Mniej wypadków w domu. KRAUSE uczy świdnickich przedszkolaków, jak ich unikać

Dzieciństwo jest najlepszym momentem na kształtowanie bezpiecznych i odpowiedzialnych zachowań. Stąd pomysł przedstawicieli firmy KRAUSE, by wesprzeć świdnickie przedszkola w edukacji najmłodszych dotyczącej podstawowych zasad bezpieczeństwa w domu.

Nie od dziś wiadomo, że dom to miejsce, w którym dochodzi do wielu wypadków. Poszkodowanymi, w wielu przypadkach są małe dzieci – pozostawione bez nadzoru opiekunów oraz nieświadome ryzyka, doprowadzają do sytuacji zagrażających swojemu zdrowiu.

Maluchom niezwykle trudno jest funkcjonować w pomieszczeniach zaprojektowanych z myślą o dorosłych. Wszystko jest dla nich za duże, zamontowane lub położone za wysoko. To dlatego w sobie znany, nie zawsze bezpieczny, sposób próbują rekompensować niski wzrost. I tak, próbując sięgnąć swoją ulubioną zabawkę z wysokiej szafki przystawiają niestabilne krzesło albo co gorsza wspinają się po nią po półkach regału. Nie widząc co znajduje się w naczyniach na kuchennym blacie lub stole, po prostu je na siebie ściągają. Takich sytuacji można wymieniać wiele, a wszystkie one prowadzą do groźnych w skutkach wypadków z udziałem maluchów. Dlatego rolą dorosłych jest uczenie najmłodszych dzieci bezpiecznych zachowań w domu i przedszkolu.

– Stąd nasza inicjatywa. Jesteśmy producentem urządzeń do prac na wysokości, w tym także domowych drabin i schodków składanych. Jedną z naszych podstawowych wartości jest troska o bezpieczeństwo użytkowników naszych urządzeń. A że ze schodków mogą korzystać także najmłodsze dzieci, zdecydowaliśmy się wyposażyć przedszkola w naszym mieście we flagowy produkt, jakim są schodki Treppy PlusLine. Mogą być wykorzystywane w łazience, szatni albo sali zabaw. Chcemy pokazać dzieciom, że istnieją dedykowane im rozwiązania, które pozwolą w bezpieczny sposób sięgnąć zabawkę z wysokiej półki czy pomagać rodzicom w pracach kuchennych – mówi Marek Banach, z firmy KRAUSE.

Przedstawiciele producenta odwiedzili 6 świdnickich placówek, którym wraz ze schodkami Treppy PlusLine przekazali plakaty informujące, jak zapobiegać upadkom z wysokości i poślizgnięciom w domu. Akcja spotkała się dużym entuzjazmem.

- Dzieci są niezwykle kreatywne i samodzielnie szukają rozwiązań dla swoich problemów. Na przykład, kiedy nie mogą sięgnąć zabawki z wysokiego regału, próbują wspinać się po jego półkach lub przystawiają sobie różne przedmioty, które mają pod ręką. Nie mają jednak świadomości, z jakimi się to wiąże dla nich zagrożeniami, niepotrzebnie narażając swoje zdrowie. Dlatego już od najmłodszych lat musimy je uczyć bezpiecznych zachowań w takich sytuacjach. Teraz ze schodkami Treppy PlusLine, jakie otrzymaliśmy, będzie to na pewno łatwiejsze – mówi Renata Noworól, Dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 3 w Świdnicy.

A Dyrektor Miejskiego Przedszkola Integracyjnego Nr 16 w Świdnicy dodaje: – Doceniamy takie działania i cieszymy się z podjętej przez przedstawicieli KRAUSE inicjatywy. Placówki przedszkolne są oczywiście pod każdym względem przystosowane do potrzeb najmłodszych, ale wiemy również, że dzieciom nie brakuje pomysłów w sytuacjach, gdy dążą do jakiegoś celu – takim może być sięganie po coś dla nich atrakcyjnego, co jest za wysoko. Dlatego naszą rolą jest uczenie dzieci prawidłowych wzorców zachowań i pokazywanie rozwiązań, które pomogą im unikać groźnych dla nich sytuacji tak w przedszkolu, jak i w domu. A takimi na pewno są upadki z wysokości.

To kolejny pomysł świdnickiego producenta na wpieranie lokalnej społeczności, ale i ważnych imprez odbywających się regionie. Przypomnijmy, że KRAUSE od wielu lat jest tytularnym sponsorem sportowej imprezy o randze ogólnopolskiej – Rajdu Świdnickiego KRAUSE, przez ostatnie lata wspierał organizację Półmaratonu Świdnickiego, a także jest jednym ze sponsorów konkursu dla młodzieży „Zalogowani”, który organizowany jest przez świdnicki magistrat w ramach programu „Zostańcie z nami – Miasto i Powiat Świdnica”.

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!