Bezpieczna drabina dla osób starszych – czym musi się charakteryzować?

Statystycznie najwięcej nieszczęśliwych wypadków ma miejsce we własnym domu. Są to skaleczenia, oparzenia, ale i różnego rodzaju upadki, także te z wysokości. W przypadku osób starszych skutki tych ostatnich mogą być naprawdę poważne, dlatego warto zadbać o bezpieczny, stabilny sprzęt do wykonywania prac domowych nad podłożem. Czym powinna charakteryzować się bezpieczna drabina oraz jaki model wybrać dla seniora?

Bezpieczna drabina dla osób starszych
Mała drabina z serii PlusLine - zalety
Schodki składane z aluminium dla seniorów

Senior na drabinie? Zadbaj o bezpieczeństwo!

Siły i koordynacja ruchowa z wiekiem maleją, ale z tego powodu aktywnym seniorom nie można zabraniać wykonywania codziennych prac domowych. Mycie okien, wieszanie firanek, ścieranie kurzy, porządki w pawlaczu... Lista potencjalnie niebezpiecznych czynności jest naprawdę długa! Bezpieczna drabina to sposób na to, by starsze osoby nie musiały rezygnować z wielu codziennych czynności, których wykonywanie jest dla nich przyjemnością. Stabilna mała drabina przyda się przede wszystkim podczas porządków, a niewielkie schodki składane umożliwią sięganie po przedmioty czy ubrania znajdujące się na wyższych półkach. Drabinki do domu to duże ułatwienie, ale gwarancja bezpieczeństwa seniorów, którzy wciąż czują się na siłach mieszkać samodzielnie i we własnym zakresie chcą prowadzić domowe gospodarstwo. Troszczysz się o nich? Zatem nie oszczędzaj na bezpieczeństwie i pomóż im wybrać odpowiedni sprzęt.

Aluminiowe drabinki do domu – lekkie i wygodne

Zwykłe krzesło, wąski parapet, a co gorsza taboret ustawiony na stole – takie prowizoryczne rozwiązania nigdy nie są bezpieczne! Jeśli dodamy do nich zaawansowany wiek użytkownika i słabszą koordynację ruchową, mamy już w zasadzie gotowy przepis na nieszczęśliwy wypadek. Drabiny aluminiowe jednostronne to alternatywa dla takich niebezpiecznych konstrukcji. Są lekkie, dlatego seniorzy bez problemu mogą przestawić je w wybrane miejsce. Wolnostojące drabinki do domu KRAUSE zostały wyposażone w dodatkowe pałąki bezpieczeństwa, których można się z łatwością trzymać podczas wykonywania prac oraz antypoślizgowe stopki, które zwiększają komfort wchodzenie i schodzenia z drabiny.

Aluminiowa bezpieczna drabina przyda się nie tylko w domu, ale również do porządkowania ogrodu lub prac na działce. Aby zwiększyć jej funkcjonalność, zainwestuj w dodatkowe szpice pozwalające na ustawienie drabiny na grząskim podłożu czy stabilizatory, które zwiększą podparcie na lekko pochyłym terenie.

Ergonomiczna bezpieczna drabina – idealna dla seniora

Ergonomiczne drabiny z serii PlusLine zostały zaprojektowane oraz skonstruowane z myślą o potrzebach osób starszych. To bezpieczne drabinki do domu wyposażone w dodatkowe rozwiązania zapewniające stabilność. Klasyczna drabina wolnostojąca posiada wysoki pałąk bezpieczeństwa oraz szerokie, wygodne stopnie. Modele z serii PlusLine są dodatkowo wyposażone w półkę na narzędzia oraz hak do zawieszenia wiadra – dzięki temu seniorzy nie muszą schylać się lub schodzić z drabiny, by sięgnąć po niezbędne akcesoria. Mała drabina wyposażona w kilka stopni to z kolei stabilne rozwiązanie, które nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Bez problemu znajdziemy dla niej miejsce w mniejszym mieszkaniu, np. w niewielkim składziku.

A może schodki składane?

Stołek to uniwersalny sprzęt, którego nie może zabraknąć w żadnym domu! Przyda się do sięgania przedmiotów z wyższych szafek, wymiany żarówki czy zakładania butów w korytarzu. Drewniane stołki są jednak często niestabilne. Choć wydawać by się mogło, że upadek z tak niewielkiej wysokości nie jest niczym groźnym, to w przypadku osoby starszej konsekwencje mogą być naprawdę poważne. Nie ma co kusić losu, dlatego polecamy wymianę go na małą drabinę lub aluminiowe schodki składane. Schodki oraz mniejsze podesty robocze z oferty KRAUSE charakteryzuje lekka i zarazem wytrzymała konstrukcja. Duża, stabilna platforma została wsparta na antypoślizgowych nóżkach, dzięki temu schodki umożliwiają sięganie przedmiotów z górnych szafek lub półek w garderobie bez ryzyka utraty równowagi. Aluminiowe schodki dostępne są w wielu kolorach, dlatego nie trzeba ich chować do szafy – świetnie wpiszą się w aranżację wnętrza. Ale po złożeniu są na tyle nieduże, że bez problemu znajdziemy dla nich także miejsce nawet w małej szafce.

Starsze osoby nie muszą rezygnować z wielu czynności i prac domowych – warunkiem jest jednak zapewnienie im odpowiednich narzędzi i sprzętów zwiększających bezpieczeństwo. Wygodna, ergonomiczna i przede wszystkim bezpieczna drabina to podstawowe wyposażenie domu lub mieszkania każdego seniora.

 

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!