Lista narzędzi niezbędnych na budowie domu

Aby budowa domu przebiegała zgodnie z planem i bez żadnych problemów, potrzebni są nie tylko doświadczeni fachowcy. Sama wiedza okaże się niewystarczająca, jeśli zabraknie odpowiedniego sprzętu. Niezbędne są więc narzędzia budowlane, które pozwolą na sprawną oraz bezpieczną realizację zaplanowanych prac, których lista potrafi być naprawdę długa. Sprawdź, jaki sprzęt jest najbardziej potrzebny i dlaczego!

Narzędzia budowlane
Narzędzia potrzebne na budowie
Niezbędne narzędzia na budowie

Dobre narzędzia budowlane, czyli jakie?

Każdy specjalista z branży budowlanej powinien zadbać o wykwalifikowany zespół fachowców, ale także narzędzia potrzebne na budowie. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ decyduje to o ergonomii i jakości pracy. Odpowiedni sprzęt to także pewność, że wszystko przebiegnie w sposób bezpieczny oraz zgodny z obowiązującymi normami. Chociażby w przypadku rusztowań jezdnych obowiązuje norma PN-EN 1004 definiująca między innymi kolejność montowania poszczególnych elementów, aby budowanie konstrukcji było jeszcze bezpieczniejsze. Naszą odpowiedzią na te wymagania jest rama GuardMatic z 6-punktowym systemem mocowań, którą na wyższym podeście montuje się z niższego poziomu. Dzięki temu wchodząc na kolejny w górę podest, osoba montująca rusztowanie jest od początku zabezpieczona barierkami przed upadkiem z wysokości.

Wybierając narzędzia na budowę, trzeba postawić przede wszystkim na jakość. Jakiekolwiek ustępstwa mogą sprawić, że sprzęt nie będzie działał wystarczająco długo, ale przede wszystkim – nie będzie zapewniał należytego bezpieczeństwa. Rzutuje to jednocześnie na dokładność działania – gorsze parametry oraz moc potrafią rozczarować i utrudnić działanie w zgodzie z harmonogramem. Zakup wyposażenia budowlanego sygnowanego przez znane i szanowane marki świadczy też o profesjonalizmie i dbałości o szczegóły w perspektywie realizowanych zleceń. Podstawą długiej żywotności sprzętu jest także odpowiednie jego przechowywanie oraz postępowanie zgodnie z instrukcją użytkowania.

Lista niezbędnych narzędzi na budowie właściwie nie ma końca – im bardziej skomplikowany zakres działań, tym zapotrzebowanie rośnie. W tym artykule poznasz te najbardziej powtarzalne, bez których żaden budowlaniec się nie obędzie!

Zobacz:  narzędzia do remontu

Narzędzia potrzebne na budowie domu

Prace budowlane mają różny zakres i poziom szczegółowości, dlaczego sprzęt zawsze dostosowywany jest do specyfiki wymagań. Inne obowiązują deweloperów zajmujących się budową apartamentowców, a inne firmy oferujące stawianie domu jednorodzinnego. Można jednak z łatwością znaleźć punkty wspólne, jeśli chodzi o potrzebne narzędzia na budowie – trzeba tylko bacznie zwrócić uwagę na parametry i zastosowanie.

Niezbędne narzędzia na budowie:

 • miarka, poziomica, dalmierz – w ten sposób wszystkie działania zostaną przeprowadzone z dużą dokładnością,
 • szpadel i łopata – są niezbędne w trakcie prac ziemnych oraz tych związanych z używaniem cementu czy piasku,
 • kielnia, paca, szpachla i mieszadło – pomagają w trakcie łączenia różnych materiałów np. cementu i usprawniają proces murowania,
 • pilarka tarczowa – jest niezastąpiona w trakcie cięcia metalowych elementów, szczególnie gdy ma wbudowaną regulację obrotów,
 • piła ręczna – służy podczas cięcia drewna,
 • wiertarko-wkrętarka – usprawnia montowanie oraz demontowanie elementów budowlanych z pomocą śrub i wkrętów o odpowiednich wielkościach,
 • młot pneumatyczny – przydaje się podczas kucia i wiercenia w twardych powierzchniach np. z betonu,
 • młotek – najlepiej wyposażyć się w wariant metalowy i gumowy, aby być gotowym na wszystko na placu budowy,
 • zestaw kluczy i śrubokrętów – w ten sposób żadna śrubka ani wkręt nie sprawią kłopotów,
 • akcesoria malarskie – mogą to być wałki, pędzle, taśmy czy wiadra,
 • agregat prądotwórczy – pozwala szybko naładować elektryczne narzędzia budowlane.

Do tego wszystkiego trzeba jeszcze dodać sprzęt ciężki, którego dobór zależy od zaplanowanych prac. I nie można także zapomnieć o stroju zgodnym z zasadami BHP – mowa między innymi o goglach, rękawicach, kasku, kamizelce odblaskowej, odpowiednich butach oraz spodniach.

Stawianie domu wiąże się z pracą na wysokości. Aby było to bezpieczne, a jednocześnie komfortowe wśród niezbędnych narzędzi na budowie powinno się też znaleźć stabilne rusztowanie. Tylko, który model się sprawdzi? Już odpowiadamy!

Przeczytaj:  zabezpieczenie placu budowy

Rusztowanie przydatnym narzędziem na budowie

Z perspektywy profesjonalnych działań na szeroką skalę na uwagę zasługują wszystkie modele z serii STABILO Professional – to linia produktów przeznaczona do zastosowania w przemyśle i rzemiośle. Cechuje się niepodważalną jakością i wytrzymałością, tak cenną w przypadku intensywnego użytkowania sprzętu. Nasze modele gwarantują maksymalną wysokość roboczą do nawet 14,5 m. Wygodne rolki jezdne z możliwością regulowania wysokości (poza wariantem składanym) pozwalają na swobodne przemieszczanie konstrukcji.

Jeśli szukasz czegoś nieco tańszego wśród narzędzi potrzebnych na budowie, ale wciąż o nienagannej jakości, to sprawdź produkty z serii MONTO przeznaczone do częstego i uniwersalnego zastosowania. Rekomendujemy aluminiowe rusztowanie jezdne ProTec atestowane przez TÜV. Zgodnie z obowiązującymi normami nośność wynosi 200 kg/m². Konstrukcja może gwarantować pracę na ok. 14 m. System poręczy GuardMatic pozwala na szybki i bezpieczny montaż – mocowanie ma charakter 6-punktowy, co tylko zwiększa stabilność całości. Odległość między pomostami to nie więcej niż 2 m, więc montaż nie jest utrudniony, a przede wszystkim można go wykonać bez konieczności użycia dodatkowych narzędzi. Sam podest jest antypoślizgowy, dzięki czemu z rusztowania na kółkach można korzystać w różnych warunkach pogodowych. W serii ProTec dostępne są też modele ProTec 1000, ProTec XXL, ProTec XS czy ProTec XS 1000 – wybierz ten, który najlepiej pasuje do potrzeb.

***

Bez względu na to, które narzędzia budowlane są dla Ciebie niezbędne, pamiętaj, aby były wysokiej jakości, funkcjonalne oraz zgodne z przeprowadzanymi pracami. Inwestycja w dobry sprzęt zwraca się w postaci owocnych współprac oraz renomy marki.

Sprawdź też:  podest roboczy na budowę

 

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!