Mycie paneli fotowoltaicznych – czy można to zrobić samodzielnie?

Mycie paneli fotowoltaicznych to temat, który regularnie powraca do właścicieli domowych instalacji. Wraz z nadejściem wiosny zastanawiamy się, jak myć panele fotowoltaiczne oraz czy w ogóle powinno się to robić. Czy można myć panele fotowoltaiczne? Jakie środki oraz sprzęt do mycia paneli fotowoltaicznych należy przy tym wykorzystać? Jak zadbać o to, by wszystkie prace przebiegały bezpiecznie i bezproblemowo? Poniżej przedstawimy najważniejsze informacje związane z myciem paneli słonecznych.

Mycie paneli fotowoltaicznych
Sprzęt do mycia paneli fotowoltaicznych
Drabina do mycia paneli fotowoltaicznych

Czy można myć panele fotowoltaiczne?

Zarówno nowi posiadacze instalacji, jak i osoby zainteresowane inwestycją w odnawialne źródła energii zastanawiają się, czy można myć panele fotowoltaiczne? Odpowiedź ekspertów jest jednoznaczna – można, o ile robi się to umiejętnie. Nieuważne mycie paneli fotowoltaicznych może prowadzić do ich uszkodzenia. Panele solarne tracą swoją skuteczność, gdy na ich powierzchni osiadają spaliny, pyły zawieszone, ptasie odchody, mech i inne zanieczyszczenia. W skrajnych przypadkach mogą one ograniczać produkcję prądu nawet o kilkanaście procent! Tak naprawdę powinniśmy zatem zapytać nie tyle czy można myć panele fotowoltaiczne, co raczej – jak myć panele fotowoltaiczne?

Jak myć panele fotowoltaiczne – kilka słów o środkach i sprzęcie

Sezon na mycie paneli fotowoltaicznych rozpoczyna się wiosną. Po pierwsze dlatego, że wiele zanieczyszczeń osadza się na topniejącym z czasem śniegu. A po drugie – wiosną zaczyna się czas najbardziej wydajnej pracy instalacji, więc warto ją do tego optymalnie przygotować. Czy pora dnia na mycie paneli jest dowolna? Zdecydowanie nie – specjaliści rekomendują czyszczenie wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, by krople wody nie skupiały w sobie silnych promieni słonecznych. Jak myć panele fotowoltaiczne, by nie uszkodzić ich powierzchni? Absolutnie nie należy używać do tego myjki ciśnieniowej, ponieważ mocny strumień wody może uszkodzić łączenia paneli. Eksperci nie zalecają także używania środków myjących – większość zabrudzeń wystarczy po prostu dokładnie spłukać wodą destylowaną. W przypadku silnie zabrudzonych paneli rekomenduje się także zastosowanie niewielkiej ilości płynu do mycia szyb połączonego z octem winnym lub mydła, które należy na koniec bardzo dokładnie spłukać. A sprzęt do mycia paneli fotowoltaicznych? Szorstka, twarda szczotka może uszkodzić powierzchnię paneli, zamiast tego sięgnijmy raczej po miękką gąbkę lub delikatniejszą szczotkę. Przyda się ona także przy ewentualnym odśnieżaniu paneli słonecznych. Skoro wiemy już, jak myć panele fotowoltaiczne, pora przejść do kolejnej ważnej kwestii – jak zadbać przy tym o własne bezpieczeństwo?

Sprzęt do mycia paneli fotowoltaicznych – zainwestuj w odpowiednią drabinę

Podstawowy sprzęt do mycia paneli fotowoltaicznych to oprócz gąbki czy miękkiej szczotki oczywiście drabina – bez niej trudno byłoby dostać się do paneli umieszczonych na dachu. Pamiętajmy przy tym, że żadne dodatkowe kilowatogodziny nie są cenniejsze od naszego zdrowia – jeśli decydujemy się na samodzielne mycie paneli fotowoltaicznych, musimy zadbać o siebie i swoje bezpieczeństwo. Tu nie ma miejsca na prowizoryczne rozwiązania! Podczas tego typu prac doskonale sprawdzą się drabiny aluminiowe wielofunkcyjne z naszej oferty – mogą być wykorzystane jako drabiny wolnostojące dwuelementowe, ale można przekształcić je w modele wolnostojące z wysuwanym elementem – dzięki temu zyskujemy o wiele większą, niż w przypadku tradycyjnej drabiny, wysokość roboczą. Oferowane przez nas drabiny wielofunkcyjne wyposażone są w szeroki stabilizator zapewniający stabilność drabiny, antypoślizgowe stopki i specjalne haki zapobiegające samoczynnemu złożeniu się drabiny podczas użytkowania – wszystko to sprawia, że możemy bez obaw przystąpić do mycia paneli. W przypadku instalacji umieszczonej na ziemi lub niższych konstrukcjach doskonale sprawdzą się z kolei drabiny przegubowe, które mogą być przekształcone w wygodny podest. Ten model warto wybrać także w przypadku konieczności rozstawienia drabiny na schodach, krawężnikach czy innych wystających elementach – teleskopowa drabina przegubowa z możliwością regulacji zapewnia bezpieczeństwo także w takich mniej sprzyjających warunkach.

Mycie paneli fotowoltaicznych – a może jednak usługi profesjonalnej firmy?

Jak już wiemy, panele fotowoltaiczne należy regularnie czyścić – najlepiej raz do roku. Jeśli jednak nie posiadamy doświadczenia, odpowiedniego sprzętu i umiejętności, mycie paneli fotowoltaicznych może okazać się wyzwaniem ponad nasze siły. Nie ryzykujmy wówczas niepotrzebnie uszkodzenia instalacji lub utraty zdrowia – profesjonalne firmy zajmujące się czyszczeniem paneli fotowoltaicznych zrobią to lepiej. Pracownicy sprawdzają, czy na powierzchni paneli nie występują pęknięcia oraz usuwają zanieczyszczenia za pomocą specjalnej szczotki, która nie uszkodzi paneli. Decydując się na założenie instalacji fotowoltaicznej warto zadbać od razu o odpowiednie drabiny dachowe zapewniające bezpieczny dostęp do paneli – przydadzą się one nie tylko w przypadku prac konserwacyjnych i napraw, ale także podczas mycia i odśnieżania paneli. Średnio koszt mycia paneli fotowoltaicznych wynosi 8-20 zł za mkw. W tym wypadku płacimy jednak nie tylko za usługę, ale również doświadczenie fachowców zajmujących się tymi usługami. Na tym zdecydowanie nie warto oszczędzać!

***

Regularne mycie paneli fotowoltaicznych pomaga utrzymać instalację w dobrym stanie oraz korzystnie wpływa na jej wydajność. Możemy przeprowadzić tę czynność samodzielnie, pod warunkiem jednak, że zastosujemy odpowiednie środki do mycia paneli oraz zadbamy o własne bezpieczeństwo podczas pracy na wysokości.

Zobacz także:  mycie dachu – jak przeprowadzić je samodzielnie.

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!