STABILO Rusztowanie jezdne wg normy PN-EN 1004

Zmiana normy PN-EN 1004 dla rusztowań jezdnych KRAUSE STABILO

Norma PN-EN 1004 dotycząca rusztowań jezdnych została w ostatnich miesiącach poddana aktualizacji i po wejściu w życie w dniu 1. grudnia 2021, uległa licznym zmianom. Oprócz rozszerzenia zakresu modeli rusztowań, jakie będą jej podlegały, wprowadza zasadnicze zmiany w montażu i statyce rusztowań. Celem zmian wprowadzonych w normie jest zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników rusztowań jezdnych. Zasadnicza zmiana polega na tym, że poręcze i stężenia na kolejnym pomoście powinny być zawsze mocowane z pomostu poniżej, zaczynając od pierwszego pomostu przy podłożu. Alternatywnie można zamontować poręcze przez otwartą klapę pomostu. Ze względów bezpieczeństwa, firma KRAUSE zrezygnowała z tej metody dla wszystkich rusztowań i umożliwia montaż zabezpieczeń z niższego pomostu.

KRAUSE. Zawsze zgodnie z obowiązującymi normami

Od 15 listopada 2021 wszystkie rusztowania Serii STABILO dostarczane są klientom zgodnie z nową normą.

KRAUSE GuardMatic-System – Maksymalne bezpieczeństwo na każdej wysokości

Nowe wytyczne sprawiają, że użytkownicy wchodzący na pomost przez uchylną klapę, będą zawsze chronieni przed upadkiem przez znajdującą się na nim poręcz. Sytuacja odnosi się również do demontażu rusztowania, które podobnie jak montaż wiąże się z podwyższonym ryzykiem prac. Innowacyjna rama GuardMatic-System może być bowiem z łatwością montowana z niższego poziomu. Stanowi ona połączenie stężenia poziomego, ukośnego oraz listwy kolanowej, tworząc jedną, łatwą w montażu całość. Zmniejsza to znacząco liczbę pojedynczych elementów, co ułatwia transport i przenoszenie rusztowań jezdnych. 6-punktowe mocowanie GuardMatic-System zapewnia maksymalną stabilność na każdej wysokości oraz ułatwia montaż i demontaż konstrukcji rusztowania. Po użyciu, stężenia ukośne mogą zostać w łatwy sposób złożone i zabezpieczone do transportu.

Kolejną zmianą normatywną w zakresie konstrukcyjnym są odległości, jakie należy zachować pomiędzy poszczególnymi pomostami. Od tej pory mogą być one montowane w odstępach max. 2,25 m (wcześniej było to max. 4,00 m). W związku z tą zmianą, do użytkowania rusztowania potrzebna będzie większa ilość zarówno pomostów, jak i zabezpieczeń w postaci poręczy oraz stężeń. Warto zaznaczyć, że KRAUSE, w oferowanych przez siebie rusztowaniach, dodatkowo redukuje wymaganą przez nowe zapisy w normie maksymalną odległość pomostów do 2,00 m. Wszystko po to, by montaż rusztowań był jeszcze bardziej komfortowy i bezpieczny. Najniższy pomost może być zamontowany na max. wysokości 3, 4 m. Ponadto norma nakłada ostrzejsze wymagania statyczne dla konstrukcji rusztowania.

Oprócz zmian dotyczących konstrukcji rusztowań i nowych wymagań statycznych konstrukcji rusztowań, nowa norma rozszerza również zakres modeli, jakie będą jej podlegały. Dotychczas norma PN-EN 1004 dotyczyła wyłącznie rusztowań od wysokości pomostu 2,50 m. Po wejściu w życie nowych wymagań obejmie swoim zasięgiem wszystkie produkty z tej kategorii.

Rozwiązanie KRAUSE ...

... dzięki innowacjom produktowym dostosowanym do zaostrzających się wymagań normy, gwarantuje użytkownikom rusztowań jezdnych najwyższy poziom komfortu w codziennym intensywnym
użytkowaniu w przemyśle i rzemiośle, przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa pracy.

  • Nowy, innowacyjny GuardMatic-System, dzięki mniejszej liczbie elementów do zainstalowania, umożliwia o 45% szybszy montaż, przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa prac.
  • Rozstaw platform co 2 m zapewnia wygodny montaż i demontaż konstrukcji rusztowania. Każdy kolejny pomost można zamocować bez pomocniczego pomostu i komfortowo transportować narzędzia robocze.
  • Stabilna konstrukcja, spełnia wymagania w zakresie obciążeń statycznych i wiatrowych zgodnie z PN-EN 1004-1.

Porównanie rusztowania w wersji dotychczasowej z nową wersją, zgodną z normą PN-EN 1004

Przesuńcie Państwo niebieski przycisk poniższej grafiki w lewo lub w prawo dla porównania różnic w rusztowaniach KRAUSE według starej i nowej normy!

 

  • Cztery pomosty z  maksymalną odległością między nimi nie przekraczającą 2 m.
  • Osiem innowacyjnych Poręczy GuardMatic, wraz z zintegrowanymi z nimi stężeniami ukośnymi, zapewniają prosty i bezpieczny montaż rusztowania. 
  • Dwa pomosty z maksymalmą odległością między nimi 4 m
  • Dwie poręcze podwójne i cztery stężenia poziome z dodatkowymi stężęniami ukośnymi

Zmiany w rusztowaniach jezdnych KRAUSE STABILO w szczegółach:

Wejście przez uchylną klapę na pomost z zainstalowaną już poręczą.

6-punktowy system mocowań zapewnia maksymalną stabilność na każdej wysokości.

Innowacyjny kształt stężeń ukośnych zapewnia maksymalną dostępną na rynku przestrzeń użytkową pomostów.

Zintegrowanie stężeń ukośnych z GuardMatic-System zapewnia łatwy i bezpieczny montaż. Na czas transportu i przechowywania poręcze GuardMatic-System można złożyć w celu zaoszczędzenia miejsca.

Liczba pomostów wzrasta wraz z wysokością roboczą, dzięki czemu odległości między pomostami nie będą przekraczać 2 m.

Unikalny, samoblokujący się system połączeń zaciskowych KRAUSE umożliwia prosty, szybki i bezpieczny montaż i demontaż.

Wysoki poziom bezpieczeństwa

  • Atestowane przez TÜV, nośność 200 kg/m², grupa rusztowań 3, według PN-EN 1004-1
  • Wcześniejsze zamocowanie poręczy GuardMatic-System przed zawieszeniem pomostu gwarantuje bezpieczeństwo montażu. Przy wchodzeniu na pomost, mamy już zainstalowany komplet poręczy i tym samym pełne zabezpieczenie przed upadkiem
  • Zintegrowanie stężeń ukośnych z GuardMatic-System zapewnia łatwy i bezpieczny montaż. Na czas transportu i przechowywania poręcze GuardMatic można złożyć w celu zaoszczędzenia miejsca
  • 6-punktowe mocowanie poręczy zapewnia maksymalną stabilność na wysokości. Unikalny, samoblokujący system połączeń zaciskowych KRAUSE umożliwia łatwy, szybki i bezpieczny montaż i demontaż
  • Innowacyjny kształt stężeń ukośnych zapewnia maksymalną przestrzeń użytkową na pomoście
  • Maksymalna odległość pomiędzy kolejnymi pomostami wynosi 2 m zapewniając przy tym szybki i beznarzędziowy montaż
  • Rolki jezdne z regulacją wysokości umożliwiają użytkowanie na nierównym podłożu
  • Łatwe w montażu podpory z bezstopniową regulacją oraz teleskopową stopą (zakres regulacji do 230 mm) zapewniające dodatkową stabilizację i bezpieczne użytkowanie (w zalezności od serii rusztowania od różnej wysokości roboczej)
  • Długość pola pracy: 2,00 m i 2,50 m (Seria 5500 tylko 2,00 m)
  • Szerokość pola rusztowania: 0,75 m i 1,50 m w zależności od serii

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!