Jak skutecznie poradzić sobie z odśnieżaniem dachów hal i innych budynków wielkopowierzchniowych?

Zima potrafi zaskoczyć nie tylko drogowców! Intensywne opady śniegu bywają szczególne uciążliwe dla właścicieli i zarządców obiektów wielkopowierzchniowych – to na nich spoczywa bowiem obowiązek usunięcia zalegającej pokrywy śnieżnej, a co za tym idzie – zapewnienia bezpieczeństwa osobom przebywającym w budynku. W przypadku tzw. dachów płaskich, szybkie i bezproblemowe odśnieżenie odgrywa kluczową rolę. Jak zatem przeprowadzić odśnieżanie dachu hali w sposób skuteczny i przede wszystkim bezpieczny?

Odśnieżanie dachu hali
Drabiny mocowane na stałe do budynku KRAUSE
Drabina ewakuacyjna pionowa KRAUSE

Odśnieżanie dachu hali a kwestie prawne – co należy wiedzieć?

Jeśli chodzi o usuwanie śniegu z dachu, przepisy prawa budowlanego nakładają obowiązek odśnieżania konstrukcji dachowych na właścicieli i zarządców obiektu. Art. 61 pkt. 2 ustawy z 7 lipca 1994 r. – prawo budowlane jasno określa: właściciel lub zarządca obiektu zobowiązany jest zapewnić bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem. Śnieg zalegający na powierzchni dachu może negatywnie wpływać na jego konstrukcję – szczególnie w okresie roztopów – i tym samym zagrażać bezpieczeństwu użytkowników. Obciążenie śniegiem to jedno z podstawowych obciążeń wynikających z warunków atmosferycznych, dlatego należy brać je pod uwagę już na etapie projektowania konstrukcji. Od 1 stycznia 2021 roku projekty powstają w oparciu o europejską normę projektowania konstrukcji, czyli Eurokody. W praktyce wprowadzenie Eurokodu 1 oznacza podzielenie kraju na pięć stref klimatycznych z przypisanymi do nich wartościami charakterystycznego obciążenia śniegiem Qk. Na przeważającym obszarze kraju wzrosły o ok. 30%, choć w niektórych regionach (np. okolicach Lublina) wzrost wynosi nawet ponad 70%.

Zarówno w przypadku nowych, projektowanych zgodnie z aktualnymi normami obiektów, jak i tych wybudowanych przed rokiem 2021 niezbędne jest regularne usuwanie śniegu z dachu – przepisy nie określają, co prawda, co ile dni należy to robić, jednak wskaźnik Qk umożliwia wyliczenie, jak gruba może być pokrywa śnieżna znajdująca się na płaskim dachu. Rozpuszczająca się i zamarzająca ponownie warstwa śniegu może ważyć nawet 150 kg/m²! Kiedy zatem przeprowadzić odśnieżanie dachu hali? Odpowiedzi na to pytanie udzielić można na podstawie danych z monitoringu – sztuczna inteligencja wspiera w tym przypadku bezpieczeństwo. Nieodśnieżenie może z kolei skutkować nie tylko mandatem, ale również natychmiastowym zakazem użytkowania obiektu.

Monitorowanie obciążenia dachu – tradycyjne, niezawodne rozwiązania

W jaki sposób kontrolować poziom obciążenia dachu? Najprostszym i zarazem stosunkowo skutecznym sposobem jest wizualna ocena: pomiar ilości śniegu można przeprowadzić za pomocą wskaźników w formie słupków ze specjalnymi oznaczeniami co 10 cm, zaś jego ciężar określić za pomocą tradycyjnej wagi. By jednak przeprowadzić ocenę, konieczne jest wejście osoby uprawnionej na dach. Pracownik powinien posiadać badania dopuszczające do pracy na wysokości, natomiast pracodawca ma obowiązek zadbać o niezbędne rozwiązania, które umożliwią wykonania zadania. Jednym z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych rozwiązań są drabiny mocowane do ściany – nie wymagają rozkładania i przystawiania do budynku za każdym razem, gdy trzeba z nich skorzystać. Bezpieczna drabina ewakuacyjna pionowa umożliwia pokonywanie dużych wysokości – także w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych. Drabiny pionowe mocowane na stałe do budynków oferowane przez KRAUSE wykonane zostały z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu pozostają odporne na uszkodzenia oraz korozję. Zabezpieczone są koszem ochronnych, a antypoślizgowe stopnie ułatwiają przemieszczanie się po drabinie mocowanej do ściany. Drabiny ewakuacyjne pionowe KRAUSE wyposażone zostały w innowacyjne uchwyty mocujące pozwalające na mało inwazyjny montaż konstrukcji do elewacji budynku. Co ważne, drabiny mocowane do ściany tej firmy spełniają normy DIN 18799-1:2019 oraz 14094-1:2017. Wybór wysokiej jakości drabin pionowych to inwestycja w bezpieczeństwo, a na nim zdecydowanie nie należy oszczędzać.

Nowoczesność w służbie bezpieczeństwa – inteligentne systemy monitorowania

Innowacyjne systemy monitoringu to inteligentne systemy diagnostyczne: za pomocą czujników i automatyki umożliwiają określenie poziomu obciążenia dachu. Sensory badają spiętrzenia wody i obciążenie śniegiem oraz na bieżąco – za pomocą specjalnych aplikacji – informują zarządców o przekroczeniu zdefiniowanych poziomów bezpieczeństwa. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom hali, ale również uniknięcie zbędnych prac na powierzchni dachu – trzeba pamiętać, że odśnieżanie dachu hali jest czynnością ważną, ale i kosztowną. Choć system monitorowania obciążenia dachu jest bezobsługowy, nie należy rezygnować z tradycyjnej drabiny pionowej ewakuacyjnej – przyda się zarówno podczas montażu systemu i jego serwisowania, ale także w także kontroli i konserwacji innej aparatury technicznej usytuowanej na dachu budynku.

Usuwanie śniegu z dachu – przepisy to nie wszystko!

Wydawać by się mogło, że nie ma nic trudnego w usuwaniu śniegu z dachu. Przepisy określają jednak, że w przypadku obiektów wielkopowierzchniowych czynność tę mogą przeprowadzać wyłącznie pracownicy posiadający uprawnienia do pracy na wysokościach. Tradycyjne odśnieżanie mechaniczne za pomocą łopat wiąże się z koniecznością zrzucenia dużych ilości śniegu z dachu, a długa droga usuwania śniegu ze środka dachu do krawędzi wymaga sporego wysiłku. Coraz częściej stosuje się zatem sprzęt mechaniczny: odśnieżarki z bocznym wyrzutem śniegu, ogrzewanie przeciwoblodzeniowe za pomocą mat grzejnych bądź system automatycznego odśnieżania. Nie należy zapominać także o usuwaniu lodowych sopli, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa obiektów i przebywających w pobliżu osób. Wielofunkcyjne drabiny KRAUSE umożliwią wykonywanie krótkotrwałych prac na wysokości – takich jak usuwanie wiszących sopli – również podczas mniej sprzyjających warunków atmosferycznych. Z uwagi jednak ograniczoną wysokość, sprawdzą się przede wszystkim w przypadku mniejszych obiektów. W tym kontekście warto także zwrócić uwagę na odśnieżanie paneli fotowoltaicznych , które coraz częściej instalowane są na dachach płaskich obiektów przemysłowych.

***

Wszystkie powyższe aspekty sprawiają, że odśnieżanie dachów hal jest zagadnieniem złożonym i wymaga odpowiedniego rozplanowania prac oraz zastosowania wysokiej jakości rozwiązań i narzędzi. Bezpieczne drabiny ewakuacyjne pionowe znacząc ułatwiają nie tylko dostanie się na dach w celach kontrolnych, ale również prowadzenie prac konserwacyjnych czy serwisowanie systemów monitorowania obciążenia lub innych instalacji technicznych.

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!