Wyposażenie drabin, które wspiera funkcjonalność. Pnij się bezpiecznie po szczeblach... komfortu

Wspinaczka ściankowa może być wspaniałym hobby, podobnie jak wysokogórska. Ale już wdrapywanie się na trzeszczące stoły czy chwiejące się krzesła, po to by wytrzeć kurz z żyrandola, wydaje się karkołomnym pomysłem. Nie trzeba wielkiej wyobraźni, wniosek nasuwa się sam: drabina w domu to podpora... naszego bezpieczeństwa. A dodatkowe wyposażenie drabin pozwala jeszcze je zwiększać, ulepszając jednocześnie funkcjonalność tego sprzętu.

Bez drabiny ani rusz, prawda? W domowej (i przydomowej) przestrzeni przydaje się wszędzie, od garderoby po garaż czy ogród. W małych mieszkaniach, gdzie znaczenie ma każdy centymetr powierzchni, świetnie sprawdzają się drabinki albo schodki, które można składać i rozkładać. Właściciele domów rozglądają się raczej za modelami przegubowymi lub wielofunkcyjnymi, które umożliwiają szerszy zakres prac i pokonywanie większych wysokości. Wybór rodzaju drabiny zależy od naszych potrzeb, jednak i one mogą się z czasem zmieniać. Dlatego warto przyjrzeć się ofercie dodatkowych akcesoriów – to rozwiązania zwiększające funkcjonalność drabin, ale też bezpieczeństwo tych, którzy z nich korzystają...

 

Półka do drabiny
Stabilizator do drabiny
Uniwersalny uchwyt ścienny do drabiny aluminiowej

By pracę wieńczył efekt, nie upadek

Nowoczesne drabiny to narzędzia bezpieczne. Jeśli jednak sprzęt dopiero trafił pod nasz dach, przeczytajmy koniecznie instrukcję obsługi. Nawet w przypadku prostych urządzeń lektura zaleceń producenta wychodzi użytkownikom na zdrowie.

Zapoznanie się z zasadami korzystania ze sprzętu, a przy okazji przypomnienie podstawowych zasad BHP, wzmaga czujność. O wypadek przy pracach na wysokości przecież nietrudno. Nieprawidłowe ustawienie drabiny, niestabilne lub zbyt miękkie czy za śliskie podłoże, zły sposób wchodzenia na stopnie albo praca w nieodpowiednich butach – przyczyn, które prowadzą do bolesnego spotkania z salonową podłogą lub betonowym podjazdem jest naprawdę sporo. Warto też pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu stopek drabiny, bo to element, który wpływa na jej stabilność. Zadbajmy o bezwypadkową pracę, zanim postawimy nogę na pierwszym szczeblu. Wyposażenie dodatkowe zwiększające bezpieczeństwo prac na wysokościach pomoże nam działać efektywnie i ograniczy stres.

Wyposażenie drabin – bezpieczne i wygodne przechowywanie

Firma KRAUSE ma w ofercie całą gamę akcesoriów do drabin aluminiowych, które poprawiają komfort pracy i wspomagają ochronę przed wypadkami. Ale bezpieczeństwo niejedno ma imię. W przypadku narzędzi takich jak drabina obejmuje też przechowywanie sprzętu.

Opieranie drabiny o ścianę lub o inną, często przypadkową, ale sprawiającą wrażenie stabilnego miejsca powierzchnię, to kuszenie losu. Tak samo jak odkładanie drabiny na poziome powierzchnie półek lub szafek bez jej zabezpieczenia przed zsunięciem. Jak zatem przechowywać drabinę? Jest na to sposób: uchwyt do drabiny.

Mocowany do ściany uniwersalny uchwyt ścienny KRAUSE umożliwia jej stabilne zawieszenie i prawidłowe przechowywanie. Również zamykany uchwyt przyścienny pozwala bezpiecznie zawieszać drabinę, np. wysoko na ścianie. Oba pomysły docenią ci, którzy borykają się z problemem deficytu powierzchni przy nadmiarze sprzętu – przestrzeń, którą „zwalnia” drabina, można z powodzeniem wykorzystać, np. na inne narzędzia, których zawiesić się nie da. A skoro o dodatkowym miejscu na narzędzia mowa, warto przyjrzeć się jeszcze jednemu rozwiązaniu, i to o podwójnej funkcjonalności.

Półka do drabiny – dwie funkcje, dwie korzyści

Więcej niż jedna drabina w domu to dla niektórych niepotrzebny natłok sprzętu i wydatek. Ale nie zawsze da się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i przy użyciu jednego narzędzia wykonywać wszystkie prace.

Drabiny wykorzystywane w domu: przy sprzątaniu, pracach remontowych czy naprawach, mają najczęściej wygodne stopnie, jednak nie zapewniają odpowiedniej wysokości roboczej. Dlatego do prac na zewnątrz, często związanych z większymi wysokościami, wybieramy modele rozstawno-przystawne lub trzyelementowe drabiny wielofunkcyjne ze szczeblami. Problem w tym, że nie wszyscy czują się na nich komfortowo. Co wtedy? Kolejna wizyta w sklepie? Niekoniecznie.

Zamiast powiększać swoją drabinową kolekcję, zainwestujmy w specjalną półkę do drabiny. To rozwiązanie uniwersalne, bo – w zależności od potrzeb – możemy wykorzystać ją jako stopień, na którym wygodnie staniemy (nośność do 150 kg), albo miejsce na narzędzia. Po co przerywać pracę i biegać po zapasowy pędzel, skoro można mieć go w zasięgu ręki?

Półkę dokupimy oddzielnie, tak jak stopki i inne akcesoria do drabin KRAUSE. I jeszcze jedno: przed montażem trzeba sprawdzić w instrukcji zalecaną wysokość mocowania produktu – ostrożności nigdy za wiele.

Grunt to się nie chwiać

Żeby praca na wysokościach szła gładko i szybko, drabina musi zapewnić stabilność. Urządzeniem, które pomaga wzmocnić ten efekt jest stabilizator. Używa się go do wyrównywania nierówności podłoża – schodek czy występ przestaje być problemem. Ale niektóre rozwiązania stabilizujące idą o krok dalej. Stabilizator do drabiny aluminiowej KRAUSE, stosowany w modelach rozsuwanych i wielofunkcyjnych, pozwala doposażyć także starsze drabiny marki – te, które nie mogą być w pełni wykorzystywane z powodu zmian normy PN-EN 131. Czy stabilizator to jedyna opcja poprawy funkcjonalności drabiny, gdy borykamy się z nierównym podłożem? Nie. Problem rozwiązuje też przedłużenie podłużnicy z regulacją wysokości, pasujące do wybranych modeli drabin ze szczeblami, ale są też rozwiązania przystosowane do stabilizatorów.

A co, jeśli pracujemy często w ogrodzie czy na działce, gdzie nie ma szans na stabilne podłoże? Szpice do drabin poradzą sobie z „chybotliwym kłopotem”: przymocowane do dolnej części podłużnic i wbite w grunt skutecznie stabilizują drabinę. Proste rozwiązanie, a pozwala cieszyć się pracą w otoczeniu przyrody, nawet gdy warunki pogodowe nie sprzyjają – bo dzięki niemu „okiełznamy” jej chwiejną naturę.

Wyposażenie drabin, które wspiera i funkcjonalność, i bezpieczeństwo, poprawia komfort pracy bez dwóch zdań. Warto ułatwiać sobie zadania „na wysokości”, wtedy – np. przy wykonywaniu nielubianych czynności – do pożądanego efektu nie będzie pod górkę.

Zobacz również: jaką drabinę domową wybrać

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!