Przegląd kominiarski – podpowiadamy, jak często go robić i jak się przygotować

Sezon grzewczy trwa w najlepsze, warto jednak już teraz pomyśleć o przeglądzie kominiarskim. Zdecydowanie nie jest to zbędny wydatek w domowym budżecie – w końcu prawidłowo działający system kominowy to bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich. Jak często należy wykonywać przegląd kominiarski i czy trzeba się do niego jakoś przygotować? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Przegląd kominiarski
Półokrągłe szczeble w drabinie kominiarskiej KRAUSE
Drabina zewnętrzna na dach - różne wersje kolorystyczne

Przegląd kominiarski – co ile należy go wykonywać?

Zgodnie z art. 62 Ustawy z dnia 7.07.1994 - Prawo budowlane (Dz. U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126 z zm.) wszyscy właściciele i zarządcy nieruchomości zobowiązani są do przeprowadzania okresowych kontroli stanu technicznego przewodów kominowych, czyli przeglądów kominiarskich. Co ile należy przeprowadzać takie kontrole? Pierwszy przegląd kominiarski musi być wykonany po wybudowaniu komina. Kolejne przeglądy odbywają się cyklicznie i należy robić je co najmniej raz do roku. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że rodzaj ogrzewania ma wpływ na częstotliwość, z jaką przeprowadzamy przegląd kominiarski. Co ile zatem powinni robić go właściciele nieruchomości ogrzewanej paliwem stałym? Czyszczenie przewodów powinno odbywać się co najmniej 4 razy do roku. W przypadku paliw – przeglądy mogą odbywać się nieco rzadziej, tzn. 2 razy do roku. Nie znaczy to jednak oczywiście, że właściciele i zarządcy nieruchomości mają na własną rękę sprawdzać stan kominów – przegląd kominiarski może być przeprowadzony wyłącznie przez osoby posiadające tytuł mistrza kominiarskiego oraz stosowne uprawnienia budowlane. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek nieprawidłowości, takich jak parowanie szyb czy zagrzybienie ścian, nie warto zwlekać – dobrą praktyką jest wezwanie kominiarza nawet wtedy, gdy od ostatniego przeglądu nie minął jeszcze rok.

Jak przebiega przegląd kominiarski?

Kontrola kominiarska obejmuje badanie techniczne przewodów kominowych służących do wentylacji i odprowadzania dymu oraz sprawdzenie drożności i szczelności komina. W przypadku niedrożności obowiązkiem kominiarza jest wyczyszczenie przewodów. Jeśli kominiarz wykryje jakieś nieprawidłowości, powinien przedstawić rozwiązania umożliwiające zapewnienie bezpieczeństwa lokatorom. Po zakończeniu przeglądu kominiarz oraz zarządca lub właściciel nieruchomości podpisują protokół kominiarski. Za brak aktualnego przeglądu kominiarskiego grozi mandat do nawet 500 zł. Aby kontrolujący mogli przeprowadzić wszystkie niezbędne badania należy oczywiście zapewnić im możliwość wejścia na dach. Jak radzą sobie z tą czynnością?

Akcesoria kominiarskie – bezpieczne wejście na dach

Firmy zajmujące się przeglądami kominiarskimi wożą ze sobą specjalne drabiny zewnętrzne na dach, więc dostanie się do komina to dla nich żaden problem, prawda? Tak... i nie. Aby kominiarz przeprowadził kontrolę i czyszczenie przewodów, musi mieć zapewniony bezpieczny dostęp do znajdujących się na dachu kominów. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w przypadku dachów o spadku ponad 25% lub pokrytych materiałami łamliwymi konieczne jest zainstalowanie specjalnych akcesoriów, takich jak drabiny kominiarskie montowane na stałe. W przypadku domów jednorodzinnych i z poddaszem użytkowym, wystarczającym rozwiązaniem mogą być wyłazy i okna wyłazowe – co jednak, jeśli znajdują się w dużej odległości od komina? Drabiny zewnętrzne na dach pozwalają uniknąć sytuacji, w której kominiarz przemieszczający się po pokryciu dachowym nie tylko ponosi ryzyko wypadku, ale również... nieumyślnie niszczy pokrycie, co wbrew pozorom zdarza się naprawdę często. Inwestycja w drabiny dachowe nie jest zatem fanaberią, a raczej sposobem na zminimalizowanie ewentualnych strat. Jaka drabina na dach będzie najlepszym wyborem?

Drabina zewnętrzna na dach – jak wybrać najlepsze rozwiązania?

Drabina zewnętrzna na dach powinna przede wszystkim umożliwić bezpieczne wykonanie wszystkich prac na wysokości – zarówno przeglądów kominiarskich, jak także przeglądów dachu lub systemu rynnowego. Wielu fachowców jest zgodnych co do tego, jaka drabina na dach będzie najlepsza i rekomendują produkty KRAUSE. Drabiny kominiarskie, podobnie jak dachowe tego producenta, to produkty dostosowane do dachów o różnym kącie nachylenia. Zostały wyposażone w specjalne szczeble o ergonomicznym półokrągłym kształcie, umożliwiającym bezpieczne przemieszczanie się. Aby zwiększyć ich stabilność, możesz zdecydować się na specjalne haki umożliwiające montaż na dachach pokrytych dachówką, łupkiem lub esówką. Dodatkowe zabezpieczenie drabin przed oderwaniem jest z kolei szczególnie ważne w przypadku drabin montowanych na dłużej – dzięki niemu zyskasz pewność, że drabina pozostanie na swoim miejscu nawet pomimo występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych. Podczas podejmowania decyzji o tym, jaka drabina na dach sprawdzi się najlepiej, wiele osób kieruje się nie tylko względami praktycznymi, ale również kwestiami estetycznymi. Drabiny kominiarskie KRAUSE dostępne są w kilku wersjach kolorystycznych, dzięki czemu bez problemu można dopasować je do koloru dachu i całej aranżacji budynku.

***

Wiesz już, jak ważny jest przegląd kominiarski i co ile należy go wykonywać. Warto zatem zawczasu zadbać o bezpieczny i bezproblemowy dostęp do komina. Choć mandat za brak aktualnego przeglądu kominiarskiego nie jest niczym miłym, brak regularnych badań może mieć o wiele gorsze konsekwencje, począwszy od braku prawidłowej cyrkulacji, po zatrucie dwutlenkiem węgla czy pożar. Czy warto ryzykować? Na pewno nie! Dlatego zachęcamy do regularnych przeglądów kominiarskich oraz zainwestowania w akcesoria kominiarskie ułatwiające dostęp do komina. Bezpieczeństwo nie ma ceny!

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!