybko i skutecznie?

Mycie dużych okien to prawdziwe wyzwanie! Jeśli jednak zadbasz o wszystkie niezbędne narzędzia oraz odpowiednią technikę, bez problemu przygotujesz swój ogród na nadchodzący sezon. Mycie ogrodu zimowego należy przeprowadzać regularnie – w końcu brudne okna uniemożliwią cieszenie się pięknymi widokami. Dobrą praktyką jest mycie dużych okien oraz czyszczenie dachu ogrodu na wiosnę. To coś więcej niż tylko wiosenne porządki. Podczas mycia ogrodu zimowego masz możliwość sprawdzenia, czy cała konstrukcja stoi stabilnie i nie pojawiły się żadne uszkodzenia związane z zalegającym w czasie zimy śniegiem. Zanim przystąpisz do pracy, skompletuj bezpieczne i niezawodne rozwiązania do pracy na wysokości. Które z nich wybrać i jak je wykorzystać do prac w obrębie ogrodu zimowego?

Zobacz także:  co warto wiedzieć o samodzielnym czyszczeniu dachu.

Mini rusztowanie czy drabina? A może jedno i drugie?

Standardowym narzędziem do mycia okien są oczywiście drabiny wolnostojące. Prosta drabina aluminiowa jednostronna jest lekka, wytrzymała i funkcjonalna. Świetnie sprawdzi się podczas wielu różnorodnych prac zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz ogrodu zimowego. Dostępne w naszej ofercie jednostronne drabiny aluminiowe posiadają stabilne i antypoślizgowe platformy oraz wytrzymałe pasy ograniczające rozstaw – dzięki temu nie musisz obawiać się utraty równowagi podczas mycia okien lub innych prac na wysokości. Poszczególne modele mogą być wyposażone w dodatkowe półki na narzędzia, co zdecydowanie usprawnia pracę. Mini rusztowania to z kolei propozycja dla osób, które cenią sobie wygodę i nie chcą nieustannie przestawiać drabiny, by umyć kolejną część okien. Mini rusztowanie wyposażone w dużą powierzchnię roboczą przyda się także podczas innych długotrwałych prac. A drabiny przegubowe? To połączenie funkcjonalności drabiny i rusztowania: drabina aluminiowa przegubowa może być wykorzystana jako model wolnostojący lub przystawny bądź zmienić się w szeroki i stabilny podest roboczy. Duża elastyczność zastosowań sprawia, że drabina aluminiowa przegubowa KRAUSE jest rozwiązaniem w zasadzie uniwersalnym – jeśli chcesz zainwestować w narzędzie, które umożliwi Ci zarówno mycie dużych okien, jak i zawieszanie oświetlenia czy donic z kwiatami, wybierz model przegubowy.

Czytaj również:  jak efektywnie umyć elewację na wiosnę.

***

Do najważniejszych prac pielęgnacyjnych w obrębie ogrodu zimowego należy przede wszystkim mycie dużych przeszklonych powierzchni – możesz wówczas skontrolować stan całej konstrukcji. Przed przystąpieniem do prac zadbaj o odpowiednią drabinę lub rusztowanie – w naszej ofercie znajdziesz wiele interesujących propozycji.

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!