Rusztowanie drabinowe – czym jest i czy warto je stosować?

Jakie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się podczas przydomowych prac na wysokości – drabina, rusztowanie? A może rusztowanie drabinowe, czyli… tak naprawdę co? Czym charakteryzują się rusztowania drabinowe z aluminium, kiedy warto z nich skorzystać oraz co wyróżnia je spośród innych rozwiązań dostępnych w naszej ofercie? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Rusztowanie drabinowe
Drabina rusztowanie
Jezdne rusztowania drabinowe składane

Rusztowanie drabinowe – co to za model rusztowania?

Pod względem budowy, rusztowania podzielić można na dwie kategorie: rusztowania o tradycyjnej konstrukcji zbudowane z dwóch podstawowych elementów bazowych, czyli ram rusztowania oraz zawieszanego podestu, oraz rusztowania drabinowe z aluminium, których konstrukcja łączy w sobie drabiny i specjalną platformę poprzeczną. Ale, czy w związku z taką konstrukcją drabina – rusztowanie może być użytkowana nie tylko jako wygodny podest, ale również drabina? W zasadzie tak, choć wszystko zależy od modelu. W naszej ofercie znajdziecie zarówno przegubowe rusztowanie drabinowe o wysokości roboczej do 4 metrów, jak i lekkie jezdne rusztowanie drabinowe, którego co prawda nie da się wykorzystać jak drabinę wolnostojącą, ale posiada za to inne zalety. Co łączy te wszystkie modele oraz co charakteryzuje poszczególne rusztowania drabinowe?

Rusztowania drabinowe z aluminium – dlaczego właśnie ten materiał?

Nie bez powodu mamy w swojej ofercie rusztowania drabinowe z aluminium – są stabilne, wytrzymałe, a przy tym wyjątkowo lekkie. Zaliczamy do nich praktycznie całą ofertę rusztowań z serii CORDA. Połączenie konstrukcji na bazie drabin (przystawnych lub przegubowych) z wysokiej jakości aluminium sprawia, że rusztowania drabinowe CORDA są o wiele lżejsze od tradycyjnych rusztowań. Taka drabina – rusztowanie może być bez problemu przenoszona oraz składana. Aluminiowe rusztowanie drabinowe jest konstrukcją odporną na uszkodzenia oraz działanie czynników atmosferycznych, dzięki czemu może być wykorzystywane zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz, szczególnie jeśli jest to model ze specjalnymi rolkami ułatwiającymi przesuwanie. Taka konstrukcja i materiał niosą jednak ze sobą pewne ograniczenia – jezdne rusztowanie drabinowe z serii CORDA nie może być poddawane takim samym obciążeniom jak inne rusztowania z naszej oferty. Mniejsza wysokość robocza oraz nieco mniejszy podest roboczy niż w modelach STABILO oraz MONTO sprawiają, że rusztowania drabinowe CORDA dedykowane są pracom na niższej wysokości.

Wielofunkcyjne rusztowanie drabinowe – jedno rusztowanie, wiele możliwości

Nie bez powodu rusztowania drabinowe cieszą się tak dużą popularnością zwłaszcza wśród niewielkich firm budowlanych, remontowych i wykończeniowych, ale przede wszystkim wśród użytkowników indywidualnych – właścicieli domów. Ciekawym rozwiązaniem jest rusztowanie przegubowe o wysokości ok. 4 m. Użytkujemy je przede wszystkim jako rusztowanie o wysokości roboczej do 4 metrów, ale można także korzystać osobno z dwóch drabin przegubowych, tworzących jego konstrukcję. Co więcej, w tym przypadku drabiny te mogą pełnić rolę drabin niskich drabin wolnostojących lub wyższych – przystawnych. Dzięki temu kilku pracowników może równocześnie wykonywać różne zadania na wysokości. Warto też zauważyć, że przegubowe rusztowanie drabinowe może być użytkowane na schodach oraz innych występach.

Jezdne rusztowanie drabinowe i rusztowanie składane podwójne

Składane jezdne rusztowanie drabinowe z pewnością przypadnie do gustu zwłaszcza osobom pracującym w pojedynkę – rozkłada się je dosłownie w dwóch ruchach, nie wymaga zatem zastosowania przy tym dodatkowych narzędzi. Dzięki rolkom jezdnym z hamulcem można je bez problemu przemieszczać w trakcie pracy, a niewielkie rozmiary konstrukcji po złożeniu pozwalają na przechowywanie nawet w ciasnej komórce czy małym garażu.

Ale skoro mowa o rusztowaniach składanych warto przedstawić rozwiązanie, jakim jest rusztowanie składane podwójne. Nie jest to co prawda propozycja dla właścicieli domów – w uch przypadku niezwykle rzadko zachodzi potrzeba aż tak dużej platformy roboczej, ale niewielkie ekipy budowlane bardzo chętnie z tego rozwiązania korzystają. Konstrukcja tego rusztowania drabinowego z aluminium oparta jest na dwóch rusztowaniach składanych. Oferuje wysokość roboczą do 2,8 metra i pozwala na jednoczesną pracę kilku osób.

***

Rusztowania drabinowe to lekkie i mobilne rusztowania o nieco mniejszej wysokości roboczej, ale różnorodnej funkcjonalności. Zdecydowanie warto przyjrzeć im się bliżej i wykorzystać ich właściwości – zapraszamy do kontaktu wszystkich zainteresowanych lekkimi, wytrzymałymi i stabilnymi rusztowaniami.

 

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!