Autobusy elektryczne – zeroemisyjna przyszłość transportu publicznego
Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych w swoim Liczniku Elektromobilności, polska flota autobusów elektrycznych stale rośnie i obecnie wynosi 753 sztuki (dane z końca maja 2022 roku). To dużo czy mało? W porównaniu z pierwszą połową roku 2021 odnotowano wzrost o 7%, ale unijne dofinansowania sprawiają, że coraz więcej miast wprowadza autobusy elektryczne do sektora transportu publicznego. Są to przede wszystkim duże metropolie, choć nie tylko. Autobusy zeroemisyjne to z jednej strony brak negatywnego wpływu na środowisko, z drugiej – komfort nie tylko dla ich użytkowników. Ten rodzaj pojazdów nie generuje hałasu oraz spalin, dlatego doskonale sprawdzi się w centrum miast. Nic zatem dziwnego, że autobusy elektryczne stają się powoli ważną częścią floty nowoczesnych przedsiębiorstw komunikacyjnych. A skoro tak, kolejnym krokiem jest zapewnienie infrastruktury technicznej, która umożliwi między innymi serwis autobusów elektrycznych, szczególnie że wiele prac przy tych pojazdach wykonywanych jest na wysokości.
Serwis autobusów elektrycznych – wyzwania, z którymi musimy się zmierzyć
O ile do napraw i bieżącej obsługi tradycyjnych autobusów z powodzeniem wykorzystuje się nasze platformy robocze do prac bocznych, w przypadku e-busów należy wziąć pod uwagę o wiele więcej czynników. Serwis autobusów elektrycznych obejmuje szereg zagadnień, a do najważniejszych zalicza się oczywiście prace zapewniające sprawność zasilania. Jest ono oparte o system modułowych akumulatorów, które w większości przypadków lokowane są na dachu pojazdów – podobnie jak coraz powszechniej montowane klimatyzatory. Najprostszym sposobem zapewnienia mechanikom bezpiecznego i bezproblemowego dostępu są specjalnie zaprojektowane konstrukcje aluminiowe – nasi specjaliści tworzą je w oparciu o realne potrzeby przedsiębiorstw, warsztatów i firm serwisujących. W naszej ofercie znaleźć można gotowe konstrukcje aluminiowe oraz profesjonalne konstrukcje aluminiowe na zamówienie. Niezależnie od wybranej opcji jedno jest pewne – serwis autobusów elektrycznych wymaga przygotowania ergonomicznego stanowiska pracy, o które warto zadbać już teraz.
Konstrukcje aluminiowe KRAUSE – bezpieczeństwo i efektywność
Ogromne doświadczenie w zakresie dostarczania rozwiązań dedykowanych pracy na wysokości w sektorze transportowym zaowocowało wprowadzeniem do naszej oferty profesjonalnych konstrukcji aluminiowych, umożliwiających bezproblemowe wykonywanie wielu prac serwisowych i konserwacyjnych. W przypadku serwisu autobusów elektrycznych polecamy przede wszystkim jezdne platformy serwisowe do prac przy dachu. To wysokiej jakości konstrukcje wyposażone w schody z regulacją wysokości oraz specjalny podest teleskopowy. Jest on wysuwany za pomocą korby, co znacznie ułatwia dostęp do wszystkich elementów znajdujących się na dachu. Bezpieczeństwo zapewniają z kolei barierki montowane nie tylko na platformach, ale również schodach. Regulacja wysokości umożliwia obsługę pojazdów o różnych wymiarach, co jest szczególnie ważne w przypadku firm posiadających zróżnicowaną flotę. Warto w tym momencie wspomnieć, że nasze konstrukcje powstają z myślą nie tylko o autobusach, ale również innych środkach transportu publicznego – obsługa pojazdów szynowych także wymaga zastosowania niezawodnych rozwiązań umożliwiających swobodny dostęp do dachu oraz części bocznych.
Konstrukcje aluminiowe na zamówienie – rozwiązanie dla wymagających
Choć nieustannie ulepszamy nasze konstrukcje, by jak najlepiej spełniały oczekiwania naszych klientów, czasem potrzebują oni czegoś więcej i decydują się na konstrukcje aluminiowe na zamówienie. Przykładem takiej współpracy jest realizacja stworzona dla HEAG mobilo GmbH & Co. KG. To przewoźnik, w którego flocie znaleźć można zarówno tradycyjne, jak i elektryczne autobusy, dlatego konstrukcja aluminiowa na zamówienie musi umożliwiać serwis i obsługę różnorodnych modeli pojazdów. Na szczególną uwagę zasługują tu rozwiązania umożliwiające montaż i wymianę zespołu akumulatorów, ponieważ poszczególne moduły ważną niemal pół tony – naszym zadaniem było zaprojektowanie konstrukcji zapewniającej bezpieczny i bezproblemowy dostęp do dachu pojazdu, ale również wyposażonej w specjalny system suwnicowy. W efekcie powstała podwójna konstrukcja aluminiowa na zamówienie przeznaczona między innymi do serwisu autobusów elektrycznych. Jeśli szukasz rozwiązań „szytych na miarę” i zależy Ci na innowacyjnych technologiach, skontaktuj się z nami – nasi specjaliści stworzą projekt spełniający wszystkie Twoje oczekiwania.
***
Bieżąca obsługa oraz serwis autobusów elektrycznych to jedno z wyzwań, na które przedsiębiorstwa komunikacyjne, serwisy oraz warsztaty powinny przygotować się jak najszybciej. Nasze konstrukcje aluminiowe: platformy robocze zapewniające dostęp boczny oraz od strony dachu to rozwiązania umożliwiające bezpieczną i bezproblemową pracę w obrębie całego pojazdu. Już teraz cieszą się dużym zainteresowaniem.
Czytaj również: jakie wybrać konstrukcje do serwisowania pojazdów szynowych.