Podest magazynowy czy drabina – co sprawdza się w przestrzeni magazynowej przy pracy na wysokościach?

Bezpieczna i sprawna obsługa regałów magazynowych to wyzwanie. Wie to każdy, dla kogo przestrzeń magazynowa jest tłem zawodowej codzienności. Osoby zarządzające czy specjaliści od organizacji stanowisk do pracy na wysokościach mierzą się z dylematami, jaki sprzęt pomoże poprawić komfort i jakość pracy zespołu. Drabina czy podest magazynowy? Podpowiadamy!

Wymagająca? Ciężka? Niebezpieczna? Tak, i to po trzykroć. Praca związana ze składowaniem towarów na magazynowych regałach – czy to w sklepach wielkopowierzchniowych, czy w zakładach produkcyjnych, do lekkich nie należy.

Pokonywanie dużych wysokości, pośpiech towarzyszący przepływowi towarów połączony z niemałym wysiłkiem fizycznym – to magazynowa codzienność. A w takich okolicznościach zagrożeń nie brakuje. Dlatego kwestie bezpieczeństwa pracowników stają się kluczowe – także przy podejmowaniu decyzji co do rozwiązań dotyczących sposobu obsługi regałów. Wybory produktowe i te dotyczące właściwej organizacji stanowisk pracy muszą być naprawdę dobrze przemyślane.

Podest magazynowy czy drabina? To jedno z pytań pojawiających się w kontekście podstawowych magazynowych rozwiązań, które mogą znacząco ułatwić pracę.

 

Drabiny do magazynu
Jezdny podest roboczy KRAUSE
Podest magazynowy Vario

Drabina do magazynu szybko dotrzesz do wysokich półek

Drabiny regałowe sprawdzają się tam, gdzie trzeba się zmagać z ograniczoną przestrzenią. Niezbyt szerokie alejki magazynowe czy wąskie „ścieżki” w archiwach to problem, z którym za pomocą drabiny szybko sobie poradzimy. I, co najważniejsze – bezpiecznie, o co producenci bardzo dbają. Rozwiązania marki KRAUSE są tego najlepszym przykładem. Co proponuje firma, by magazynowa praca nad podłożem, utrudniona przez ciasną przestrzeń, była komfortowa i ograniczała zagrożenia?

Zawieszanaczyprzesuwna – wybierz swój typ drabiny do magazynu

Czym różnią się od siebie te dwa modele? Przede wszystkim konstrukcją. Pierwsza z drabin wyposażona jest w haki służące do jej zawieszania na prowadnicach o przekroju okrągłym – takie rozwiązanie sprawdza się w przestrzeni międzyregałowej. Drugi model haków nie ma. Co w zamian? Specjalny mechanizm współpracujący z prowadnicą – również o przekroju okrągłym albo o profilu w kształcie litery T. Dzięki temu drabiny nie trzeba przenosić – można ją wygodnie przesuwać wzdłuż regałów na prowadnicy. Oszczędzamy czas i siły, a przy kilkugodzinnej pracy to odczuwalne ułatwienie.

A wygoda użytkowania? Oba modele zapewniają bezpieczne wejście i – dzięki wytrzymałemu połączeniu podłużnic z profilowanymi stopniami (głębokość 80 mm) – komfortową pracę. Do drabiny zawieszanej można dodatkowo dokupić poręcz i podporę. Sporo udogodnień, ale czy drabina do magazynu to rozwiązanie, które sprawdza się na każdym polu obsługi regałów?

Podest magazynowy – tam, gdzie drabina nie wystarcza

Na straży bezpieczeństwa stoją przepisy. Co mówią na temat drabin ze szczeblami? Między innymi to, że nie powinno się ich używać do długotrwałych prac. Drabinę powinniśmy uwzględniać tylko w planach prac krótkotrwałych. W magazynach nie może więc zabraknąć podestów jezdnych.

Niekiedy zadanie na wysokościach trzeba jednak wykonać „w trybie pilnym”, bez dodatkowego czasu na przygotowanie (montaż-demontaż) konstrukcji do pracy. W takich przypadkach sprawdzają się podesty jezdne robocze.

Podesty magazynowe proponowane przez KRAUSE: niewymagające składania, lekkie, umożliwiające szybką zmianę miejsca, gdy tego wymaga działanie, a przede wszystkim zgodne z najnowszymi normami i polskimi przepisami BHP, gwarantują bezpieczną i komfortową pracę. Mają duże, chronione barierkami platformy robocze, co podnosi wygodę pracy, jednak... Cóż, małe „ale” daje czasem znać nawet w przypadku niepodważalnych korzyści. Gdy przestrzeń między regałami jest wąska, trzeba myśleć o alternatywnych rozwiązaniach – np. o podeście z podstawą o niewielkich rozmiarach.

Szerokie spektrum zalet na... wąskie przejście

Jeśli problem wąskich przejść między regałami zakłóca rytm pracy i powoduje dyskomfort, warto przyjrzeć się kompaktowemu podestowi Vario. Konstruktorzy KRAUSE stanęli na wysokości... zadania.

Dzięki podstawie o niewielkich rozmiarach (szerokość 820 mm) kompaktowy podest nie blokuje przejść, można go też łatwo przesuwać. Kolejna dobra wiadomość: umożliwia pracę na wysokości roboczej powyżej 4 m. Osiąganie dużych wysokości jest możliwe dzięki zróżnicowanej szerokości stabilizatora i opcji balastowania ciężarkami.

Czy na kompaktowym sprzęcie da się pracować wygodnie? Tak. Ryflowana platforma robocza jest duża (650x600 mm), więc „kompaktowość” urządzenia nie ogranicza komfortu użytkowania. Reguła „coś za coś” tutaj nie znajduje zastosowania.

Jak zmienić wysokość drabiny? Szybko!

Sprawne i proste regulowanie wysokości drabiny to bardzo pożądana cecha sprzętu, szczególnie w branży magazynowej.  Drabina do magazynu teleskopowa z platformą od KRAUSE jest odpowiedzią firmy na tę potrzebę rynku. Opatentowany system Click-Matic umożliwia samodzielną regulację wysokości w zakresie 0,5 metra – prosto, szybko i bez wysiłku.

Ten model, podobnie jak kompaktowy podest Vario, sprawdzi się w wąskich przejściach czy w korytarzach, bo szerokość drabiny teleskopowej rozstawnej jest niewielka i wynosi 900 mm. A bezpieczeństwo pracy? To konstrukcja w pełni bezpieczna, z dużą, profilowaną, antypoślizgową platformą i zintegrowaną blokadą zapobiegającą przypadkowemu złożeniu czy rozłożeniu drabiny, wyposażona w pałąk bezpieczeństwa i łańcuch. Stabilna (dzięki stabilizatorowi z rolkami jezdnymi) i umożliwiająca płynne przemieszczanie, a do tego lekka – czego chcieć więcej?

***

Podsumowanie? Na jednej szali drabina. Podest roboczy magazynowy na drugiej. Równowagi się tu raczej nie dopatrzymy, bo... każde rozwiązanie jest co prawda potrzebne, ale – w różnych okolicznościach magazynowej pracy. Najlepsza perspektywa to taka, gdy możemy korzystać z obu: wysokie wymagania wobec sprzętu, szczególnie na wysokościach, to przecież... wysoki poziom bezpieczeństwa.

Czytaj również:jak zadbać o drabiny aluminiowe.

 

 

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!