Jakie wyróżniamy podstawowe rodzaje rusztowań budowlanych?

Podczas prac na wysokości bezpieczeństwo to podstawa – a żeby je osiągnąć, potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Na budowie, ale również podczas prac wykończeniowych czy instalacyjnych zwykle stosuje się drabiny. Te jednak coraz częściej zastępowane są przez rusztowania, które gwarantują zarówno większe bezpieczeństwo, jak i komfort prac. Jakie wyróżniamy rodzaje rusztowań budowlanych, czym charakteryzują się poszczególne modele oraz w jakie rusztowanie warto zainwestować? Poniżej omawiamy najpopularniejsze rodzaje rusztowań stosowanych w budownictwie.

Rusztowanie budowlane
 Rodzaje rusztowań budowlanych
Rusztowanie montażowo-budowlane CORDA
Rusztowanie budowlane składane STABILO
Poręcze wyprzedzające GuardMatic

Dlaczego rusztowania są niezbędne na budowie?

Zanim omówimy rodzaje rusztowań i ich zastosowanie, warto wspomnieć o roli, jaką na każdej budowie pełni ta profesjonalna konstrukcja. Rusztowania umożliwiają wykonywanie prac na większej wysokości – w zależności od modelu zapewniają wysokość roboczą od trzech do nawet kilkunastu metrów. Są przy tym stabilniejsze od drabiny i pomieszczą nie tylko pracownika, a czasem nawet dwóch, ale również niezbędny sprzęt czy materiały – z tego względu to rozwiązanie świetnie sprawdza się podczas ciężkich robót, takich jak wznoszenie ścian, ich ocieplanie czy instalacja materiału elewacyjnego. Jeśli chodzi o rodzaje rusztowań budowlanych, podzielić je można pod względem rodzaju konstrukcji, zastosowany materiał czy wreszcie według sposobu użytkowania. Warto przy tym wspomnieć, że nie każda konstrukcja zwana rusztowaniem może być wykorzystywane podczas prac budowlanych, instalacyjnych czy wykończeniowych. Wszelkie prowizorki i konstrukcje niespełniające norm są co prawda tańsze od modeli profesjonalnych, jednak zdecydowanie nie zapewniają bezpieczeństwa podczas prac na wysokości. Oprócz rusztowań, na budowie przydadzą się także odpowiednie drabiny budowlane – w naszej ofercie znajdziesz produkty zgodne z najnowszą normą PN-EN 131. Wróćmy jednak do rusztowań – jakie wyróżniamy rodzaje rusztowań stosowanych w budownictwie?

Rodzaje rusztowań budowlanych – z czego powstają rusztowania?

Jeśli chodzi o materiał, wyróżniamy następujące rodzaje rusztowań budowlanych:

  • rusztowania drewniane,
  • rusztowania stalowe,
  • rusztowania aluminiowe,
  • rusztowania z włókna szklanego.

Każdy z tych rodzajów rusztowań stosowanych w budownictwie ma swoje zalety – nie bez powodu jednak fachowcy najczęściej decydują się na rusztowania aluminiowe. To nowoczesne, lekkie i wygodne w obsłudze konstrukcje, które wypierają rusztowania wykonane z drewna czy ciężkie rusztowania ze stali. Oprócz dużej mobilności, zaletą nowoczesnych rusztowań aluminiowych dostępnych w naszej ofercie jest wysokiej jakości materiał, z którego powstają – dzięki temu nie wymagają konserwacji oraz są odporne na niesprzyjające warunki pogodowe oraz korozję. Spośród dostępnych na rynku rodzajów rusztowań budowlanych rusztowania z aluminium to najlepszy wybór. Nie dziwi więc, że w ofercie producentów jest ich najwięcej.

Rusztowanie elewacyjne czy przejezdne?

Omawiając rodzaje rusztowań i ich zastosowanie nie możemy pominąć sposobu ich użytkowania. Na wielu placach budowy przy wysokich budynkach spotkać można rusztowania elewacyjne – to model kotwiony do elementów konstrukcyjnych budynku. Ten rodzaj rusztowań budowlanych sprawdzi się przede wszystkim przy pracach elewacyjnych budynków wielokondygnacyjnych. Do ich montażu potrzeba wykwalifikowanych pracowników z profesjonalnym sprzętem – w przypadku prac o mniejszym zakresie lepszym rozwiązaniem będzie rusztowanie przejezdne. Wychodząc naprzeciw firmom zainteresowanym rozwiązaniami mobilnymi, prostymi w obsłudze i zarazem umożliwiającymi wykonywanie długotrwałych prac na dużej wysokości wprowadziliśmy do naszej oferty profesjonalne rusztowania jezdne z lekkiego aluminium. Zostały wyposażone w rolki jezdne z hamulcem, co znacząco ułatwia przemieszczanie rusztowania, a jednocześnie zapewnia jego stabilność, a zatem bezpieczne użytkowanie. Profesjonalne rusztowanie montażowe z serii CORDA pozwala na pracę na wysokości roboczej nawet do 5 metrów i nie wymaga przy tym zastosowania żadnych narzędzi do montażu. W celu zwiększenia stabilności i bezpieczeństwa ten model wyposażono w dwa szerokie stabilizatory.

Mniejsze, wygodniejsze w transporcie rusztowanie o niewielkiej wadze to rusztowanie składane STABILO, które wyposażyliśmy w rolki jezdne i składany moduł bazowy dla szybkiego montażu. Jeśli szukasz rozwiązań uniwersalnych, mobilnych i jednocześnie trwałych, ten rodzaj rusztowań i ich zastosowanie z pewnością z pewnością będzie odpowiadał Twoim oczekiwaniom.

Profesjonalne rusztowania jezdne – gdy najważniejsze jest bezpieczeństwo

Aktualizacja normy PN-EN 1004, która weszła w życie w dniu 1 grudnia 2021 wprowadziła zasadnicze zmiany dotyczące montażu oraz statyki rusztowań. Nowe wytyczne mają związek przede wszystkim z bezpieczeństwem montażystów, ale również komfortem późniejszego użytkowania konstrukcji.

I tak, podstawową zmianą w konstrukcji rusztowań jest wymaganie, by mogły one być montowane bez konieczności wykorzystania indywidualnych środków zabezpieczających przed upadkiem z wysokości. Kiedy jest to możliwe? Tylko wówczas, gdy montując kolejny podest i wchodząc na niego, jesteśmy od razu zabezpieczeni przed upadkiem za pomocą zainstalowanych tam już barierek. Dlatego nasze profesjonalne rusztowania wyposażyliśmy w poręcze wyprzedzające GuardMatic, których innowacyjna konstrukcja pozwala na montaż z dolnego podestu. Ważną zmianą jest także wymaganie dotyczące odległości między podestami, która w tej chwili może wynosić maksymalne 2,25 m. Ten zapis znacząco ułatwia montaż barierek GuardMatic z niższego poziomu.

Jeśli szukasz rusztowań spełniających najnowsze wytyczne, stawiasz na nowoczesne technologie i zależy Ci na wysokim bezpieczeństwie, w KRAUSE znajdziesz wiele propozycji spełniających nie tylko normy bezpieczeństwa, ale również Twoje wymagania.

***

Rusztowania budowlane można podzielić pod względem materiału, z którego zostały wykonane oraz sposobu ich wykorzystania. Niezależnie od tego, jaki rodzaj rusztowań stosowanych w budownictwie wybierzesz, kluczową kwestią jest oczywiście bezpieczeństwo. Aluminiowe rusztowania jezdne KRAUSE to konstrukcje zgodne z obowiązującymi normami, wygodne i niezawodne.

Czytaj także:  przepisy BHP przy pracy na wysokości.

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!