Rusztowanie czy schodki – jaki sprzęt ułatwi przegląd maszyn rolniczych?

Koniec sezonu oznacza dla rolników zasłużony odpoczynek. Zanim on jednak nastąpi, warto przeprowadzić kompleksowy przegląd maszyn – dzięki temu w kolejnym sezonie, gdy zacznie się czas intensywnych prac polowych, pojazdy będą gotowe do działania. Ich bezproblemowej i długiej eksploatacji sprzyja zarówno właściwe użytkowanie, jak i przechowywanie kombajnów poza sezonem prac. Ale nawet najlepiej utrzymane pojazdy wymagać będą okresowych prac serwisowych. A tu przyda się niezawodny sprzęt do prac nad podłożem. Rusztowanie czy schodki – które z nich będzie lepszym rozwiązaniem?

Drabina KRAUSE do obsługi maszyn rolniczych
Aluminiowe schodki robocze KRAUSE do obsługi ciągników rolniczych
Rusztowanie specjalne z aluminium KRAUSE do obsługi kombajnów zbożowych

Dobry gospodarz – nie tylko rolnik, ale również mechanik

Choć wydawać by się mogło, że rolnik pracuje przede wszystkim z uprawami – każdy gospodarz wie, jak często przydaje się wiedza z zakresu mechaniki maszyn rolniczych. Pozostawienie pojazdu na dłużej w warsztacie podczas sezonu nie wchodzi w rachubę. W takich chwilach rolnicy zmieniają się w mechaników i doskonale radzą sobie z diagnozą oraz naprawą usterek. Podczas prac w polu może dojść do zapchania filtrów, regularnie należy także wymieniać płyny eksploatacyjne. W przypadku wielkogabarytowych pojazdów dostęp może być mocno utrudniony – z pomocą przychodzą wówczas rusztowania aluminiowe jezdne – konstrukcje specjalne, dzięki którym możliwe będzie bezpieczne i komfortowe wykonywanie pracy wysoko nad podłożem. Dlaczego zwykła drabina w takiej sytuacji po prostu nie wystarczy?

Rusztowanie aluminiowe jezdne – niezbędne do pracy w gospodarstwie

Prowadzenie kombajnu, ciągnika i innych maszyn rolniczych wymaga dodatkowych uprawnień i umiejętności. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że wykonywane przy nich prace mechaniczne to praca na wysokości! Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy pracą na wysokości jest praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1 m nad poziomem podłogi lub ziemi. Z tego względu konieczne jest odpowiednie zorganizowanie stanowiska pracy oraz wyposażenie go w bezpieczne rozwiązania. Rusztowania specjalne z aluminium wyposażone w duży podest roboczy są nie tylko wygodne, ale również posiadają dodatkowe barierki, które pozwalają na bezpieczną pracę na wysokości. Choć rusztowania aluminiowe jezdne kojarzone są przede wszystkim z branżą budowlaną, doskonale sprawdzą się także w każdym gospodarstwie rolnym.

Rusztowanie czy schodki – jakie rozwiązanie wybrać?

Profesjonalne rusztowania specjalne z aluminium KRAUSE to połączenie wygody i bezpieczeństwa. System składa się z ram i podestu, czyli elementów bazowych, oraz dodatkowych połączeń zaciskowych – dzięki temu możliwe jest dostosowanie rusztowania jezdnego do indywidualnych potrzeb oraz wymiarów maszyny. Wbrew pozorom rusztowania specjalne z aluminium nie są skomplikowane w montażu, a dzięki rolkom jezdnym z hamulcem centralnym rusztowanie może być przesuwane tak, by zapewnić najwygodniejszy dostęp. Profesjonalne rozwiązania do obsługi pojazdów użytkowych są z kolei większe od rusztowań aluminiowych jezdnych – sprawdzą się doskonale w gospodarstwach, które posiadają dedykowane pomieszczenia do obsługi pojazdów o dużych gabarytach. 

A może aluminiowe schodki?

Aby wykonać podstawowe prace konserwacyjne lub serwisowe, nie zawsze potrzebne będzie rusztowanie. Czy schodki mogą je zastąpić? Profesjonalne schodki montażowe ze stopniami z kraty aluminiowej KRAUSE gwarantują wysokość roboczą do 3 metrów, a spawana konstrukcja z wysokiej jakości aluminium jest wytrzymała, odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz wyjątkowo lekka. Stabilne antypoślizgowe stopki pozwalają na wykorzystanie schodków także na zewnątrz. Możesz zdecydować się na model umożliwiający odprowadzanie prądu, co zapewni większe bezpieczeństwo podczas prac elektrycznych.

Rusztowania i drabiny – pamiętaj o regularnej konserwacji

Nawet najlepsze drabiny, schodki i rusztowania specjalne z aluminium nie spełnią swojej roli, jeśli nie będą zawsze gotowe do użytku – warto przyjrzeć im się zwłaszcza po okresie intensywnej eksploatacji na koniec lata. W przypadku drabin wykorzystywanych do celów profesjonalnych przepisy nakazują regularne przeglądy; nie określają jednak, jak często powinny się one odbywać. Dobrą praktyką jest wykonywanie przeglądu co najmniej raz do roku. A co pomiędzy nimi? Dbaj regularnie o drabinę: podstawowe informacje na ten temat znajdziesz od adresem: https://www.krause-systems.pl/firma/strefa-wiedzy/szczegol/konserwacja-drabin-aluminiowych.html.

Niezależnie od tego, co wybierzesz – rusztowanie czy schodki, jedno jest pewne: zdecydowanie ułatwią wykonywanie wszelkich napraw i konserwacji maszyn rolniczych. Postaw na wysokiej jakości produkty KRAUSE i o swoje maszyny rolnicze.

 

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!