Przegląd modeli drabin kominiarskich

Żaden fachowiec nie wykona dobrze swojej pracy bez odpowiednich narzędzi. Dla lekarza rodzinnego będzie to stetoskop, budowlaniec nie obędzie się bez skrzynki z narzędziami, a kominiarz musi korzystać z drabiny kominiarskiej na dach. Tylko w ten sposób w prawidłowo przeprowadzi przegląd komina. W czasach, gdy bezpieczeństwo i efektywność są na wagę złota, warto wiedzieć, jak wybrać odpowiedni sprzęt i na co zwracać szczególną uwagę. Tego właśnie dowiesz się z treści artykułu.

Czyszczenie komina z pomocą drabiny kominiarskiej
Drabina kominiarska do blachodachówki
Drabina dla kominiarza

Definicja drabiny kominiarskiej na dach

Drabina kominiarska do blachodachówki to specjalistyczny sprzęt zaprojektowany z myślą o ułatwieniu dostępu do komina przemysłowego, mieszkalnego lub kominkowego. Przydaje się w trakcie prac konserwacyjnych, naprawczych lub czyszczenia powierzchni wertykalnych. Pomaga w ocenie stanu technicznego, szczególnie gdy zbliża się termin obowiązkowych przeglądów kominiarskich. Może być używana wyłącznie w przypadku dachów pochyłych, których kąt nachylenia wynosi do 75° zgodnie z normą BGI 694.

Drabina kominiarska jest zwykle zbudowana w taki sposób, aby mogła być zamocowana na stałe lub tymczasowo, zapewniając bezpieczne i stabilne środowisko pracy na wysokości. Warto zlecić to profesjonaliście, aby nie ryzykować uszkodzeniem części komina albo dachówki.

  • Modele montowane na stałe – przytwierdzane za pomocą kotew, śrub i innych mocowań.
  • Warianty montowane tymczasowo – przymocowane za pomocą specjalnych zaczepów czy haków, które umożliwiają szybki montaż i demontaż.

Drabina kominiarska na dach zwykle przytwierdzana jest z pomocą 2 haków, które da się dopasować do każdej powierzchni. Bardzo ważne jest, aby użyć je: na drugim szczeblu od góry oraz na najniższym. W ten sposób całość nie będzie się przesuwać i pozostanie stabilna. Dodatkowe mocowania do haków zapewnią jeszcze większe bezpieczeństwo podczas długich prac na wysokości w trudnych warunkach pogodowych.

Profesjonalna drabina dla kominiarza powinna być zrobiona z materiałów odpornych na korozję i pogodę – w tym wypadku świetnie sprawdza się trwałe aluminium. Ze względu na specyfikę pracy na wysokości drabina musi być zaprojektowana zgodnie z panującymi normami bezpieczeństwa. Chodzi nie tylko o wytrzymałość materiałów, ale także konstrukcję, która umożliwia równomierne rozłożenie obciążenia. Liczy się również to, aby drabina kominiarska w żadnym stopniu nie uszkodziła dachu ani komina w trakcie zaplanowanych prac.

Profesjonalna drabina dla kominiarza, czyli jaka?

Wybór złej drabiny może nie tylko znacznie utrudnić pracę, ale też stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Wykonując zadania na wysokości, trzeba zadbać o komfort oraz bezpieczeństwo. Umiejętności i profesjonalne podejście to jedno, ale bez wysokiej klasy drabiny kominiarskiej na dach trudno mówić o dobrze wykonanym przeglądzie czy dokładnym czyszczeniu.

Co charakteryzuje drabinę kominiarską do blachodachówki:

  • Niska waga – dzięki temu sprzęt można szybko przetransportować na dach i łatwo zamontować,
  • Ryflowane szczeble o półokrągłym kształcie – umożliwiają zamocowanie drabiny na dachu o różnym kącie nachylenia i zapobiegają ślizganiu się nóg na szczeblach,
  • Podłużnice o długości 90 mm – w ten sposób odległość między dachem a szczeblami drabiny wynosi minimum 60 mm,
  • Kolor dostosowany do dachówki – wszystko po to, aby całość wyglądała estetycznie.

W przypadku drabiny dla kominiarza liczy się też jej długość. Ważne, aby sięgała do komina, ale nie była jednak zbyt długa – wtedy spadnie jej stabilność, a tym samym poziom bezpieczeństwa. Jeśli rozmiar jest niewystarczający, zawsze można łączyć modele z pomocą specjalnego łącznika.

Pamiętaj, że drabina kominiarska na dach nie możesz być wykorzystywana jako model przystawny, zaczepiana o rynnę dachową ani używana, gdy kąt nachylenia dachu przekracza dozwolone 75°.

Sprawdzone warianty drabin kominiarskich

Podstawą dobrze wykonanej pracy są nie tylko umiejętności oraz doświadczenie, ale także profesjonalny sprzęt. Nasze drabiny kominiarskie do blachodachówki z serii STABILO występują w 3 wariantach pod względem długości: 7, 10 lub 14 szczebli. Jeżeli to dla Ciebie za mało, z pomocą dodatkowego łącznika możesz dowolnie połączyć modele ze sobą. Aby sprzęt nie odznaczał się od dachu pod względem kolorystycznym, możesz wybrać 1 z 4 barw: naturalne aluminium, antracyt, czerwień lub brąz.

Wszystkie warianty są z mocnego, ale lekkiego aluminium i służą do stałego zamontowania na dachu. Szczeble są półokrągłe i ryflowane, aby zagwarantować stabilność podczas pracy na wysokości. Taki kształt sprawia, że drabinę można przymocować do dachu o dowolnym kącie nachylenia zgodnie z normami bezpieczeństwa. Podłużnice mają szerokość 90 mm, aby odległość między szczeblami a dachem mogła wynosić minimum 60 mm.

***

Zarówno dla doświadczonych kominiarzy, jak i osób, które są nowe w tym zawodzie, właściwy wybór sprzętu to inwestycja we własne bezpieczeństwo. Dobra drabina kominiarska ułatwi codzienną pracę i zniweluje wszelkie zagrożenia podczas pracy na wysokości.

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!