Konserwacja drabin aluminiowych – jak o nie zadbać, by służyły jak najdłużej?
Na co zwrócić uwagę podczas konserwacji drabiny?
Pierwszym, co powinniśmy zrobić podczas konserwacji drabiny jest ocena ogólnego jej stanu – to szczególnie ważne po sezonie zimowym, w którym sprzęt wyłączony był z użytkowania. Sprawdźmy, czy nie ma pęknięć, wgnieceń lub innych widocznych gołym okiem uszkodzeń. Warto także skontrolować, czy poszczególne elementy się nie poluzowały oraz czy wyposażenie dodatkowe jest kompletne.
Niestety czasem zapominamy, jak zadbać o drabinę w okresie zimowym. Sprzęt ląduje niezabezpieczonej w komórce, altanie lub szopie, gdzie narażony jest na negatywne działalnie niekorzystnych warunków atmosferycznych – przede wszystkim wilgoci. Przechowywanie drabiny w takich warunkach przez kilka miesięcy w roku może doprowadzić do rozpoczęcia procesu korozji, dlatego sprawdzając kondycję drabiny wiosną, warto zwrócić na to szczególną uwagę.
Istotne jest również sprawdzenie kompletności wyposażenia. Czy stabilizatory, stopki, łańcuchy i pasy zapobiegające samoczynnemu złożeniu się drabiny są na swoimi miejscu i czy działają prawidłowo. Warto również upewnić się, w jakiej kondycji są np. przeguby – jeśli nasza drabina jest w nie wyposażona. W przypadku prostych usterek, takich jak nasmarowanie niektórych elementów czy wymiana stopek konserwację drabiny możemy wykonań samodzielnie. Jednak w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów (poluzowane nity, nienaturalne wygięcia szczebli lub podłużnic) należy zwrócić się do specjalistów. Profesjonalny serwis drabin KRAUSE jest do Twojej dyspozycji i chętnie podejmie się bardziej zaawansowanych napraw różnych konstrukcji.
Sezonowa konserwacja drabiny zewnętrznej
„Lepiej zapobiegać niż leczyć” – frazeologizm ten możemy również odnieść do użytkowania drabiny. Odpowiednie dbałość o jej kondycję na pewno pozytywnie wpłynie na żywotność naszego sprzętu. Powinniśmy go regularnie czyścić przy pomocy denaturatu lub wody i środków myjących. Jeśli nasza drabina ubrudziła się farbami, smarami czy tłuszczami, konieczne będzie użycie rozpuszczalnika. Co ważne jednak, musi on być nieagresywny by nie zniszczyć zewnętrznej powłoki.
Jednymi z ważniejszych elementów, oprócz oczywiście stopni, które gwarantują nam zasięg pracy, są przeguby w drabinach przegubowych. Ważne więc, by na bieżąco je czyścić i usuwać kurz, piasek i innego rodzaju zabrudzenia. Dla zachowania ich sprawności należy także do ich konserwacji używać smaru.
To ogólne zasady użytkowania drabin, które odnoszą się zarówno do najczęściej kupowanych drabin wolnostojących, jak również mniej popularnych drabin do zastosowań specjalnych.
Jak zadbać o drabinę? Kupić sprawdzony produkt
Wybranie drabiny od sprawdzonego producenta to gwarancja, że konserwacja drabiny będzie jedynie niezbędną kosmetyką, a nie serią zabiegów, od których będzie zależało nasze bezpieczeństwo. Decydując się na drabiny firmy KRAUSE mamy pewność, że drabina została wykonana z komponentów najlepszej jakości, a ich wykonanie jest w pełni zgodne z obowiązującymi normami oraz przepisami BHP.
Na co jeszcze warto zwracać uwagę podczas wyboru drabiny? Na oznaczenia dotyczące rodzaju użytkownika. Jeszcze do niedawna podział na profesjonalistów oraz osoby użytkujące drabiny w gospodarstwach domowych był w zasadzie umowny. Zmieniło się to w 2018 roku, kiedy ustawodawcy wprowadzili nową klasyfikację drabin. Od tej pory producenci mają obowiązek stosowania czytelnego oznaczenia drabiny i podania konsumentom informacji, której grupie jest dedykowana. Chodzi o uniknięcie sytuacji, w której profesjonaliści korzystają z drabin przeznaczonych dla użytkowników indywidualnych, które – zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 131 – poddawane są mniej surowym testom wytrzymałościowym.
W szerokiej ofercie drabin KRAUSE, największą popularnością cieszą się drabiny aluminiowe – są lekkie, a przy tym wytrzymałe, więc równie dodrze co w pomieszczeniach sprawdzają się na zewnątrz. Jednak niezależnie od całego wachlarza zalet warto pamiętać o odpowiedniej konserwacji drabiny – nawet tej najlepszej.