Jaką wybrać drabinę na antresolę?

Twoje mieszkanie jest wysokie, ale brakuje Ci trochę przestrzeni? A może remontujesz swoją nieruchomość na wynajem i chcesz, aby była jak najbardziej atrakcyjna dla przyszłych mieszkańców? Zbudowanie antresoli to strzał w dziesiątkę, jeśli nie ma żadnych przeszkód konstrukcyjnych. Aby się na nią wspiąć, wcale nie trzeba montować schodów – wystarczy stabilna oraz bezpieczna drabina do antresoli. O czym warto pamiętać? Jaki model wybrać? Tego dowiesz się z artykułu.

Drewniana drabina na antresolę
Drabina na antresolę prowadząca do sypialni
Aluminiowa drabina na antresolę
Drabina do antresoli w mieszkaniu

Antresola – co to jest? Czy warto?

Zdarzyło Ci się słyszeć o półpiętrze w mieszkaniu? Tak określana jest właśnie antresola. To dodatkowa przestrzeń mieszkalna dobudowana w górnej części danego pomieszczenia. Nie zajmuje całej powierzchni pokoju i często jest otwarta – dla bezpieczeństwa zwykle odgradza się ją barierką, ale nie ograniczają jej żadne nowe ścianki działowe. Aby wejść na górną część pokoju, niezbędne są porządne schody albo drabina na antresolę.

Gdzie sprawdza się półpiętro? W dużych, nowoczesnych apartamentach, loftach oraz małych mieszkaniach w wysokich kamienicach. To świetne rozwiązanie, szczególnie gdy pomieszczenie jest niewielkie i potrzebuje dodatkowych m2. Całość jest przeważnie zbudowana z drewna lub metalu i wspierana przez bele oraz słupki. Wiele zależy nie tylko od wystroju wnętrza, ale również możliwości konstrukcyjnych budynku.

 • Antresola drewniana dobrze komponują się z meblami w starszym stylu. Półpiętro jest jednak dość masywne i zajmuje dużo miejsca, więc to rozwiązanie dla przestronnych pomieszczeń.
 • Stalowa antresola wymaga mniej przestrzeni. Ze względu na surowe wykończenie pasuje do mieszkań o stylistyce industrialnej oraz nowoczesnej.

Półpiętro ma wiele zastosowań. Może służyć różnym celom, w zależności od indywidualnych potrzeb mieszkańców i specyfiki konkretnego mieszkania.

Antresola może więc pełnić funkcję:

 1. Sypialni – daje poczucie prywatności, chociaż całość ma charakter otwarty.
 2. Pokoju dla dzieci – to zawsze dodatkowa przestrzeń do zabawy czy nauki.
 3. Biura lub miejsce do pracy – pozwala się odseparować, zapewnia ciszę i spokój, co pomaga się skoncentrować.
 4. Przestrzeni do przechowywania – może posłużyć jako domowa biblioteczka.
 5. Miejsca do relaksu – idealne do czytania, słuchania muzyki, medytacji lub po prostu odpoczynku.

Budując półpiętro, trzeba wybierać materiały, które są mocne, trwałe oraz stabilne – decyduje to bezpieczeństwie. Liczy się też wysokość pomieszczenia. Zwykle 3,5 m to minimum, które gwarantuje wygodę. W niższych pokojach antresola zaburza proporcje i sprawia, że całość staje się ciężka oraz przytłaczająca. Nie są wymagane żadne pozwolenia na budowę, chyba że trzeba ingerować w ułożenie ścianek działowych. Zawsze warto skonsultować projekt ze specjalistą, który oceni solidność konstrukcji.

Schody czy drabina do antresoli – co wybrać?

Wybór między schodami a drabiną na antresolę zależy od wielu czynników, takich jak przestrzeń dostępna w mieszkaniu, przeznaczenie półpiętra, bezpieczeństwo, komfort użytkowania oraz osobiste preferencje.

Drabina do antresoli zajmuje niewiele miejsca. Pasuje szczególnie do kawalerek w kamienicach, które często są wynajmowane. Sprawdza się więc wszędzie tam, gdzie liczy się każdy centymetr, a wolna przestrzeń jest na wagę złota. To dobre rozwiązanie zarówno dla dorosłych, jak i większych dzieci. Taką drabinę do mieszkania łatwo zamontować. Gwarantuje dużą dowolność pod względem ustawienia i można ją swobodnie przesuwać, jeśli zdecydujesz się na zmianę aranżacji w dolnej części pomieszczenia – dotyczy to przede wszystkim drabiny aluminiowej przystawnej. Modele składane również są praktyczne, ale w przypadku małych dzieci warto jednak uważać. Produkty KRAUSE to przede wszystkim wysoka jakość oraz normy bezpieczeństwa, które spełniają potrzeby każdego specjalisty i nie tylko. W naszej ofercie znajdziesz wiele modeli, dzięki czemu na pewno uda Ci się wybrać odpowiednią drabinę do antresoli.

Drabina na antresolę – o czym warto pamiętać?

Jeśli chcesz, aby Twoja drabina do mieszkania prowadziła Ciebie i innych domowników na antresolę bez żadnych problemów, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Dzięki temu szybciej podejmiesz dobrą decyzję na lata.

W przypadku drabiny do antresoli liczy się:

 1. Materiał – może to być drewno, metal (np. aluminium lub stal nierdzewna) czy tworzywo sztuczne. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy pod względem wytrzymałości, wagi, kosztów, estetyki i pielęgnacji. Najlepszym wyborem będzie drabina aluminiowa ze względu na swoją trwałość na uszkodzenia, lekkość oraz dużą nośność.
 2. Bezpieczeństwo – kluczowy czynnik przy wybieraniu drabiny na antresolę. Powinna być stabilna i solidna, a także mieć antypoślizgowe stopnie. Certyfikaty bezpieczeństwa i zgodności z normami to dowód jakości. Na to właśnie możesz liczyć w przypadku wszystkich drabin KRAUSE.
 3. Wysokość drabiny – zbyt niska może być niewygodna w użyciu, a za wysoka niebezpieczna.
 4. Maksymalne obciążenie – warto, aby dozwolona waga była jak największa. W przypadku drabin KRAUSE wynosi do 150 kg.
 5. Komfort użytkowania drabina do antresoli powinna być łatwa w użyciu. Chodzi więc przede wszystkim o wchodzenie i schodzenie po stopniach.
 6. Wygląd – chociaż design nie decyduje w żadnym stopniu o bezpieczeństwie, wpływa na ogólny odbiór pomieszczenia.

Jeśli nie wiesz, którą drabinę do mieszkania wybrać, poproś o poradę specjalisty. Dzięki temu upewnisz się, czy dany model spełnia wszystkie twoje potrzeby i wymagania budowlane.

Jaką drabinę do antresoli wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, którą drabinę na antresolę kupić, mamy dla Ciebie podpowiedź. Drabina przystawna ze stopniami SIBILO ma szerokie, profilowane szczeble, które zapewniają bezpieczeństwo podczas wchodzenia i schodzenia. Została również wyposażona w antypoślizgowe stopki dla dodatkowej stabilności. Jest w całości zrobiona z aluminium, co oznacza jednocześnie lekkość, wytrzymałość i odporność na korozję. Dzięki temu ta drabina do antresoli to zakup na lata. Model jest jednoelementowy, więc nie wymaga skomplikowanej instalacji. Jest także łatwy do przenoszenia i zajmuje niewiele miejsca, co może być zaletą w przypadku małych mieszkań. To dobra opcja dla tych, którzy potrzebują stabilnej, lekkiej i prostej w użyciu drabiny na antresolę.

***

Mieszkania z antresolą stają się coraz bardziej modne. Dodatkowa przestrzeń nie tylko zwiększa powierzchnię, ale także warto nieruchomości. Zanim zdecydujesz się na montaż schodów, sprawdź, czy drabina do mieszkania prowadząca na antresolę nie będzie jednak lepszą opcją w Twoim przypadku.

 

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!