Rusztowanie dekarskie – jak zapewnić bezpieczne warunki do prac dekarskich?

Prace dekarskie to nie tylko budowa dachu. Do obowiązków dekarzy należy także konserwacja pokryć dachowych z różnych materiałów, wykonanie ociepleń dachowych oraz wentylacji, naprawy dekarskie, a często także odśnieżanie oraz mycie poszycia. Przy tych zadaniach zdecydowanie przyda się profesjonalny sprzęt do prac na wysokości. Czym charakteryzują się rusztowania dekarskie oraz czy do prac dekarskich sprawdzą się wyłącznie rusztowania podwieszane? Wyjaśniamy!

Rusztowanie dekarskie
Naprawy dekarskie
Rusztowanie STABILO 5500 dla dekarza
Drabiny na dach

Rusztowanie dekarskie – co to za rozwiązanie?

Rusztowanie wiszące dekarskie różni się od tradycyjnych, znanych wszystkim rusztowań – i to już na pierwszy rzut oka. Charakterystyczne rusztowanie dekarskie zawiesza się bowiem na ścianie, a nie ustawia na podłożu. W przypadku takich właśnie rusztowań podwieszanych pracowników nie ogranicza w żaden sposób wysokość zakupionego rusztowania czy liczba pięter: rusztowanie wiszące dekarskie montuje się na elewacji bez konieczności stawiania całej konstrukcji na poziomie gruntu. Jeśli chodzi o rusztowania dekarskie, wyróżnić możemy modele z ramą o podstawie kwadratu oraz innowacyjne rusztowania na bazie ramy trójkątnej. Pierwsze rozwiązanie pozwala na montaż całej konstrukcji na powierzchni ściany i umieszczenie pomostu roboczego umożliwiającego naprawy dekarskie na różnych poziomach. Rusztowanie z ramą trójkątną to z kolei model, który może być zamontowany nie tylko na powierzchni ściany, ale również na powierzchni pochyłej – na przykład bezpośrednio na połaci dachowej. Profesjonalne rusztowania wiszące znacząco ułatwiają prace konserwacyjne i naprawy dekarskie, jednak nie są jedyną opcją. Podczas prac wykonywanych w obrębie dachu i podbitki bardzo dobrze sprawdzają się także aluminiowe rusztowania robocze z naszej oferty – wyróżniają się nie tylko najwyższą jakością, ale również funkcjonalnością.

Czym zastąpić rusztowanie dekarskie?

Aluminiowe lub stalowe rusztowanie dekarskie to sprzęt profesjonalny o dosyć wąskim zastosowaniu. Doskonale sprawdzi się podczas prac konserwacyjnych czy napraw dekarskich, jednak trudno byłoby je wykorzystać do innych prac na wysokościach, szczególnie jeśli nie są one wykonywane bezpośrednio przy elewacji, do której można zamocować rusztowanie. Naszym klientom pracującym na wysokości nie tylko przy budowie czy konserwacji dachu polecamy rusztowania jezdne – to rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo i wysoki komfort podczas długotrwałych prac na dużej wysokości. Nasze rusztowania jezdne mogą z powodzeniem posłużyć jako rusztowania dekarskie, a jednocześnie sprawdzą się podczas prac murarskich, tynkowania czy malowania elewacji budynku. Funkcjonalność naszych rozwiązań docenili zresztą profesjonaliści z branży dekarskiej. W tegorocznej III edycji programu Top Dekarze CREATON, to właśnie systemy rusztowań jezdnych KRAUSE zostały głównymi nagrodami dla najaktywniejszych uczestników konkursu.

Które modele zasługują na szczególną uwagę oraz co wyróżnia je spośród konkurencyjnych rozwiązań?

Rusztowania jezdne aluminiowe – bezpieczeństwo i wygoda na najwyższym poziomie

Nie tylko podwieszane rusztowanie dekarskie pozwala na wykonywanie prac dekarskich na dużej wysokości: rusztowanie STABILO serii 5500 to profesjonalne rusztowanie jezdne do prac prowadzonych na wysokości nawet do 12,30 metrów! W naszej ofercie znaleźć można dużą różnorodność modeli umożliwiających tworzenie wysokich i zarazem bezpiecznych konstrukcji modułowych. Szybki montaż nie wymaga zastosowania dodatkowych narzędzi, a wprowadzenie systemu KRAUSE GuardMatic znacząco ułatwia stawianie rusztowania przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa użytkowników. Warto przy tym zaznaczyć, że dzięki mniejszej liczbie elementów do zainstalowania montaż zajmuje nawet o 45% mniej czasu, a użytkownicy nie muszą korzystać przy tym z dodatkowych systemów ochrony indywidualnej – przy wchodzeniu na pomost mają bowiem zainstalowany cały komplet poręczy powyżej. Nasze rusztowania jezdne są zgodne z nową normą PN-EN 1004-1, która zaleca między innymi maksymalny odstęp między podestami 2,25 m oraz maksymalną wysokość pierwszego podestu 3,4 m. W oferowanych przez nas produktach dodatkowo redukujemy wymaganą przez nowe przepisy maksymalną odległość pomostów do 2 metrów – wszystko po to, by montaż przebiegał nie tylko bezpiecznie, ale również komfortowo. Profesjonalne rusztowanie jezdne może z powodzeniem zastąpić rusztowanie dekarskie – duży wybór modeli dostępnych w naszej ofercie sprawia, że nasi klienci bez problemu znajdą rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb. A co w przypadku prac nie tylko przy krawędzi, ale przede wszystkim na powierzchni dachu?

Naprawy dekarskie – jaki sprzęt wybrać?

Rusztowania dekarskie oraz rusztowania jezdne umożliwiają komfortowy i bezpieczny dostęp do krawędzi dachu i tym samym ułatwiają prace w obrębie systemu rynnowego, naprawę i konserwację podbitki czy pomagają uzupełnić brakujące dachówki. Co jednak, gdy zadanie wymaga dostania się na powierzchnię dachu? Profesjonalistom zajmującym się kompleksowymi pracami dekarskimi, kominiarzom czy klientom planującym samodzielny przegląd dachu polecamy drabiny dachowe dostępne w naszej ofercie. To profesjonalne modele do prac montażowych i konserwacyjnych prowadzonych na dachu, dostępne jako drabiny aluminiowe, drewniane oraz aluminiowo-drewniane. Wszystkie drabiny dachowe KRAUSE zostały wyposażone w stabilne i wygięte szczeble, a montaż odbywa się za pomocą pałąka zaczepianego o kalenicę bez wykorzystania haków dachowych. To praktyczne rozwiązanie, które wybierają nie tylko profesjonaliści, ale również nasi klienci indywidualni.

***

Rusztowania dekarskie pozwalają na bezpieczne wykonywanie prac, konserwacji i napraw dachu. Naszym klientom poszukującym wielofunkcyjnych rozwiązań do napraw dekarskich polecamy natomiast rusztowania jezdne – pozwalają na prace w obrębie dachu i nie tylko.

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!