Komunikacja dachowa, czyli jak usprawnić prace na dachu

Obowiązki zawodowe sprawiają, że spędzasz na dachu dużą część roboczego dnia? A może jesteś właścicielem domu i czyszczenie dachówki czy drobne prace sezonowe w okolicy komina nie są dla Ciebie niczym nowym? Bez względu na przyczynę i częstotliwość działań, w takich chwilach najważniejsze jest bezpieczeństwo. W tym pomoże Ci znajomość zasad dachowej komunikacji – przepisy wyraźnie podpowiadają, czego warto się trzymać. Sprawdź szczegóły.

Komunikacja dachowa
 Sprawna praca na dachu dzięki systemowi komunikacji dachowej
Dachowa komunikacja

O co chodzi z komunikacją dachową?

Chociaż nazewnictwo może być nieco mylące, w przypadku komunikacji dachowej przepisy wcale nie wskazują, w jaki sposób należy się porozumiewać w trakcie prac na wysokości. Obowiązujące zasady określają, o co trzeba zadbać, aby przebywanie na dachu było bezpieczne zarówno dla zawodowców, jak i właścicieli domów wolnostojących. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalistycznego sprzętu – warto stawiać na rozwiązania od renomowanych producentów.

Dachowa komunikacja to również klucz do efektywnej i komfortowej pracy na wysokości. Między innymi ułatwia:

  • naprawę dachu,
  • odśnieżanie dachówki,
  • przegląd kominiarski,
  • montaż paneli solarnych,
  • ustawienie anteny satelitarnej,
  • czyszczenie komina i wywietrzników.

Komunikacja dachowa sprawia, że wszelkie czynności montażowe, naprawcze czy konserwacyjne są łatwiejsze do wykonania, nawet jeśli zadania mają charakter wyłącznie sezonowy lub okazjonalny.

Komunikacja dachowa – przepisy

Zasady są takie same w przypadku profesjonalistów, jak i właścicieli domów, którzy wykonują prace na dachu w sytuacjach nagłych lub tych wynikających ze zmian pogody.

Jak podaje rozporządzenie ministra infrastruktury z 1 stycznia 2018 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, paragraf 308 ust. 4 o komunikację dachową muszą zatroszczyć się:

  • właściciele domów z dachem o spadku wynoszącym 25° lub więcej,
  • osoby mieszkające w budynkach mieszkalnych z nietrwałym dachem pokrytym łamliwymi materiałami znikomej jakości.

Mimo że w przypadku komunikacji dachowej przepisy nie są skierowane do wszystkich, warto jednak wyposażyć swój dach w odpowiednie akcesoria, takie jak ławy i stopnie kominiarskie czy specjalistyczną drabinę. Ułatwiają prace na wysokości i pozytywnie wpływają na bezpieczeństwo. Jest to bardzo ważne szczególnie zimą, gdy powierzchnia dachu potrafi być oblodzona i bardzo śliska.

Trzeba również pamiętać o normie PN-EN 516, według której wszystkie elementy powinny być zabezpieczone przed korozją oraz wytrzymywać obciążenie do 150 kg. Warto zwracać uwagę na obecność znaku CE, który potwierdza, że dany wyrób został zbadany przez producenta i uznany za spełniający wymogi UE dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowisk.

Jakie są elementy dachowej komunikacji?

System komunikacji dachowej powinien być dopasowany do konstrukcji oraz estetyki dachu. Warto się tym zająć już na etapie projektowania i prac budowlanych. Nie ma jednak żadnych przeszkód, aby zamontować sprzęt na gotowym już dachu – wtedy niezbędne jest wsparcie fachowca.

Do elementów dachowej komunikacji należą:

  • stopnie kominiarskie – pomagają podczas przemieszczenia się w pionie,
  • ławy kominiarskie – ułatwiają poruszanie się w poziomie,
  • pomosty ze stopniami – umożliwiają chodzenie po dachu równolegle do kalenicy,
  • drabiny na dach z łącznikami – wyposażenie każdego kominiarza czy dekarza,
  • wyłazy dachowe – przypominają okna, które nie tylko doświetlają pomieszczenie, ale również umożliwiają szybkie wejście na dach ze środka domu.

Każdy z elementów przytwierdzany jest przeważnie z pomocą indywidualnie dostosowanych wsporników oraz mocowników. Z estetycznego punktu widzenia dobrze, aby sprzęt był w takim samym kolorze co dachówka, blachodachówka, blacha czy inny rodzaj pokrycia dachowego.

System komunikacji dachowej – dlaczego jest taki ważny?

Zastosowanie dachowej komunikacji znacznie ułatwia, a przede wszystkim przyspiesza pracę na wysokości. Sprawia, że pozycja ciała jest stabilna i można bez problemu dotrzeć do komina czy pozbyć się śniegu z dachówki. Gdy takiego sprzętu brakuje, a warunki atmosferyczne są wymagające, specjalista może odmówić wykonania danej usługi kominiarskiej czy dekarskiej.

Zainwestowanie w dobry i kompatybilny ze sobą sprzęt ogranicza ewentualne koszty związane z zadaniami wykonywanymi na dachu w przyszłości. Nieumiejętnie przeprowadzony przegląd czy prace konserwacyjne mogą doprowadzić do uszkodzenia pokrycia dachu, a taka naprawa jest zdecydowanie droższa od założenia sprawnie działającego systemu komunikacji dachowej.

 

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!