Rusztowanie malarskie – wygodne odświeżanie ścian w różnych warunkach

Malowanie ścian to jedna z najprostszych i najbardziej efektywnych metod na poprawę estetyki wnętrza lub elewacji. Niezależnie od tego, czy jest to mieszkanie, dom jednorodzinny czy wielopiętrowy budynek biurowy, świeża warstwa farby może diametralnie zmienić wygląd nieruchomości. Tutaj z pomocą przychodzi rusztowanie do malowania zaprojektowane tak, aby ułatwić prace na wysokości i jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo oraz wygodę. Dowiedz się, jak dobrać odpowiedni sprzęt do swoich potrzeb oraz maksymalnie wykorzystać jego potencjał przy odświeżaniu ścian w różnych warunkach.

Rusztowanie malarskie
Malowanie elewacji na rusztowaniu malarskim
Rusztowanie do malowania
Odświeżanie ścian na rusztowaniu do malowania

Rusztowanie do malowania – definicja

Aluminiowe rusztowanie to konstrukcja tymczasowa. Co to oznacza? Sprzęt wykorzystywany jest tylko, gdy okazuje się faktycznie potrzebny. Można go z łatwością rozkładać i składać dzięki modułowej budowie. Szczególnie modele jezdne cechują się wysoką adaptowalnością do panujących warunków, ponieważ za sprawą rolek jezdnych można dowolnie zmieniać ich położenie.

Każde rusztowanie malarskie umożliwia bezpieczne i efektywne wykonywanie prac na wysokości. Stawia się je na zewnątrz lub wewnątrz budynku w zależności od maksymalnej wysokości roboczej. Są niezbędne nie tylko podczas odświeżania ścian lub pokrywania ich farbą po raz pierwszy, ale także w trakcie tynkowania czy też czyszczenia fasad. Stabilna platforma robocza pozwala na swobodne poruszanie się po niej oraz przechowywanie niezbędnych narzędzi i materiałów. Rusztowanie do malowania to alternatywa dla drabiny. Wykorzystanie takiej konstrukcji pomaga w zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Przeczytaj też:  drabina dla malarza.

Zalety użytkowania rusztowania malarskiego

Wykorzystanie rusztowania podczas malowania zamiast tradycyjnej drabiny wiąże się z wieloma korzyściami. Z perspektywy pracy na wysokości liczą się takie aspekty jak:

  • bezpieczeństwo – szeroka platforma robocza otoczona barierkami minimalizuje ryzyko upadków i wypadków na wysokości.
  • efektywność – stabilna konstrukcja usprawnia pokrywanie większych powierzchni farbą, co przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy.
  • komfort pracy – szeroki i antypoślizgowy podest pozwala na lepszą organizację miejsca pracy.
  • Zakres prac – modułowa budowa i rolki jezdne ułatwiają dotarcie do trudno dostępnych miejsc.

Rusztowanie do malowania znacząco wpływa na jakość, bezpieczeństwo i szybkość wykonywanych zadań na różnych wysokościach. Wybór odpowiedniego sprzętu i stosowanie go zgodnie z zaleceniami producenta to podstawa skutecznego przebiegu prac malarskich.

Jak wybrać odpowiednie rusztowanie do malowania?

Aby maksymalnie wykorzystać potencjał rusztowania aluminiowego, należy wybrać dobry model dostosowany do wykonywanych zadań na wysokości. W przypadku takiej konstrukcji, bez względu na miejsce jej użycia, liczy się kilka kwestii.

Czynniki decydujące o wyborze rusztowania malarskiego:

  • wysokość pracy – kluczowy jest maksymalny zasięg roboczy (należy dobierać indywidualnie).
  • materiał – najlepsze jest aluminium ze względu na swoją lekkość oraz wysoką odporność na korozję.
  • nośność – przeważnie wystarczy, gdy konstrukcja wytrzymuje do 150-200 kg/m2.
  • rodzaj podłoża – w przypadku niestabilnego podłoża warto zastanowić się nad dodatkowymi akcesoriami, które zwiększą stabilność i bezpieczeństwo na wysokości.
  • dostępność miejsca pracy – na wąskich lub trudno dostępnych przestrzeniach najlepiej sprawdzą się rusztowania jezdne oraz składane, które można łatwo przemieszczać i dostosowywać do panujących warunków.

Przed zmontowaniem i użytkowaniem rusztowania do malowania, należy zapoznać się z lokalnymi przepisami i standardami bezpieczeństwa. Ważne jest, aby wybrany model spełniał wszystkie obowiązujące normy, które gwarantują wytrzymałość.

Przeczytaj też:  malowanie ścian w zimie.

Rusztowania malarskie do prac na zewnątrz i wewnątrz budynku

Znając już parametry charakterystyczne dla wysokiej jakości rusztowania malarskiego, możemy przejść do konkretnych modeli. Przygotowaliśmy 3 propozycje odpowiadające na różne potrzeby zarówno majsterkowiczów, jak i profesjonalnych fachowców.

W przypadku prac wewnątrz budynku, gdzie dostępna powierzchnia jest niewielka, warto postawić na rusztowanie mini CORDA. Ta lekka konstrukcja zapewnia maksymalną wysokość roboczą do 3 m. Dzięki możliwości zmiany wysokości sprzęt da się stawiać na schodach lub powierzchniach o różnych poziomach. Takie rusztowanie do malowania sprawdzi się chociażby w trakcie odświeżania klatki schodowej. Dodatkowo 2 zintegrowane rolki jezdne ułatwiają przemieszczanie konstrukcji.

Do prac wewnątrz budynków polecamy również składane rusztowanie RollTec. Skonstruowane jest z ramy oraz pomostu, więc można je rozkładać i składać w 2 ruchach. Ułatwia to także transport sprzętu, a wbudowane rolki jezdne usprawniają jego przesuwanie. Niewielkie wymiary sprawiają, że całość może zmieścić się nawet w drzwiach! To wygodne rozwiązanie chętnie wykorzystywane przez specjalistów podczas kompleksowych remontów. Rusztowanie malarskie zapewnia do 2,90 m wysokości roboczej i wytrzymuje do 200 kg/m².

Mamy też coś dla specjalistów wykonujących pracę na wysokości na zewnątrz budynku. Najlepszym rusztowaniem do malowania w naszej ocenie jest model ProTec z serii MONTO, który może mieć od 2,90 do 14,30 m wysokości roboczej. Atesty TÜV potwierdzają wysoką jakość oraz wytrzymałość. Konstrukcja znosi obciążenie do 200 kg/m². Cztery kółka razem z hamulcami powodują, że konstrukcję można swobodnie przesuwać, co jest niezwykle wygodne podczas prac skupionych na elewacji całego domu. Antypoślizgowy i szeroki pomost zapewnia komfort oraz stabilność. Nie można również zapomnieć o systemie poręczy GuardMatic, który maksymalizuje poczucie bezpieczeństwa podczas montażu i demontażu konstrukcji.

***

Wykorzystanie rusztowania malarskie to synonim komfortu pracy. Wybór odpowiedniego modelu, jego prawidłowe ustawienie oraz przestrzeganie norm bezpieczeństwa są fundamentem sukcesu każdego projektu malarskiego.

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!