Bezpieczne prace na drabinie? Poznaj zasady użytkowania drabiny przystawnej

Drabina to wyjątkowo proste urządzenie, bez którego jednak trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek prace na wysokości! Jest niezastąpiona w warsztatach, magazynach, ogrodach czy mieszkaniach – wszędzie tam, gdzie trzeba wykonać czynności nad poziomem ziemi lub podłogi. Na rynku znaleźć można wiele różnorodnych modeli drabin przeznaczonych do wykonywania określonych zadań – często jednak wystarczy prosta jednoelementowa drabina przystawna z dodatkowym wyposażeniem. Na co należy zwrócić uwagę, by prace na drabinie przebiegały bezpiecznie i sprawnie?

Praca na drabinie przystawnej KRAUSE
Przedłużenie podłużnicy drabiny aluminiowej
Stopki do drabiny aluminiowej

Drabina przystawna – nie(d)ocenione wsparcie

Drabina przystawna to prosta, najczęściej jednoelementowa konstrukcja – i właśnie ta prostota jest jej ogromną zaletą. Nie zawsze potrzebujemy zaawansowanej, wielofunkcyjnej drabiny – wiele krótkotrwałych prac można z powodzeniem wykonywać na drabinie przystawnej. Aluminiowe drabiny przystawne są traktowane nieco po macoszemu. Tymczasem to lekkie, proste urządzenia, które doskonale sprawdzą się w warsztatach, niewielkich zakładach czy podczas zwykłych prac wokół domu. Nie bez znaczenia jest także cena. Drabiny przystawne są zdecydowanie tańsze od wielofunkcyjnych drabin przegubowych. Dodatkowe akcesoria do drabin zwiększają funkcjonalność i bezpieczeństwo modelu przystawnego – dzięki nim z łatwością wykonasz bardziej wymagające prace na drabinie.Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady bezpiecznego użytkowania drabin przystawnych.

Po pierwsze: zwróć uwagę na podłoże

Podstawowa zasada użytkowania drabiny przystawnej brzmi: należy ustawić ją na stabilnym podłożu. Wewnątrz pomieszczeń nie stanowi to zwykle problemu – podłoga nie może być mokra i nie powinien znajdować się na niej rozsypany piasek. Komplikacje zaczynają się w momencie wykonywania prac na zewnątrz budynku – nie należy ustawiać drabiny na schodach czy krawężnikach, a grząska trawa, błoto czy piasek także niekorzystnie wpływają na jej stabilność. Nie znaczy to jednak, że drabina przystawna jest w takich wypadkach bezużyteczna! Rozstawienie drabiny na stopniu lub krawężniku umożliwia przedłużenie podłużnicy drabiny– element ten pozwala na regulację wysokości i dopasowanie jej do różnic w wysokości podłoża. Stopki do drabiny aluminiowej można również dodatkowo wyposażyć w specjalne szpice zwiększające stabilność drabiny na grząskim podłożu.

Po drugie: sprawdź stabilizator

Najnowsze zmiany w normie PN-EN 131 określają, że drabiny przystawne dłuższe niż 3 metry muszą mieć poszerzoną podstawę, czyli posiadać dodatkowy stabilizator drabiny aluminiowej. W naszej ofercie każdej serii drabin przyporządkowany jest inny kolor: bordowe stopki to seria CORDA, która oferuje drabiny do użytku domowego i przydomowego, pomarańczowe stopki do drabiny aluminiowej – odpowiadają serii MONTO dedykowanej majsterkowiczom oraz przeznaczenie dla lekkich i średnich celów przemysłowych, a niebieskie – przyporządkowane są do drabin przeznaczonych dla profesjonalistów. Niezależnie jednak od tego, czy drabina przystawna ma być użytkowana przez pracowników, czy też osoby prywatne – należy upewnić się, czy producent wyposażył ją w odpowiedniej szerokości stabilizator drabiny aluminiowej. Jego brak to nie tylko łamanie przepisów, ale przede wszystkim zwiększone ryzyko upadku.

Po trzecie: zwróć uwagę na górne podparcie

Aby bezpiecznie wykonywać prace na drabinieprzystawnej, stabilne musi być nie tylko podłoże, ale również miejsce górnego podparcia. Powinna to być powierzchnia odporna na obciążenia i lekko chropowata, by uniemożliwić ześlizgnięcie się podłużnic. Przy czyszczeniu rynien i innych pracach przy występach dachu warto wykorzystać uchwyt dystansowy ułatwiający wykonywanie prac bez konieczności odchylania się do tyłu. Długość drabiny należy dopasować w taki sposób, by jej odcinek powyżej punktu podparcia wynosił co najmniej 1 metr. Nie znaczy to jednak, że wystarczy przystawić drabinę bliżej w ten sposób zwiększając jej zasięg – kąt nachylenia powinien bowiem wynosić 65-75°.

Po czwarte: sprawdź stan drabiny przed jej użyciem               

Niezależnie od tego, czy planujesz dłuższą naprawę podbitki dachu, czy też chcesz jedynie zmienić żarówkę na ganku, zawsze sprawdzaj stan techniczny drabiny. Wszystkie elementy powinny być dobrze zamocowane, a końce zabezpieczone stopkami. Drewnianych drabin przystawnych nie należy malować kryjącą farbą, by nie zakryć ewentualnych uszkodzeń drewna. Problem ten nie występuje w przypadku drabin wykonanych z aluminium – są one odporne na działanie zmiennych warunków pogodowych.

Zobacz również:jak konserwować drabiny aluminiowe.

Proste modele przystawne doskonale sprawdzą się do wykonywania podstawowych prac na drabinie – warunkiem jest przestrzeganie zasad bezpiecznego użytkowania. Warto także wyposażyć drabinę przystawną w dodatkowe akcesoria zwiększające funkcjonalność oraz bezpieczeństwo.

 

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!