Rodzaje drabin strażackich – jaka powinna być drabina ratownicza?

Praca ratowników straży pożarnej kojarzy się z odwagą i bezinteresownym heroizmem. Podczas akcji ratowniczych pierwsze skrzypce gra wóz strażacki oraz wąż, przez którym silnym strumieniem płynie woda. To jednak nie wszystko! Wyobraź sobie, że nagle pojawia się zagrożenie i musisz wspiąć się na wysokość kilku pięter, aby uratować ludzi z płonącego budynku. Albo zejść głęboko w dół, żeby uwolnić osoby, które utknęły w kanałach. Jak to zrobić? Tylko z pomocą drabiny strażackiej aluminiowej. Każdy typ ma swoją rolę – poznaj je wszystkie!

Akcja gaśnicza przeprowadzana z pomocą drabiny strażackiej
Gaszenie pożaru z pomocą drabiny strażackiej z koszem
Strażacy na drabinie strażackiej aluminiowej
Strażak schodzący w dół po drabinie strażackiej

Drabina – straż pożarna też z niej korzysta!

W świecie służb ratowniczych wybór odpowiedniego sprzętu jest bardzo ważny – w końcu chodzi o ludzkie bezpieczeństwo oraz życie. Poza specjalnym wozem oraz całym ekwipunkiem niezbędnym do gaszenia pożaru niezwykle ważna jest drabina strażacka. To właściwie podstawowy sprzęt, który musi się znaleźć w każdej remizie.

Dobra drabina strażacka z podporami pomaga:

  • skutecznie gasić pożary z dołu lub góry,
  • ratować ludzi z płonących budynków,
  • zdejmować koty z drzew,
  • sięgać do kanałów i studzienek,
  • tworzyć przeprawy.

Drabiny strażackie aluminiowe oraz drewniane sprawiają, że praca na wysokości jest nie tylko możliwa, ale przede wszystkim bezpieczna. Czasem wykorzystywane są do działań odbiegających od stereotypowych skojarzeń – chodzi przede wszystkim o ratownictwo wodne i lądowe. Sprawdzają się również w przypadku działań podziemnych, czyli wszędzie tam, gdzie trudno się dostać. Drabiny straży pożarnej mają więc zastosowanie gaśnicze oraz ratownicze.

Zasady bezpieczeństwa a drabina strażacka aluminiowa

Podobnie jak inne sprzęty wykorzystywane przez służby, drabiny strażackie również obowiązują konkretne normy bezpieczeństwa. Zachowanie wysokich standardów jest bardzo ważne z perspektywy nie tylko ratowanych osób czy miejsc, ale także osób ratujących.

Najważniejsze zasady dotyczące drabin straży pożarnej:

  1. Gdy sprzęt opiera się np. o budynek, to jego wierzchołek musi wystawać o co najmniej 2-3 szczeble w górę.
  2. Prawidłowy kąt ustawienia drabiny przy ścianie wynosi 70 +/- 5° w stosunku do podłoża.
  3. Stopki zawsze muszą stabilnie stać i być zabezpieczone przed przesuwaniem się. Podłoże powinno być jednakowo twarde dla zachowania równowagi.
  4. Zarówno drabiny strażackie z podporami, jak i inne rodzaje nie mogą być rozstawiane blisko napowietrznych linii energetycznych.
  5. W trakcie wchodzenia należy trzymać się szczebli – nigdy bocznic. Kiedy lewa dłoń dotyka następnego szczebla, to prawa noga powinna przesunąć się również w górę. I tak na zmianę, aż wymagana wysokość zostanie osiągnięta.
  6. Podczas akcji gaśniczej na drabinę strażacką można wejść w odpowiednim stroju oraz z adekwatnym wyposażeniem.

Z drabiny dla straży pożarnej może korzystać jednocześnie do 3 osób w zależności od modelu. Podczas akcji ratowniczych ani ćwiczeń nie wolno jej używać jako wariantu wolnostojącego. A ile szczebli ma drabina strażacka? Wszystko zależy od jej rodzaju – czasem jest ich nawet 18.

Typy drabin strażackich

Drabina straży pożarnej ma różne zastosowania. Dlatego też rodzajów można wymienić co najmniej kilka. Nie każdy model da się wykorzystać w danej sytuacji. Wszystko zależy od zasięgu, liczby stopni, maksymalnego obciążenia i użytego materiału.

Podstawowe rodzaje drabin strażackich z podporami i nie tylko zgodnie z normą PN-EN 1147 z 2002 roku:

  • drabina dostępna – pomaga dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, ale nie jest przeznaczona do akcji ratunkowych, podczas których trzeba kogoś szybko przetransportować na wysokości.
  • drabina hakowa – da się ją wieszać na hakach, co jest bardzo wygodne w trakcie akcji ratowniczych.
  • drabina ratownicza wysuwana – jej konstrukcja umożliwia przeprowadzenie akcji ratowniczej, podczas której niezbędne jest przeniesienie kogoś z góry albo przetransportowanie z dołu.
  • drabina nasadkowa straży pożarnej – ratownicy używają jej podczas akcji ewakuacyjnych oraz tworzenia przejścia przez np. rów czy dach.
  • drabina słupkowa – szczeble są zamocowane zawiasowo, więc można z łatwością składać bocznice ze sobą. Jest bardzo lekka i niewielka, więc przydaje się zarówno na zewnątrz parterowych budynków, jak i w środku domów. Sprawdza się też, gdy trzeba dostać się do kanału lub studni.
  • drabina teleskopowa straży– da się ją szybko oraz łatwo rozstawić. Z jej pomocą można dostać się do trudno dostępnych miejsc.
  • drabina dachowa – można swobodnie przemieszczać po zewnętrznej części dachu.
  • drabina jednoczęściowa – to podstawowy model z pojedynczym przęsłem.

Drabiny strażackie drewniane to przede wszystkim modele jednoczęściowe, wysuwane, dachowe, słupkowe i nasadowe. Wszystkie z nich poza słupkowymi, ale za to uwzględniając hakowe, mogą być ze stopów aluminium.

Uwzględniając deklaracje zgodności drabina ratownicza przenośna jednoprzęsłowa typ 18S oraz dwuprzęsłowa typ 2x18S spełniają zasady BHP i mogą być bezpiecznie wykorzystywane przez straż pożarną.

Konserwacja drabin straży pożarnej

Aby drabina strażacka zawsze była sprawna i działała prawidłowo, za każdym razem trzeba weryfikować jej stan techniczny. Uwagi wymagają wszystkie elementy – każdy szczegół może wpłynąć na poziom bezpieczeństwa. W przypadku nawet drobnej usterki musi to być odnotowane w protokole oraz niezwłocznie zgłoszone do odpowiednich służb – taki sprzęt nie nadaje się do użytku.

Jak wygląda konserwacja drabin aluminiowych? Nawet po jednym użyciu należy ją wyczyścić – wystarczy woda oraz łagodne środki czyszczące – oraz użyć specyfików, które uchronią konstrukcję przed korozją. Modele wysuwane zawsze warto przetrzymywać w pozycji pionowej. Jeśli jednak musi być ustawiona poziomo, powinna być podparta w przynajmniej 3 miejscach i nie leżeć na ziemi. Natomiast drabiny strażackie drewniane lepiej trzymać tam, gdzie jest sucho oraz chłodno.

***

Drabina strażacka aluminiowa to specjalistyczny sprzęt. Zawsze musi być dopasowana do sytuacji oraz warunków panujących podczas akcji ratowniczej czy gaśniczej. Aby była sprawna jak najdłużej, profesjonalne kontrole drabin są niezbędne. Naprawy nigdy nie powinny być przeprowadzane samodzielnie – wyłącznie specjalista ma odpowiednią wiedzę oraz umiejętności.

Źródło:

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!