Kto może być zainteresowany wynajmem rusztowań?
Rusztowanie aluminiowe zarówno w wersji jezdnej, jak i elewacyjnej to raczej profesjonalny sprzęt – w przeciwieństwie do drabiny rzadko można go spotkać w domach, a tym bardziej w mieszkaniach. Przede wszystkim wykorzystywane jest przez profesjonalistów w branży budowlanej, wykończeniowej, ogrodniczej, eventowej czy usługowej np. przez monterów klimatyzacji i systemów wentylacji, specjalistów kontrolujących stan dachu i rynien.
Większość profesjonalistów decyduje się na kupno sprzętu, lecz w niektórych przypadkach wynajem rusztowań przejezdnych staje się pierwszym wyborem. Chodzi między innymi o nowe firmy, które dopiero się rozwijają i nie mają odpowiednich funduszów, aby od razu mieć taką konstrukcję na własność. Część przedsiębiorców wykonuje swoje usługi sezonowo, dlatego dla nich wypożyczenie może okazać się korzystniejsze – wciąż jednak wiele zależy od częstotliwości użytkowania. Firmy z branży eventowej również raczej nie zdecydują się na zakup rusztowania, ponieważ zapotrzebowanie bywa bardzo różne, a transport, montaż oraz demontaż całości i tak wymaga wynajęcia profesjonalnej ekipy. Z wypożyczenia rusztowania jezdnego korzystają też osoby prywatne, np. właściciele domów, którzy chcą odświeżyć drewnianą elewację budynku.
Czemu wynajem rusztowania przejezdnego wydaje się korzystny?
Wykorzystywanie rusztowania jezdnego podczas prac na wysokości zapewnia komfort, stabilną pozycję ciała oraz bezpieczeństwo. Nie bez powodu profesjonaliści decydują się, aby mieć taką konstrukcję na własność i zawsze do swojej dyspozycji.
Dlaczego więc część przedsiębiorców woli wynajem rusztowania jezdnego od jego zakupu?
- Dobry sprzęt wymaga inwestycji środków, a nie każdy przedsiębiorca dysponuje wystarczającym budżetem na start działań. Firmy, które mają niewiele zleceń lub dopiero wkraczają na ścieżkę biznesową, w ten sposób oszczędzają pieniądze. Wynajmujący podpowiadają im też, który rodzaj rusztowania wybrać.
- Niektóre marki oferują swoje usługi wyłącznie sezonowo. Bardziej opłacalne dla nich jest więc wypożyczenie rusztowania, ponieważ nie muszą martwić się jego przechowywaniem w okresie przejściowym.
- Użyteczność sprzętu zależy od częstotliwości jego użytkowania. Jeśli dane przedsiębiorstwo rzadko wykorzystuje rusztowania aluminiowe w swojej pracy, wynajem okazuje się rozsądniejszy. Firma nie zajmuje się przeglądami technicznymi konstrukcji ani jej serwisowaniem.
Wynajem rusztowań w branży eventowej to częste zjawisko, ponieważ firma oferująca taki sprzęt zajmuje się wtedy doborem konstrukcji, transportem, montażem oraz demontażem, a organizator danego wydarzenia może zająć się pozostałymi kwestiami.
Lepiej kupić czy wypożyczyć rusztowanie?
Chociaż wynajem rusztowania elewacyjnego czy jezdnego z pozoru wydaje się korzystny, to takie rozwiązanie ma wady i to znaczące. Mimo że firmy wypożyczające aluminiowe konstrukcje zapewniają o wysokiej ich jakości, nigdy nie mamy pewności, czy sprzęt był dotychczas wykorzystywany w sposób zgodny z zaleceniami producenta. Informacje związane z serwisowaniem i kontrolami technicznymi nie zawsze są w pełni zgodne z rzeczywistością. A, że podczas prac na wysokości liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo, a w przypadku wynajmu rusztowania lepiej postawić na konstrukcje, których przeszłość jest nam znana.
Warto też wiedzieć, że wypożyczając sprzęt, jesteśmy zdani na aktualną ofertęwynajmującego. Nie zawsze konstrukcja, jaka jest nam potrzebna, jest w interesującym nas okresie dostępna. Od razu trzeba również zadeklarować zakres dni najmu, więc w przypadku wszelkich opóźnień w pracach mogą pojawić się problemy z przedłużeniem wypożyczenia, a jeśli się to uda – narażeni będziemy na dodatkowe koszty najmu. Mając rusztowanie na własność takich zagrożeń nie ma.
Na uwagę zasługuje także cena za wynajem rusztowania przejezdnego. Wpływa na nią rodzaj sprzętu, rozmiar konstrukcji oraz czas użytkowania. Im bardziej zaawansowany model, tym kwota rośnie. Trzeba też wziąć pod uwagę transport, montaż i demontaż, które zwykle są dodatkowo płatne. Często okazuje się więc, że inwestycja we własny sprzęt staje się korzystniejsza.
Nasze rusztowania wyróżniają się wysoką jakością wykonania, a użyte do ich produkcji aluminium sprawia, że są lekkie, wytrzymałe i odporne na korozję. To zdecydowanie sprzęt na wiele lat użytkowania. Mając konstrukcję na własność, wszystkie kwestie związane z bezpieczeństwem są jasne, a to podstawa z perspektywy funkcjonowania firmy oraz komfortu pracowników.
Sprawdź: jak nie korzystać z rusztowania