Jak wykorzystać w domu starą drabinę?

Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że coraz więcej osób szuka sposobów na to, by żyć w harmonii z naturą, maksymalnie wykorzystując dostępne zasoby. Jednym z kreatywnych podejść do realizacji tych założeń jest recykling i ponowne użycie posiadanych przedmiotów, nawet jeśli ich dni świetności dawno minęły. W tym artykule udowodnimy Ci, jak niewiele potrzeba, aby stara drabina drewniana stała się niezwykłą dekoracją domu lub ogrodu.

Stara drewniana drabina w salonie
Stara drabina w ogrodzie
Stara drabina drewniana w łazience

Co zrobić ze starą drewnianą drabiną? Przygotowania

Chociaż nigdzie nie jest to napisane wprost, nawet najwyższej jakości sprzęt przeznaczony zarówno dla majsterkowiczów, jak i profesjonalistów ma swoją datę ważności z perspektywy użyteczności. Czas ten można wydłużyć codzienną troską o produkty i użytkowaniem ich zgodnie z instrukcją, a w przypadku najpopularniejszego sprzętu do prac na wysokości – pomogą w tym regularne przeglądy drabin. Częsta eksploatacja w końcu jednak sprawia, że konstrukcja przestaje nadawać się do prac na wysokości. Nie oznacza to jednak, że sprzęt nadaje się już wyłącznie do wyrzucenia. Stara drabina, a szczególnie ta wykonana z drewna, może zyskać nowe życie. Zanim przejdziemy do możliwych opcji, najpierw musisz się dowiedzieć, jak przygotować materiał do dalszej obróbki.

 1. Zacznij starcia kurzu oraz usunięcia zaschniętego brudu. To bardzo ważne w przypadku konstrukcji, która dłuższy czas odstała już w garażu czy domowym strychu.
 2. Następnie chwyć za szlifierkę i papier ścierny – w ten sposób wygładzisz drewno i uchronisz domowników przed ewentualnymi drzazgami.
 3. Boisz się o stabilność swojej staraj drabiny w ogrodzie lub domu? Dodatkowo ją wzmocnij z pomocą gwoździ.

Naturalne drewno będzie się pięknie prezentować we wnętrzach w stylu vintage oraz retro. Jeśli jednak preferujesz inne aranżacje, to starą drabinę drewnianą zawsze można pomalować na dowolny kolor. Dzięki temu da się ją wykorzystać również w pokoju dziecięcym.

Pomysły na ponowne użycie starej drabiny w ogrodzie

Wykorzystanie drabiny używanej w ogrodzie to doskonały sposób na dodanie oryginalnego i praktycznego elementu do zielonej przestrzeni wokół domu. Mamy kilka pomysłów na to, co zrobić z wysłużoną konstrukcję, aby stała się jednocześnie funkcjonalna oraz estetyczna.

 • Stara drewniana drabina idealnie nadaje się jako pionowe wsparcie roślin pnących. Ustaw sprzęt obok muru lub płotu, a następnie posadź u jego podnóża rośliny takie jak winorośl, fasola szparagowa czy bluszcz. Rosnące ku górze łodygi stopniowo będą oplatać szczeble.
 • Jeśli Twoja drabina ma stabilne stopnie, możesz użyć jej jako oryginalnego stojaka na doniczki. Rozstaw konstrukcję, zabezpiecz ją przed przewróceniem, a następnie umieść na stopniach doniczki z ulubionymi kwiatami lub ziołami. To świetne rozwiązanie, które pozwoli Ci efektywnie wykorzystać przestrzeń.
 • Stara drabina może stać się również atrakcyjnym elementem dekoracyjnym. Da się ja zawiesić poziomo np. między dwoma drzewami i wykorzystać tę przestrzeń z myślą o wiszących roślinach, karmnikach dla ptaków czy ozdobnych światełkach.

Te proste, ale efektowne pomysły na wykorzystanie starej drabiny w ogrodzie, nie tylko dodadzą charakteru, ale również pozwolą na twórcze i zrównoważone wykorzystanie przedmiotów, które mogłyby inaczej zostać zapomniane lub wyrzucone.

Stara drabina drewniana w domowych wnętrzach

Ponowne wykorzystanie już nieco przestarzałej drabiny w przestrzeni domowej to sposób na nadanie wnętrzu nieco świeżości oraz nowoczesności. Możliwości jest naprawdę wiele – wskażemy te, które są uznawane za najbardziej ponadczasowe.

 • Każda stara drabina dwustronna może zostać przekształcona w stylowy regał na książki lub dekoracje. Aby to zrobić, potrzebujesz tylko kilka dodatkowych desek, które posłużą jako półki. Przymocuj je poziomo między szczeblami drabiny – dzięki temu konstrukcja będzie stabilna i bezpieczna w użytkowaniu.
 • Drabina przystawna przytwierdzona do ściany lub po prostu oparta o nią w pionowej pozycji, może służyć jako oryginalny wieszak w przedpokoju, sypialni czy łazience – szczeble idealnie nadają się do zawieszania np. ręczników. To rozwiązanie jest nie tylko estetyczne, ale także bardzo praktyczne, zwłaszcza na mniejszych przestrzeniach.
 • Starą drewnianą drabinę można również wykorzystać do montażu oświetlenia. Zamocuj na jej szczeblach lampy wiszące lub owiń girlandę świetlną, tworząc ciepłą, przytulną atmosferę.
 • Mała drabina, a dokładniej drewniane schodki mogą z powodzeniem posłużyć jako oryginalny stolik nocny – wystarczy je pomalować na pasujący do wnętrza kolor albo zostawić w surowej wersji.
 • Jeśli szukasz sposobu na unowocześnienie swojej łazienki, to wykorzystaj starą drabinę drewnianą jako suszarkę na ubrania. Trzeba jedynie pozbyć się szczebli i zamienić je na materiałowy sznurki.

Przestarzały sprzęt w wielu przypadkach posłuży jako drabina ozdobna, która nie tylko dobrze wygląda, ale również świetnie spełnia swoje funkcje! Co więcej, wykorzystanie konstrukcji drewnianej wewnątrz domu sprzyja ekologii i promuje kreatywne myślenie – sprzęty, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się już niepotrzebne, zyskują drugie życie bez ponoszenia dodatkowych kosztów!

 

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!