Rusztowanie murarskie – profesjonalny sprzęt do prac budowlanych

Rusztowania to sprzęt, który króluje na każdym placu budowy – są niezbędne podczas prac na wysokości, zwłaszcza tych, które obejmują wznoszenie przegród zewnętrznych budynków, ich ocieplanie, tynkowanie oraz malowanie. Chociaż pod względem wysokości roboczej mogą z nimi konkurować niektóre modele drabin, to w kwestii komfortu i bezpieczeństwa prac – szczególnie tych wykonywanych wysoko nad ziemią – rusztowania są bezkonkurencyjne. Podczas stawiania nowych budynków najczęściej wykorzystywanym modelem rusztowań jest rusztowanie murarskie. Czym charakteryzuje się to rozwiązanie?

Rusztowanie murarskie jezdne
GuardMatic - system poręczy
Rusztowania murarskie serii 5500

Dlaczego rusztowanie murarskie jest niezbędne na każdej budowie?

Do prac murarskich zaliczamy przede wszystkim murowanie, czyli wznoszenie ścian budynku poprzez spajanie ze sobą określonych materiałów za pomocą środków wypełniających i wiążących na bazie piasku, wapna i cementu. Choć brzmi to nieco archaicznie, sam rodzaj rzemiosła nie ulega zanikowi. Nowe budynki wciąż powstają, zmienia się jedynie materiał budulcowy – murarze wykorzystują nie tylko cegły, ale też bloczki z betonu komórkowego, pustaki ceramiczne czy silikaty. Bez względy na użyty materiał, są to niezmiennie prace długotrwałe, wymagające przenoszenia ciężkich ładunków oraz obejmujące dużą powierzchnię roboczą. W takich warunkach korzystanie z drabiny jest nie tylko niebezpieczne, ale przede wszystkim nieergonomiczne. Centralny Instytut Ochrony Pracy wskazuje zresztą jasno – robót murarskich nie należy wykonywać z drabin przystawnych, dlatego na każdej budowie niezbędne są stałe pomosty oraz rusztowania murarskie. Prawidłowe dobranie drabiny i rusztowania do poszczególnych etapów budowy ma kluczowe znaczenie nie tylko dla efektywności prac, ale przede wszystkim bezpieczeństwa wykonujących je osób – tu nie ma miejsca na prowizoryczne rozwiązania! Oferowane przez nas rusztowania doskonale sprawdzą się w roli rusztowania murarskiego – są stabilne, odpowiednie do prac z dużym obciążeniem oraz zapewniają dużą przestrzeń i wysokość roboczą. Które z nich zasługują zatem na szczególną uwagę?

Rusztowania murarskie – czym się charakteryzuje?

Rusztowania budowlane dzielą się na kilka rodzajów, a podział wynika z parametrów czy sposobu ustawiania. Nie wszystkie rusztowania budowlane sprawdzą się jako rusztowanie murarskie, szczególnie gdy na danym etapie budowy wykorzystywane są ciężkie materiały. Do prac murarskich na dużych wysokościach najczęściej wykorzystuje się rusztowania elewacyjne, czyli pionowe konstrukcje nośne zbudowane z prefabrykowanych ram i kotwione do ścian budynku, co ma im zapewnić sztywność oraz stateczność. Niektóre z prac nie wymagają jednak aż tak dużej wysokości roboczej, a w roli rusztowania murarskiego doskonale sprawdzą się praktyczne rusztowania jezdne, składające się z dwóch podstawowych elementów: ramy wyposażonej w rolki jezdne z hamulcem oraz pomostów. Do najważniejszych zalet rusztowań jezdnych KRAUSE zaliczamy szybki i bezproblemowy montaż i demontaż oraz mobilność, przy jednoczesnym zachowaniu dużej stabilności. Czym, oprócz tego, wyróżniają się nasze rusztowania murarskie?

Profesjonalne rusztowania murarskie – bezpieczeństwo i wygoda na najwyższym poziomie

Dostępne w naszej ofercie rusztowanie jedne to profesjonalne rozwiązania do prac na wysokości spełniające wszystkie obowiązujące normy bezpieczeństwa. Zmiany w przepisach i aktualizacja normy PN-EN 1004-1 zaowocowały wprowadzeniem w naszych produktach innowacyjnego systemu poręczy wyprzedzających GuardMatic. System ten umożliwia montaż poręczy i stężeń na kolejnym pomoście, z niższego poziomu. 6-punktowe mocowanie to z kolei maksymalna stabilność na każdej wysokości oraz szybki, bezproblemowy montaż, demontaż oraz transport rusztowania murarskiego.

Nasza oferta rusztowań jezdnych dla murarzy to przede wszystkim profesjonalne rusztowania z serii STABILO Professional, wśród których na wyróżnienie zasługuje rusztowanie z serii 5500 z komfortowym wejściem schodami – maksymalna wysokość robocza tego modelu to nawet 12,30 metrów! Zastosowanie systemu poręczy GuardMatic, burt ochronnych oraz podpór z bezstopniową regulacją zapewnia bezpieczne użytkowanie w czasie prac murarskich. Rusztowania mogą być wykorzystywane przez więcej niż jedną osobę, a co ważne – pozwalają na zgromadzenie wszystkich niezbędnych narzędzi pracy oraz materiałów budowlanych w taki sposób, by umożliwić korzystanie z nich wraz z postępem prac. Warto przy tym wspomnieć, że nowa norma PN-EN 1004 obejmuje nie tylko rusztowania od wysokości pomostu 2,50 m, ale również niższe modele. Wszystkie rozwiązania dostępne w naszej ofercie spełniają ten wymóg. Z myślą o ekipach murarskich często zmieniających lokalizację oferujemy także rusztowanie składane o wysokości roboczej do 3 metrów, które nie wymaga montażu, a do tego ma niewielkie wymiary po złożeniu.

Nie tylko prace murarskie – kilka słów o zastosowaniu rusztowań murarskich

Z rusztowania murarskiego korzystają nie tylko murarze – tak jak drabina dla dekarza doskonale sprawdzi się jako rozwiązanie na użytek prywatny, tak i rusztowania dedykowane murarzom przydadzą się nie tylko w czasie wznoszenia murów, ale również podczas tynkowania, malowania, montażu płyt elewacyjnych i desek, pracach wykończeniowych wewnątrz i na zewnątrz oraz wszelkiego rodzaju pracach konserwacyjnych.

***

Nawet w przypadku rusztowań na użytek własny, należy zwracać uwagę na bezpieczeństwo. Dostępne w naszej ofercie rusztowania murarskie i inne rusztowania jezdne do prac na wysokości to najwyższa jakość, której możesz zaufać w każdych warunkach – nie tylko na placu budowy!

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!