Jakie są rodzaje rusztowań i które rozwiązanie wybrać?

Popularność rusztowań do prac na wysokości stale rośnie – obecnie są one używane nie tylko w branży budowlanej czy magazynowej. Coraz więcej klientów indywidualnych decyduje się na zakup takiej konstrukcji i zastąpienie nim tradycyjnej drabiny. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów rusztowań, a każde z nich różni się nie tylko pod względem wykonania, ale również funkcjonalności. Jakie są najpopularniejsze rodzaje rusztowań, jak można je wykorzystać oraz który model wybrać? Podpowiadamy!

Rodzaje rusztowań
Rusztowanie warszawskie
Rusztowanie mobilne
Rusztowanie z aluminium

Dlaczego warto zainwestować w profesjonalne rusztowanie?

Zanim przejdziemy do omawiania rodzajów rusztowań, chcemy wspomnieć kilka słów o ich podstawowych funkcjach. Rusztowanie to konstrukcja umożliwiająca wykonywanie prac na wysokości – zarówno budowlanych i instalacyjnych, jak i wykończeniowych czy konserwacyjnych. Główną zaletą jest tu przede wszystkim wysokość robocza, która wyróżnia rusztowania – rodzaje tych konstrukcji pozwalają na pracę na wysokości od trzech do nawet kilkudziesięciu metrów. Rusztowania różnią się także pod względem możliwości rozstawienia oraz konstrukcji: w naszej ofercie znajdziesz zarówno rusztowania jezdne, jak i stacjonarne rusztowanie specjalne z aluminium. Jeśli mowa o podziale rusztowań, rodzaje, które możemy wymienić to: rusztowania jezdne lub elewacyjne. Często słyszymy jeszcze o rusztowaniach ramowych, modułowych czy rusztowaniach warszawskich… Jak widać, wybór jest naprawdę duży! Jak wybrać najlepsze rusztowania? Rodzaje omawiamy poniżej – dzięki temu z pewnością podejmiesz najlepszą decyzję.

Tradycyjne rusztowanie ramowe czy rusztowanie warszawskie?

Rusztowanie ramowe to prosta konstrukcja, która powstaje z prefabrykowanych płaskich ram, pozwalających na swobodne poruszanie. Rusztowania ramowe są dość popularne ze względu na szybki i bezproblemowy montaż oraz dużą stabilność, która przekłada się na wyższe bezpieczeństwo. Najczęściej stosujemy je przy tynkowaniu i malowaniu ścian, ocieplaniu budynków czy montażu instalacji przemysłowych. Duży rozmiar i waga sprawiają jednak, że rusztowanie ramowe nie są zbyt praktyczne, jeśli chcesz je wykorzystywać poza dużym placem budowy czy renowacją większych budynków.

Rusztowanie warszawskie to z kolei konstrukcja oparta na modułach wykonanych z zespawanych rur stalowych i łączonych ze sobą za pomocą złączy czopowych. Rusztowania warszawskie można łatwo składać i rozkładać, a także transportować. Często korzysta się z nich podczas prac wykończeniowych i malarskich. Uwaga – rusztowania warszawskie nie zawsze posiadają certyfikaty i atesty, a pomosty robocze wykonane ze zwykłych desek nie spełniają podstawowych zasad bezpieczeństwa, dlatego zwróć na to szczególną uwagę przy wyborze rusztowania i wybieraj certyfikowane rozwiązania spełniające wszystkie normy.

A może rusztowanie mobilne?

Rusztowanie mobilne to rodzaj rusztowania, które zostało wyposażone w rolki jezdne: umożliwia pracę na dużej wysokości i jednocześnie bez problemu można zmienić jego miejsce położenia w miarę postępów w wykonywaniu zadania. Nasze rusztowania mobilne wyposażone zostały w rolki jezdne z hamulcem, a w całej konstrukcji stal zastąpiono lżejszym aluminium. Takie rusztowanie przejezdne sprawdzi się doskonale nie tylko do profesjonalnych prac budowlanych, montażowych czy instalacyjnych, ale również na użytek własny, dlatego chętnie wybierają je także klienci zainteresowani wygodną alternatywą dla tradycyjnych domowych drabin. Wbrew pozorom rusztowanie mobilne nie zajmuje wcale dużo miejsca, ponieważ w naszej ofercie znajdziesz również modele składane oraz specjalne mini rusztowanie dedykowane przede wszystkim klientom szukającym lekkiej konstrukcji o maksymalnej wysokości roboczej ok. 3 m. Dzięki niemu bez problemu otynkujesz i pomalujesz ściany oraz sufit, zadbasz o drewnianą elewację domu parterowego czy wykonasz długotrwałe prace konserwacyjne.

Rodzaje rusztowań – stalowe czy z aluminium? Stawiaj na wygodę!

Stalowe rusztowania uznawane są za stabilne, niezawodne konstrukcje o dużej wytrzymałości. Nowoczesne rusztowania aluminiowe KRAUSE w niczym im jednak nie ustępują, a dzięki znacznie mniejszej wadze, w praktyce okazują się łatwiejsze w obsłudze. Dzięki właściwościom aluminium, rusztowania wykonane z tego materiału są odporne na działanie korozji, niepalne i nietoksyczne. Duża wytrzymałość aluminium pozwoliła naszym ekspertom na stworzenie konstrukcji zapewniających wysokość roboczą do nawet kilkunastu metrów. Warto wspomnieć tu również o prostym montażu: rusztowania wykonane z aluminium są tworzone z modułów, których złożenie nie wymaga zastosowania żadnych dodatkowych narzędzi. Jeśli szukasz nowoczesnych, niezawodnych rozwiązań do pracy na wysokości, nasze aluminiowe rusztowania jezdne to najlepszy wybór!

***

Na rynku budowlanym i wykończeniowym występuje wiele rodzajów rusztowań. Na szczególną uwagę zasługują rusztowania mobilne, wykonane z wysokiej jakości materiałów: umożliwiają pracę na dużych wysokościach i są bezproblemowe w obsłudze. Znajdziesz je w ofercie KRAUSE – zapraszamy!

To z pewnością Cię zainteresuje:  dobór drabiny i rusztowania do etapów budowy domu.

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!