Szczeble drabinowe – jakie rodzaje wyróżniamy?

Twoja drabina wyposażona jest w stopnie czy szczeble? Jeśli uważasz, że to jedno i to samo, spieszymy z wyjaśnieniami – co prawda w języku potocznym możemy używać tych określeń zamiennie, jednak różnica między nimi jest naprawdę spora! W poniższym artykule postaramy się przybliżyć nieco to zagadnienie: wyjaśniamy, czym są szczeble drabinowe, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje szczebli do drabin oraz na które rozwiązania warto zwrócić uwagę przy zakupie drabiny ze szczeblami.

Szczeble drabinowe
Szczeble drabinowe aluminiowe
Szczeble drewniane
Klasyczna drabina drewniana ze szczeblami
Aluminiowa drabina ze szczeblami

Szczeble drabinowe czy stopnie? Najważniejsze różnice

Zarówno stopnie, jak i szczeble drabinowe możemy zdefiniować jako poprzeczne elementy mocowane do podłużnic i umożliwiające wspinanie się na określoną wysokość. To jednak nie wszystko. Ważną rolą stopni i szczebli do drabin jest także stabilizacja całej konstrukcji drabiny i zapobieganie jej przekrzywianiu czy chwianiu. Najprościej ujmując – im więcej stopni lub szczebli posiada drabina, tym większy jest jej zasięg. Jak odróżnić szczeble drabinowe od stopni? Najlepiej przyjrzeć się ich wymiarom. Szczeble do drabin posiadają zwykle kwadratowy lub prostokątny przekrój i mają maksymalnie 80 mm głębokości – jeśli element jest szerszy, zaliczamy go do stopni. Szczeble drabinowe stosuje się głównie w specjalistycznych drabinach budowlanych lub przemysłowych, w tym w wysokich modelach drabin trzyelementowych. A inne wymiary? Zarówno stopnie, jak i szczeble do drabin muszą mieć długość do najmniej 280 mm, by zapewnić drabinie stabilność i umożliwić wygodne korzystanie z niej.

Szczeble drewniane czy aluminiowe? Kilka słów o materiałach

Jeśli chodzi o rodzaje szczebli, możemy podzielić je na szczeble drabinowe aluminiowe oraz szczeble drewniane. Te pierwsze charakteryzuje duża wytrzymałość połączona z niską wagą – szczeble drabinowe aluminiowe ważą mniej od stalowych, dzięki czemu cała drabina jest także lżejsza. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku trzyelementowych drabin wielofunkcyjnych – zastosowanie w nich stopni lub szczebli ze stali sprawiłoby, że takie drabiny byłyby po prostu zbyt ciężkie. Profilowane szczeble drabinowe aluminiowe nie wyginają się, a specjalna perforacja zapewnia antypoślizgowość – to sprawia, że ten rodzaj szczebli idealnie sprawdzi się w przypadku drabin wykorzystywanych nie tylko wewnątrz pomieszczeń, ale również do prac na zewnątrz, takich jak mycie elewacji czy prace ogrodnicze.

Szczeble drewniane wykorzystywane są z kolei w drabinach drewnianych. Choć wydawać by się mogło, że jest to rozwiązanie nieco archaiczne, drabiny wykonane z drewna mają sporo zalet, wśród których najważniejszą jest brak przewodzenia prądu. Drabina drewniana ze szczeblami stanowi częsty wybór elektryków oraz innych fachowców zajmujących się instalacjami elektrycznymi. Aby szczeble drewniane zapewniały bezpieczeństwo podczas użytkowania, powinny być wykonane z wysokiej jakości drewna pozbawionego sęków i innych skaz oraz uszkodzeń.

Jak mocowane są szczeble drabinowe?

Nawet najlepszy materiał na niewiele się zda, jeśli szczeble drabinowe nie będą przymocowane do drabiny we właściwy sposób – doskonale wiedzą o tym nasi konstruktorzy, którzy już na etapie projektowania zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo użytkowania. Nieważne, czy jest to prosta drabina aluminiowa ze szczeblami, czy też wielofunkcyjne rozwiązanie o dużej wysokości roboczej – w naszych drabinach stosujemy trwałe wpustowe połączenie szczebli z podłużnicami, np. w wielu modelach są 32 punkty rozparcia na szczebel, które zapewniają jeszcze większą wytrzymałość.

Drabiny TRBS – gdy nie chcesz rezygnować ze stopni

Choć wspominaliśmy już o zaletach szczebli do drabin, nie da się ukryć – czasem stopnie są po prostu lepszym rozwiązaniem. Czy da się wykorzystać oba te elementy we wspomnianej wcześniej drabinie wielofunkcyjnej? Nasi specjaliści znaleźli odpowiedź na to pytanie i proponują specjalnie zaprojektowane drabiny przemysłowe zgodne z normą TRBS 2121-2. Choć powstały one w oparciu o niemieckie przepisy, zwiększają komfort i bezpieczeństwo prac na wysokości na tyle, że zdecydowaliśmy się wprowadzić je również na rynek polski. Innowacyjne połączenie szczebli i stopni sprawia, że drabiny TRBS mogą być wykorzystywane zarówno jako droga komunikacyjna, jak i bezpieczne oraz komfortowe stanowisko pracy dla krótkotrwałych prac, np. w zakładzie przemysłowym. Charakterystyczny niebieski szczebel ułatwia przejście ze szczebli na stopnie umiejscowione w górnej części drabiny. Jeśli szukasz wielofunkcyjnej i bezpiecznej drabiny przemysłowej, zwróć uwagę na modele TRBS dostępne w naszej ofercie.

***

Szczeble drabinowe (drewniane i aluminiowe) oraz stopnie to dwa różne elementy drabin. Znając tę różnicę możesz lepiej dopasować rozwiązanie do własnych potrzeb i wybrać z naszej oferty drabinę idealnie spełniającą Twoje oczekiwania.

Czytaj także:  jak bezpiecznie przechowywać drabinę?

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!