Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych – jak robić to z głową?

Zainteresowanie panelami fototowoltaicznymi w naszym kraju jest ogromne. Liczba gospodarstw domowych decydujących się na taką inwestycję ciągle rośnie, a łączna moc powstałych już domowych instalacji wynosi już ponad 5 GW mocy! Najnowsze dane Agencji Rynku Energii wskazują, że w październiku 2021 roku prosumenci uruchomili więcej instalacji podłączonych do sieci dystrybucyjnych niż w poprzednich miesiącach tego roku. Jeśli Ty także zastanawiasz się nad dołączeniem do grona gospodarstw wykorzystujących odnawialne źródła energii, z pewnością interesują Cię nie tylko formalności, ale również kwestie praktyczne. Na przykład takie, czy odśnieżanie paneli fotowoltaicznych jest konieczne. Odpowiadamy!

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych
Usuwanie śniegu z paneli fotowoltaicznych
Drabiny z linii CORDA ułatwiające odśnieżanie paneli fotowoltaicznych

Usuwanie śniegu z paneli fotowoltaicznych – czy to w ogóle konieczne?

Wiele osób zastanawia się, czy instalacje fotowoltaiczne działają w czasie zimy. Czy do prawidłowego działania instalacji niezbędne jest usuwanie śniegu z paneli fotowoltaicznych?Wokół tego tematu narosło sporo mitów. Badania Instytutu Innowacji Technicznej wskazują, że odśnieżone panele były w stanie wyprodukować niemal dwukrotnie więcej prądu niż nieodśnieżana część instalacji. Specjaliści wskazują jednak, że choć odśnieżanie paneli fotowoltaicznych wydaje się prostym zadaniem, nieumiejętnie przeprowadzone może stwarzać duże ryzyko, a nawet prowadzić do poważnego uszkodzenia instalacji! Co zatem robić: odśnieżać czy nie? Prawda leży pośrodku: można przeprowadzić usuwanie śniegu z paneli fotowoltaicznych, o ile dostęp do nich jest łatwy i bezpieczny, a sama czynność będzie wykonana ostrożnie i z uwagą. Jak odśnieżyć dach domu, a przy tym zamontowane na nim panele fotowoltaiczne, by nie uszkodzić instalacji oraz... siebie?

Jak odśnieżać panele fotowoltaiczne? Przede wszystkim bezpiecznie!

Na pytanie “jak odśnieżyć panele fotowoltaiczne?”eksperci odpowiadają: należy robić to delikatnie, by nie porysować powierzchni paneli. Idealnie sprawdzi się do tego szczotka z miękkim włosiem. Do usuwania śniegu z paneli fotowoltaicznych nie należy używać myjek ciśnieniowych ni detergentów. Absolutnie niedopuszczalne jest “skrobanie” szronu, ale można wykorzystać w tym celu wodę. Jeśli chcesz samodzielnie przeprowadzić odśnieżanie paneli fotowoltaicznych, najlepiej robić to rano lub wieczorem, gdy panele nie są rozgrzane i podatne na uszkodzenia. Pamiętaj o tym, że najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo – żadne dodatkowe kWh nie są warte utraty zdrowia.Jak zatem bezpiecznie wykonać wszystkie prace, gdy instalacja znajduje się na dachu?

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych na dachu – najważniejsze zasady

W przypadku dachu płaskiego kluczową kwestią jest dostanie się na jego powierzchnię. Tu z pomocą przychodzą drabiny przystawne, dzięki którym bez problemu wejdziesz na wybrany poziom. Pamiętaj przy tym o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas ich użytkowania! Dobrze jest wykorzystać okazję i podczas odśnieżenia instalacji usunąć także śnieg z powierzchni dachu – nawet jeśli w danej chwili sprawia wrażenie lekkiej i puszystej czapy, przy topnieniu może stanowić duże obciążenie. A jak odśnieżyć panele fotowoltaiczne znajdujące się na dachu skośnym? Tu sprawa jest nieco bardziej złożona. Z jednej strony śnieg często sam zsuwa się z zamontowanych pod kątem paneli i dachu. Z drugiej jednak, gdy nie stanie się to samoistnie – czeka nas dużo trudniejsze zadanie. Warto wykorzystać wówczas możliwości, jakie dają trzyelementowe drabiny aluminiowe wielofunkcyjne, które mogą posłużyć nie tylko jako drabiny przystawne, ale także jako stabilne drabiny wolnostojące z wysuwanym elementem, który zapewni dużą wysokość roboczą. Do odśnieżania wykorzystaj szczotkę o miękkim włosiu i długim trzonku, a drabinę ustawiaj tak, by nie zsuwać śniegu w swoją stronę – nietrudno o utratę równowagi pod jego ciężarem.

Bezpieczny sprzęt = bezpieczna praca na wysokości

Tam, gdzie liczy się bezpieczeństwo, nie ma miejsca na półśrodki – nawet jeśli mówimy o okazjonalnym odśnieżaniu paneli fotowoltaicznych na dachu własnego domu. Linia produktowa KRAUSE Corda powstała z myślą o klientach indywidualnych ceniących sobie wysoką jakość w parze z funkcjonalnością oraz przystępną ceną. Obejmuje drabiny przystawne, rozsuwane i wolnostojące, modele wielofunkcyjne oraz aluminiowe rusztowania. To właśnie wielofunkcyjne oraz rozstawno-przystawne drabiny rekomendujemy jako produkty, które najlepiej sprawdzą się do wszelkich prac wokół domu. Są nie tylko stabilne i łatwe w użytkowaniu, ale umożliwiają również wykonywanie prac na różnych wysokościach, dzięki czemu stanowią uniwersalne wyposażenie domowego warsztatu narzędziowego. Kupując sprzęt do domu warto zwrócić uwagę na dodatkowe akcesoria do drabin, które zwiększają bezpieczeństwo oraz funkcjonalność prac także w okresie zimowym.

Akcesoria do drabin – co może przydać się podczas odśnieżania paneli fotowoltaicznych?

Jeśli chodzi o wyposażenie drabin, które wspiera funkcjonalność, w ofercie KRAUSE znajdziesz wiele interesujących propozycji – począwszy od stabilizatorów, po szpice umożliwiające ustawienie drabiny na trawniku. Dodatkowy system do wyrównywania poziomów pozwala na bezpieczne wykorzystywanie drabiny postawionej na schodach, a specjalnie zaprojektowany pomost sprawia, że drabina wielofunkcyjna może być bezproblemowo przekształcona w podest roboczy. Te oraz pozostałe akcesoria do drabin zapewniają bezpieczną pracę w trudnych warunkach – warto zainwestować w dodatkowe wyposażenie, dzięki któremu bez problemu przeprowadzisz odśnieżanie paneli oraz wykonasz inne zadania wymagające użycia drabiny.

***

O ile usuwanie śniegu z paneli fotowoltaicznych ustawionych na ziemi jest stosunkowo prostym zadaniem, problemy zaczynają się w momencie, gdy instalacja umieszczona została na dachu. Dostęp do niej często jest utrudniony, a osuwający się śnieg może stwarzać realne zagrożenie dla osoby pracującej na wysokości.

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!