Przegląd techniczny drabiny i ewentualna naprawa – na co zwrócić szczególną uwagę?

Dobra drabina to inwestycja na lata! Zarówno modele profesjonalne, jak i te przeznaczone na użytek domowy posłużą nam długo, jeśli zadbamy o prawidłowe użytkowanie, przechowywanie i konserwację. Co jednak, gdy zauważymy jakieś uszkodzenia? Czy naprawa drabin aluminiowych jest opłacalna i czy nie odbije się to na naszym bezpieczeństwie? Kiedy wykonać przegląd techniczny drabiny? Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące naprawy oraz wymiany części do drabin aluminiowych.

Przegląd techniczny drabiny
 Naprawa drabin aluminiowych
Części do drabin aluminiowych KRAUSE

Przegląd techniczny drabiny domowej – na co zwrócić uwagę?

Nieważne, czy chcemy jedynie wymienić żarówkę, czy też planujemy malowanie salonu lub inne czasochłonne prace na wysokości – każdorazowo należy sprawdzić stan techniczny drabiny, by uchronić się przed niebezpieczeństwem upadku z wysokości. Jak powinien wyglądać taki "przegląd techniczny" drabiny? Przede wszystkim sprawdzamy, czy wszystkie elementy są dobrze zamocowane, a podłużnice – zabezpieczone stopkami. W przypadku drabin aluminiowych oceniamy, czy nie ma zauważalnych gołym okiem wgnieceń lub pęknięć. Jeśli zaś chodzi o drabiny drewniane, nie mogą być one pomalowane kryjącą farbą, ponieważ trudno wówczas zauważyć ewentualne uszkodzenia. Sprawdzamy także, czy na drabinie są widoczne zanieczyszczenia, na przykład z oleju lub smaru – jeśli tak, czyścimy drabinę za pomocą odpowiednich środków. Przed wejściem na drabinę zwróćmy uwagę, czy wszystkie mocowania oraz szczeble są kompletne, czy poszczególne elementy nie są wygięte lub poluzowane. Drabiny aluminiowe oceniamy pod kątem funkcjonalności i stabilności, a także sprawdzamy stan techniczny pasów, łańcuchów, przegubów i wsporników.

Naprawa drabin aluminiowych – co możemy zrobić?

Szczególną uwagę należy poświęcić stopkom, ponieważ to one najczęściej ulegają poluzowaniu lub uszkodzeniu. W przypadku dużego zużycia rekomendujemy ich wymianę na nowe – tu znajdziecie części i akcesoria do drabin. Wymiana części do drabin aluminiowych powinna przebiegać ściśle według instrukcji producenta – szczegółowe informacje dotyczące naszych produktów znajdują się w zakładce serwis KRAUSE. W przypadku poważniejszych uszkodzeń, samodzielna naprawa drabin aluminiowych może okazać się niemożliwa – warto zlecić ją wówczas profesjonalistom. Właściciele drabin KRAUSE powinni zgłosić się wraz z dowodem zakupu do sprzedawcy – pomoże on w ustaleniu, czy możliwa jest naprawa sprzętu lub wymiana na nowy, jeśli podlegał on reklamacji. Drabinę, która z racji wad nie nadaje się do użytku, należy zutylizować jako odpad wielkogabarytowy.

Drabiny do użytku profesjonalnego – przegląd techniczny drabiny a kwestie prawne

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy, profesjonalne drabiny wielofunkcyjne, ale i wszystkie inne rodzaje drabin, używane w zakładzie pracy muszą być cyklicznie kontrolowane pod kątem stanu technicznego i funkcjonalności. Taki przegląd techniczny drabiny może być przeprowadzony wyłącznie przez wykwalifikowane osoby. KRAUSE wychodzi naprzeciw potrzebom firm, które nie zatrudniają specjalistów w tym zakresie, i oferuje im usługę przeglądu oraz serwisowania w miejscu ich wykorzystania. Czas pomiędzy kolejnymi przeglądami uzależniony jest od warunków pracy, a w szczególności od częstotliwości użytku, obciążenia podczas pracy oraz wyników poprzednich kontroli. Przyjmuje się jednak, że nie może on być dłuższy niż jeden rok. W momencie stwierdzenia konieczności wymiany użytkowanej drabiny, przedsiębiorca zobowiązany jest do wycofania jej z użytku i zabezpieczenia, by nie można było z niej korzystać.

A może pora na nową drabinę?

Naprawa drabin aluminiowych jest niekiedy działaniem zupełnie nieopłacalnym. W takich przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie zakup nowego sprzętu. Już na etapie wyboru powinniśmy decydować się na drabiny od renomowanych producentów, które posłużą użytkownikowi przez długie lata. Drabiny dostępne w ofercie KRAUSE zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów, a dodatkowe akcesoria zwiększają ich funkcjonalność oraz bezpieczeństwo użytkowania. Możemy także dokupić do nich części zapasowe przedłużające okres użytkowania urządzenia. Nie lekceważmy także roli regularnej konserwacji. Czyszczenie drabiny oraz regularne smarowanie części ruchowych zdecydowanie wydłuża czas życia drabiny.

***

Przed rozpoczęciem prac na drabinie należy obowiązkowo przeprowadzić jej przegląd, czyli sprawdzić jej stan techniczny. W przypadku jakichkolwiek uszkodzeń, nie warto zwlekać z naprawą lub wymianą zużytych części. Niekiedy jedynym rozwiązaniem będzie wymiana sprzętu na nowy – potraktujmy taki zakup jak inwestycję, ponieważ dobre drabiny to gwarancja bezpieczeństwa oraz wygody użytkowania.

 

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!