Dobre narzędzia budowlane, czyli jakie?
Każdy specjalista z branży budowlanej powinien zadbać o wykwalifikowany zespół fachowców, ale także narzędzia potrzebne na budowie. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ decyduje to o ergonomii i jakości pracy. Odpowiedni sprzęt to także pewność, że wszystko przebiegnie w sposób bezpieczny oraz zgodny z obowiązującymi normami. Chociażby w przypadku rusztowań jezdnych obowiązuje norma PN-EN 1004 definiująca między innymi kolejność montowania poszczególnych elementów, aby budowanie konstrukcji było jeszcze bezpieczniejsze. Naszą odpowiedzią na te wymagania jest rama GuardMatic z 6-punktowym systemem mocowań, którą na wyższym podeście montuje się z niższego poziomu. Dzięki temu wchodząc na kolejny w górę podest, osoba montująca rusztowanie jest od początku zabezpieczona barierkami przed upadkiem z wysokości.
Wybierając narzędzia na budowę, trzeba postawić przede wszystkim na jakość. Jakiekolwiek ustępstwa mogą sprawić, że sprzęt nie będzie działał wystarczająco długo, ale przede wszystkim – nie będzie zapewniał należytego bezpieczeństwa. Rzutuje to jednocześnie na dokładność działania – gorsze parametry oraz moc potrafią rozczarować i utrudnić działanie w zgodzie z harmonogramem. Zakup wyposażenia budowlanego sygnowanego przez znane i szanowane marki świadczy też o profesjonalizmie i dbałości o szczegóły w perspektywie realizowanych zleceń. Podstawą długiej żywotności sprzętu jest także odpowiednie jego przechowywanie oraz postępowanie zgodnie z instrukcją użytkowania.
Lista niezbędnych narzędzi na budowie właściwie nie ma końca – im bardziej skomplikowany zakres działań, tym zapotrzebowanie rośnie. W tym artykule poznasz te najbardziej powtarzalne, bez których żaden budowlaniec się nie obędzie!
Zobacz: narzędzia do remontu
Narzędzia potrzebne na budowie domu
Prace budowlane mają różny zakres i poziom szczegółowości, dlaczego sprzęt zawsze dostosowywany jest do specyfiki wymagań. Inne obowiązują deweloperów zajmujących się budową apartamentowców, a inne firmy oferujące stawianie domu jednorodzinnego. Można jednak z łatwością znaleźć punkty wspólne, jeśli chodzi o potrzebne narzędzia na budowie – trzeba tylko bacznie zwrócić uwagę na parametry i zastosowanie.
Niezbędne narzędzia na budowie:
- miarka, poziomica, dalmierz – w ten sposób wszystkie działania zostaną przeprowadzone z dużą dokładnością,
- szpadel i łopata – są niezbędne w trakcie prac ziemnych oraz tych związanych z używaniem cementu czy piasku,
- kielnia, paca, szpachla i mieszadło – pomagają w trakcie łączenia różnych materiałów np. cementu i usprawniają proces murowania,
- pilarka tarczowa – jest niezastąpiona w trakcie cięcia metalowych elementów, szczególnie gdy ma wbudowaną regulację obrotów,
- piła ręczna – służy podczas cięcia drewna,
- wiertarko-wkrętarka – usprawnia montowanie oraz demontowanie elementów budowlanych z pomocą śrub i wkrętów o odpowiednich wielkościach,
- młot pneumatyczny – przydaje się podczas kucia i wiercenia w twardych powierzchniach np. z betonu,
- młotek – najlepiej wyposażyć się w wariant metalowy i gumowy, aby być gotowym na wszystko na placu budowy,
- zestaw kluczy i śrubokrętów – w ten sposób żadna śrubka ani wkręt nie sprawią kłopotów,
- akcesoria malarskie – mogą to być wałki, pędzle, taśmy czy wiadra,
- agregat prądotwórczy – pozwala szybko naładować elektryczne narzędzia budowlane.
Do tego wszystkiego trzeba jeszcze dodać sprzęt ciężki, którego dobór zależy od zaplanowanych prac. I nie można także zapomnieć o stroju zgodnym z zasadami BHP – mowa między innymi o goglach, rękawicach, kasku, kamizelce odblaskowej, odpowiednich butach oraz spodniach.
Stawianie domu wiąże się z pracą na wysokości. Aby było to bezpieczne, a jednocześnie komfortowe wśród niezbędnych narzędzi na budowie powinno się też znaleźć stabilne rusztowanie. Tylko, który model się sprawdzi? Już odpowiadamy!
Przeczytaj: zabezpieczenie placu budowy
Rusztowanie przydatnym narzędziem na budowie
Z perspektywy profesjonalnych działań na szeroką skalę na uwagę zasługują wszystkie modele z serii STABILO Professional – to linia produktów przeznaczona do zastosowania w przemyśle i rzemiośle. Cechuje się niepodważalną jakością i wytrzymałością, tak cenną w przypadku intensywnego użytkowania sprzętu. Nasze modele gwarantują maksymalną wysokość roboczą do nawet 14,5 m. Wygodne rolki jezdne z możliwością regulowania wysokości (poza wariantem składanym) pozwalają na swobodne przemieszczanie konstrukcji.
Jeśli szukasz czegoś nieco tańszego wśród narzędzi potrzebnych na budowie, ale wciąż o nienagannej jakości, to sprawdź produkty z serii MONTO przeznaczone do częstego i uniwersalnego zastosowania. Rekomendujemy aluminiowe rusztowanie jezdne ProTec atestowane przez TÜV. Zgodnie z obowiązującymi normami nośność wynosi 200 kg/m². Konstrukcja może gwarantować pracę na ok. 14 m. System poręczy GuardMatic pozwala na szybki i bezpieczny montaż – mocowanie ma charakter 6-punktowy, co tylko zwiększa stabilność całości. Odległość między pomostami to nie więcej niż 2 m, więc montaż nie jest utrudniony, a przede wszystkim można go wykonać bez konieczności użycia dodatkowych narzędzi. Sam podest jest antypoślizgowy, dzięki czemu z rusztowania na kółkach można korzystać w różnych warunkach pogodowych. W serii ProTec dostępne są też modele ProTec 1000, ProTec XXL, ProTec XS czy ProTec XS 1000 – wybierz ten, który najlepiej pasuje do potrzeb.
***
Bez względu na to, które narzędzia budowlane są dla Ciebie niezbędne, pamiętaj, aby były wysokiej jakości, funkcjonalne oraz zgodne z przeprowadzanymi pracami. Inwestycja w dobry sprzęt zwraca się w postaci owocnych współprac oraz renomy marki.
Sprawdź też: podest roboczy na budowę