Fotowoltaika na dachu hali przemysłowej – postaw na zieloną energię

Ceny prądu systematycznie rosną – co do tego nikt nie ma wątpliwości. Nic dziwnego zatem, że zainteresowanie zarówno wśród firm, jak i gospodarstw domowych odnawialnymi źródłami energii, w tym instalacjami fotowoltaicznymi, jest coraz większe. Fotowoltaika na dachu hali to świetny sposób na obniżenie kosztów energii elektrycznej, a płaskie dachy stwarzają doskonałe warunki do montażu takich instalacji. W przypadku tej inwestycji niezbędna jest odpowiednia konstrukcja dachu, jak również zapewnienie szybkiego i bezpiecznego dostępu do jego powierzchni. W jaki sposób to zrobić? Czy drabina aluminiowa na dach będzie wystarczającym rozwiązaniem? Jakie dodatkowe zabezpieczenia wejścia na drabinę warto zastosować?

Fotowoltaika na dachu hali przemysłowej
Panele słoneczne na dachu hali
Drabina pionowa na dach hali
Drabina aluminiowa stała na dach hali

Zielone obiekty – to się opłaca!

Niskoemisyjne budynki czerpiące energię z zasobów naturalnych to już nie futurystyczna wizja, a nowa rzeczywistość! Przepisy dotyczące energochłonności stale ulegają zaostrzeniu, a energooszczędny trend dosięga właśnie branżę magazynową i przemysłową. Ogromne powierzchnie dachów hal przestają już być wyłącznie powierzchnią do odśnieżania, a stają płaszczyzną, którą można skutecznie wykorzystać do obniżenia kosztów codziennej eksploatacji. Coraz częściej obiekty magazynowe są zasilane energią elektryczną pochodzącą z instalacji fotowoltaicznej. Duża powierzchnia dachu oraz jego niewielkie nachylenie stwarzają idealne warunki dla instalacji czepiących energię z promieni słonecznych – zdecydowanie warto z tego skorzystać montując fotowoltaikę na dachu hali.

Panele fotowoltaiczne na dachu hali – co warto o nich wiedzieć?

Zainstalowanie fotowoltaiki na dachu hali to z jednej strony zmniejszenie opłat, z drugiej – budowa pozytywnego, proekologicznego wizerunku firmy. Nawet niewielka instalacja fotowoltaiczna w przypadku hali magazynowej może okazać się opłacalna, na przykład zasilając przestrzeń biurową towarzyszącą obiektowi. Dopłaty oraz specjalne niskooprocentowane kredyty dodatkowo zachęcają do inwestowania w odnawialne źródła energii. Montaż paneli na dachu hali sprawia, że wykorzystujemy często nieużywaną powierzchnię. Należy jednak liczyć się z tym, że stanowią one dodatkowe obciążenie dachu - szczególnie w połączniu z intensywnymi opadami śniegu. Nie na każdym stojącym już budynku będzie można to rozwiązanie wykorzystać. A projektując obiekt przemysłowy od podstaw, warto już na tym etapie uwzględnić odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne dachu. Choć same panele fotowoltaiczne są w zasadzie bezobsługowe, w przypadku mycia i konserwacji, odśnieżania czy prac naprawczych potrzebujemy wygodnego i przede wszystkim bezpiecznego wejścia na dach. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest drabina pionowa na dach – od wielu lat specjalizujemy się w ich projektowaniu oraz produkcji.

Drabina pionowa na dach – bezpieczeństwo na dużych wysokościach

Aby zapobiec wybuchowi pożaru i utrudnić rozprzestrzenianie ognia, projektanci budynków wybierają zgodne z normami materiały budowlane, a także uwzględniają systemy czujników, instalacje oddymiające i zraszacze. Ostatnim elementem układanki są odpowiednio zaprojektowane drogi ewakuacji, dzięki którym mieszkańcy i użytkownicy budynków mogą szybko i bezpiecznie opuścić zagrożony obszar. Droga ewakuacji często prowadzi po drabinie pionowej zamontowanej do ściany zewnętrznej budynku. Ale takie drabiny aluminiowe na dach wykorzystuje się także podczas planowanych i okresowych pracach wykonywanych na dachu. Co ważne, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, drabina pionowa na dach powinna posiadać zabezpieczenie w postaci kosza ochronnego, a przy zejściu muszą znajdować się poręcze. Drabiny aluminiowe na dach dostępne w naszej ofercie to modele zgodne z polskimi przepisami i obowiązującymi normami. Każda drabina pionowa wykonana jest z wysokiej jakości materiałów i zaprojektowana w konstrukcji modułowej, co oznacza, że poszczególne elementy drabiny montuje się szybko i bezproblemowo. W naszej ofercie można znaleźć różnorodne elementy systemu drabin pionowych, co umożliwia dopasowanie drabiny pionowej na dach do indywidualnych potrzeb. Dodatkowe poręcze, stopnie zejścia czy pomosty pozwalają na stworzenie bezpiecznego systemu wejścia i ewakuacji z dachu hali, wykorzystywanego nie tylko podczas montażu paneli fotowoltaicznych, ale również w czasie wszelkich prac związanych z konserwacją i naprawą dachu hali.

Zabezpieczenie przed dostępem osób nieupoważnionych – ważny element drabiny pionowej

Choć nie ma przepisu jasno nakazującego zabezpieczenie wejścia na drabinę, żaden właściciel czy zarządca obiektu nie chciałby chyba wpuszczać na jego dach osób postronnych. Zabezpieczenie wejścia na drabinę to prosty i jednocześnie wyjątkowo skuteczny element drabiny dostępny w asortymencie KRAUSE. Krata może być odblokowana wyłącznie z góry, a po wykonaniu tej czynności następuje samoczynne opuszczenie kraty. Inną metodą zabezpieczenia wejścia na drabinę jest zastosowanie specjalnej płyty blokującej z zawiasami – to element drabiny zamykany na kłódkę i uniemożliwiający dostęp osobom nieuprawnionym.

***

Fotowoltaika na dachu hali to doskonały sposób na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i obniżenie rachunków za prąd. W przypadku tak długotrwałej inwestycji warto zadbać o bezpieczny i bezproblemowy dostęp do paneli za pomocą bezpiecznej i stabilnej drabiny pionowej na dach.

Zobacz także:  jak prawidłowo odśnieżać panele fotowoltaiczne.

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!