Mycie dachu – kilka porad, jak przeprowadzić je samodzielnie

Glony, porosty i mchy, sadza z komina, pyłki z drzew... Wbrew pozorom na dachu gromadzi się naprawdę dużo zanieczyszczeń. Warto zatem co pewien czas przeprowadzić mycie dachu. Czy zawsze należy wzywać profesjonalną firmę? Niekoniecznie – to zadanie, które możesz wykonać samodzielnie, jeśli masz doświadczenie w pracy na wysokości i odpowiedni sprzęt, np. drabinę do wchodzenia na dach. Jak bezpiecznie przeprowadzić samodzielne mycie dachu? Poniżej kilka podpowiedzi.

Mycie dachu
Drabina do wchodzenia na dach MONTO Tribilo
Uchwyt do kalenicy

Czy mycie dachu jest w ogóle konieczne?

Wydawać by się mogło, że wystarczy po prostu poczekać na deszcz, który zmyje wszystkie zabrudzenia. Niestety, nie zawsze jest on tak skuteczny – nierzadko nawet oberwanie chmury nie będzie w stanie usunąć nagromadzonych przez dłuższy czas zabrudzeń. Kwaśne deszcze oraz silny wiatr mogą nanosić na powierzchnię dachu substancje trudne do usunięcia, do których z kolei przyklejają się osady ze spalin i dymu lub pyłki roślin. Glony i mchy natomiast nie tylko szpecą pokrycie dachowe, ale mogą również przyczyniać się do szybszego powstawania uszkodzeń. Dlatego jeśli zaobserwujesz widoczne zabrudzenia, nie ma co zwlekać! Pamiętaj, że im rzadziej podejmujesz się mycia dachu, tym trudniej będzie usunąć z niego zanieczyszczenia. Warto także spłukać dach przed samodzielnym przeglądem jego stanu na przykład przed nadejściem zimy – w ten sposób szybciej zauważysz pierwsze uszkodzenia.

Jak szybko i skutecznie przeprowadzić mycie dachu?

Zanim przystąpisz do pracy, przygotuj wszystkie niezbędne narzędzia i środki czyszczące – obowiązkowo musi to być myjka ciśnieniowa – dzięki niej możesz usunąć większość zabrudzeń bez konieczności stosowania specjalistycznych detergentów, oraz oczywiście drabina do wchodzenia na dach. Jeśli to nie wystarczy, sięgnij po preparat do czyszczenia dachów, który należy dobrać do rodzaju pokrycia dachowego oraz stopnia zabrudzeń. W przypadku warstwy glonów i mchów niezbędny może okazać się preparat biobójczy, aby nie namnożyły się one ponownie. Zwróć szczególną uwagę na to, że woda lub preparat do czyszczenia dachów musi spływać przez rynny, by nie brudzić dodatkowo elewacji. Zatem zanim rozpoczniesz mycie, upewnij się, że wszystkie rynny są drożne.

Stabilna drabina to podstawa!

Czyszczenia dachu nie da się przeprowadzić z poziomu gruntu – potrzebna do tego jest drabina do wchodzenia na dach. Profesjonalna drabina dachowa umożliwia bezpieczne poruszanie się po dachu – bez ryzyka ześlizgnięcia czy uszkodzenia pokrycia dachowego. Drabiny KRAUSE zostały wyposażone w stabilne, wygięte szczeble z aluminium, które stanowią bezpieczne podparcie dla stóp podczas prac na pochyłym podłożu. Specjalne kątowniki umożliwiają stabilny montaż, a sama drabina wykonana została z wysokiej jakości aluminium – lekkiego i zarazem wytrzymałego. Profesjonalną drabinę warto wyposażyć dodatkowo w uchwyt dachowy do drabiny pałąk łączący do kalenicy umożliwia bezpieczne zamocowanie drabiny na dachu bez użycia narzędzi. Uchwyt do kalenicy KRAUSE posiada wysoki pałąk pozwalający na pracę na dachach o rożnym nachyleniu, a duże koło z pompowaną oponą ułatwia przemieszczanie po dachówkach. Nie musisz obawiać się przy tym zniszczenia poszycia dachu – uchwyt dachowy do drabiny KRAUSE został wyposażony w duży uchwyt poprzeczny umożliwiający delikatne obracanie na dachówkach.

Rozwiązaniem dodatkowo zwiększającym bezpieczeństwo jest także hak dachowy do drabiny – niewielka modyfikacja, w którą warto wyposażyć drabinę dachową. Hak dachowy zapobiega przesuwaniu drabiny po dachu i tym sposobem ułatwia przeprowadzenie prac wymagających wejścia na dach. W przeciwieństwie do uchwytu do kalenicy, haki dachowe do drabiny dobiera się w zależności od rodzaju pokrycia dachowego i montuje na stałe do dachu. Są dostępne w kilku kolorach, dlatego możesz dobrać haki dopasowane do koloru poszycia – dzięki temu pozostają niemal niewidoczne. Odpowiednio zamontowane haki dachowe zapobiegają przesunięciom bocznym drabiny i pozwalają na bezpieczne umycie dachu.

Mycie dachu bez drabiny dachowej? To możliwe

Nie posiadasz specjalistycznej drabiny dachowej? Warto taką kupić – przyda się nie tylko podczas mycia dachu, ale również prac kominiarskich oraz konserwacyjnych, np. systemu rynnowego. Ale prowadzenie prac w obszarze dachu jest też możliwe z wykorzystaniem innych rozwiązań do prac na wysokości – choć nie będzie już tak komfortowe i bezpieczne. Niektóre zadania w obszarze dachu możesz wykonać stojąc na drabinie rozstawnej albo na rusztowaniu. Wśród pierwszych, najlepiej sprawdzą się drabiny wielofunkcyjne – możesz z niej korzystać jak z drabiny przystawnej rozsuwanej (wybrane modele z naszej oferty zagwarantują wysokość roboczą nawet do 14 metrów), ale możesz ją także wykorzystać jak model wolnostojący z wysuwanym elementem. Warto w tym przypadku zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria. Może to być na przykład półka montowana na szczeblu – to prosty sposób na zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa użytkowania. Pamiętaj o tym, by drabinę ustawiać zawsze na stabilnym podłożu. Jeśli ma ona stać na grząskim gruncie, koniecznie zastosuj aluminiowe szpice mocowane do podłużnic i wbijane w trawnik. Ważne – wybrane modele można bezpiecznie ustawiać na schodach.

Osoby, które boją się prac na dużej wysokości z wykorzystaniem drabin mogą wybrać rusztowania jezdne. I choć to rozwiązanie zwykle kojarzy się z profesjonalnymi pracami na budowlanymi, to wielu właścicieli domu z ogrodem decyduje się na zakup domowego rusztowania. Oferuje duży pomost roboczy, który pomieści potrzebne narzędzia oraz akcesoria. Co ważne, nowe rusztowań jezdnych z naszej oferty chronią użytkownika specjalnym systemem barierek ochronnych nie tylko podczas, np. mycia dachu, ale i montażu oraz demontażu konstrukcji.

***

 

Regularne mycie dachu pozwala utrzymać pokrycie dachowe w dobrym stanie przez długie lata. Podczas tej czynności nie należy jednak zapominać o własnym bezpieczeństwie. Drabiny do wchodzenia na dach, uchwyty dachowe do drabin czy specjalne haki dostępne w ofercie KRAUSE to rozwiązania, które nie tylko ułatwią pracę, ale przede wszystkim zmniejszą ryzyko wypadków podczas pracy na wysokości.

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!