ClimTec Aluminiowe rusztowanie robocze wg normy PN-EN 1004

Bezpieczne, aluminiowe rusztowanie robocze, dostosowane do zmian wg normy PN-EN 1004

W normie PN EN 1004-1 określone zostały wymagania w zakresie projektowania jezdnych rusztowań roboczych, wykonanych z elementów modułowych, do wysokości 12 m w pomieszczeniach zamkniętych i 8 m w obszarze zewnętrznym. Norma reguluje także wymiary elementów rusztowania, stosowane materiały oraz wymagania dotyczące bciążenia i bezpieczeństwa pracy.

W dniu 01.12.2021 weszła w życie okresowa nowelizacja niniejszej normy. Od tej pory jezdne rusztowania robocze muszą być wyposażone w poręcz wyprzedzającą, co sprawia, że montaż
jest znacznie bezpieczniejszy i przy wejściu na pomost mamy zapewnioną ochronę ze wszystkich stron. Dodatkowo odległość między dwoma pomostami nie może przekraczać 2 m.

KRAUSE. Zawsze zgodnie z obowiązującymi normami

Wszystkie rusztowania robocze KRAUSE z serii ClimTec® pozwalają pracować zgodnie z nowymi wymaganiami normy. Nowe wersje rusztowań dostarczamy już od 15.11.2021.

KRAUSE GuardMatic-System – Maksymalne bezpieczeństwo na każdej wysokości

Nowe wytyczne sprawiają, że użytkownicy wchodzący na pomost przez uchylną klapę, będą zawsze chronieni przed upadkiem przez znajdującą się na nim poręcz. Sytuacja odnosi się również do demontażu rusztowania, które podobnie jak montaż wiąże się z podwyższonym ryzykiem prac. Nowa rama GuardMatic-System może być bowiem z łatwością montowana z niższego poziomu. Stanowi ona połączenie stężenia poziomego, ukośnego oraz listwy kolanowej, tworząc jedną, łatwą w montażu całość. Zmniejsza to znacząco liczbę pojedynczych elementów, co ułatwia transport i przenoszenie rusztowań jezdnych. 6-punktowe mocowanie GuardMatic-System zapewnia maksymalną stabilność na każdej wysokości oraz ułatwia montaż i demontaż konstrukcji rusztowania. Po użyciu, stężenia ukośne mogą zostać w łatwy sposób złożone i zabezpieczone do transportu. Warto również zaznaczyć, że odległość pomostów wynosi 2,00 m.

Oprócz zmian dotyczących konstrukcji rusztowań i nowych wymagań statycznych konstrukcji rusztowań, nowa norma rozszerza również zakres modeli, jakie będą jej podlegały. Dotychczas norma PN-EN 1004 dotyczyła wyłącznie rusztowań od wysokości pomostu 2,50 m. Po wejściu w życie nowych wymagań obejmie swoim zasięgiem wszystkie produkty z tej kategorii.

Rozwiązanie KRAUSE ...

... dzięki innowacjom produktowym dostosowanym do zaostrzających się wymagań normy, gwarantuje użytkownikom rusztowań jezdnych najwyższy poziom komfortu w codziennym intensywnym
użytkowaniu w przemyśle i rzemiośle, przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa pracy.

 • Nowy, innowacyjny GuardMatic-System, dzięki mniejszej liczbie elementów do zainstalowania, umożliwia o 45% szybszy montaż, przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa prac.
 • Rozstaw platform co 2 m zapewnia wygodny montaż i demontaż konstrukcji rusztowania. Każdy kolejny pomost można zamocować bez pomocniczego pomostu i komfortowo transportować narzędzia robocze.
 • Stabilna konstrukcja, spełnia wymagania w zakresie obciążeń statycznych i wiatrowych zgodnie z PN-EN 1004-1

Porównanie rusztowania w wersji dotychczasowej z nową wersją, zgodną z normą PN-EN 1004

Przesuńcie Państwo niebieski przycisk   poniższej grafiki w lewo lub w prawo dla porównania różnic w rusztowaniach KRAUSE według starej i nowej normy!

 

 • Trzy pomosty z maksymalną odległością między nimi nie przekraczającą 2 m
 • Cztery innowacyjne Poręcze GuardMatic, wraz z zintegrowanymi z nimi stężeniami ukośnymi, zapewniają prosty i bezpieczny montaż rusztowania
 • Dwa pomosty z maksymalmą odległością między nimi 4 m
 • Cztery stężenia poziome z listwą kolanową i dodatkowymi stężeniami ukośnymi

Zmiany w aluminiowych rusztowaniach roboczych ClimTec w szczegółach:

Wcześniejsze zamocowanie systemu poręczy GuardMatic przed zawieszeniem pomostu gwarantuje bezpieczeństwo montażu. Przy wchodzeniu na pomost, mamy już zainstalowany komplet poręczy powyżej, a tym samym pełne zabezpieczenie przed upadkiem.

Innowacyjny zestaw poręczy „GuardMatic System“ zapewnia prosty i bezpieczny montaż rusztowania dzięki pełnej integracji ze stężeniami ukośnymi.

6-punktowy system mocowań zapewnia maksymalną stabilność na każdej wysokości.

Na czas transportu czy przechowywania ramy poręczy Guardmatic-System można bez problemu złożyć i za pomocą zintegrowanego przy ramie paska zabezpieczyć przed ich niepożądanym rozłożeniem.

Innowacyjny kształt stężeń ukośnych zapewnia maksymalną przestrzeń użytkową na pomoście.

Każdy pakiet rusztowania wyposażony jest w pomost. Dzięki temu odległości między pomostami nie będzie przekraczać 2 m.

Wysoki poziom bezpieczeństwa

 • Atestowane przez TÜV, nośność 200 kg/m², obciążenie do 180 kg (obciążenie powierzchni) zgodne z PN EN 1004, grupa rusztowań 3
 • Wcześniejsze zamocowanie systemu poręczy GuardMatic przed zawieszeniem pomostu gwarantuje bezpieczeństwo montażu. Przy wchodzeniu na pomost, mamy już zainstalowany komplet poręczy powyżej, a tym samym pełne zabezpieczenie przed upadkiem.
 • Każdy pakiet wyposażony jest w pomost, a maksymalna odległość pomiędzy kolejnymi pomostami wynosi 2 m.
 • Innowacyjny system poręczy „GuardMatic System“ to prosty i bezpieczny montaż rusztowania dzięki pełnej integracji ze stężeniami ukośnymi. Innowacyjny kształt stężeń ukośnych zapewnia maksymalną przestrzeń użytkową na pomoście
 • Na czas transportu i przechowywania poręcze GuardMatic-System można złożyć w celu zaoszczędzenia miejsca. 6-punktowy system mocowań zapewnia maksymalną stabilność na każdej wysokości
 • Zastosowanie specjalnych połączeń zaciskowych oraz nasadzanych elementów ram umożliwia szybki montaż
 • Ze względu na niewielką wysokość i przesuwne stabilizatory, rusztowanie ClimTec w wersji podstawowej można bez problemu przesuwać przez otwory drzwiowe, dzięki czemu jest idealnym rozwiązaniem do prac wewnątrz pomieszczeń
 • Rama podstawy z dolną częścią w kształcie litery V zwiększa powierzchnię podparcia w kierunku wzdłużnym i poprzecznym, gwarantując wysoki poziom bezpieczeństwa oraz pracę blisko ścian.
 • Bezpieczne wejście na rusztowanie od wewnętrznej strony, dzięki profilowanym, antypoślizgowym szczeblom
 • Rusztowanie podstawowe ClimTec z 1 kondygnacją można z powodzeniem użytkować na schodach lub stopniach
 • Pomost może być zawieszany co szczebel
 • Prosta budowa, dzięki niewielkiej ilości elementów o tej samej konstrukcji co umożliwia szybki montaż

Zestawienie pakietów

Podstawa rusztowania nie ulega zmianom natomiast 1 i 2 kondygnacja rusztowania zgodnie z nową normą prezentuje się następująco:

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!