Wyrusz bezpiecznie w trasę! Konstrukcje specjalne do odśnieżania ciężarówek i naczep

Odśnieżanie to uciążliwy obowiązek właścicieli posesji, ale nie tylko – za śniegiem nie przepadają także kierowcy. Z jednej strony utrudnia warunki na drodze, z drugiej – zalegająca na pojazdach pokrywa śniegu czy lodu może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. O ile w przypadku samochodów osobowych ich odśnieżanie nie stanowi większego problemu, o tyle kierowcy pojazdów wielkogabarytowych mają przed sobą niełatwe zadanie. Odśnieżanie ciężarówki czy usuwanie lodu z naczepy wymaga zastosowania profesjonalnych narzędzi. Konstrukcje specjalne do odśnieżania ciężarówek KRAUSE to wielofunkcyjne rozwiązania, które ułatwiają kierowcom odśnieżanie naczepy. Co ważne, znajdują zastosowanie nie tylko podczas zimy.

Odśnieżanie ciężarówki – dobra praktyka czy obowiązek?

Kodeks drogowy określa jasno: każdy pojazd uczestniczący w ruchu musi być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, by korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych użytkowników ruchu. Obowiązek dotyczy to także usuwania zalegającego na dachu pojazdu śniegu i lodu. Kierowca wyruszający w trasę bez odśnieżania naczepy siebie naraża na mandat, a pozostałych uczestników ruchu drogowego potencjalnie niebezpieczną sytuację na drodze. Spadający lód z naczepy może być śmiertelnie niebezpieczny, szczególnie jeśli uderzy w mniejszy samochód jadący za ciężarówką. W Polsce jednak nie ma infrastruktury, która pozwoliłaby kierowcy w komfortowych warunkach odśnieżyć naczepę. Brak ogólnodostępnych konstrukcji do odśnieżania pojazdów skutkuje tym, że kierowcy nieustannie podejmują ryzyko, poruszając się po drogach nieodśnieżonymi samochodami lub wymyślają własne, zwykle niebezpieczne sposoby na usunięcie z dachu śniegu lub lodu. Gwałtowne hamowanie – by śnieg zsunął się z dachu, tworzenie prowizorycznych konstrukcji do wspinania na pakę czy nawet ustawianie zwykłej drabiny na oblodzonym parkingu – to tylko niektóre patenty kierowców, które wręcz proszą się o kłopoty. Na szczęście coraz więcej firm logistycznych decyduje się na konstrukcje specjalne do odśnieżania ciężarówek, gdzie obok innych konstrukcji, takich jak schody jezdne z platformą z aluminium czy stacjonarne platformy robocze mocowane do ściany czy podłoża, stają się funkcjonalnym wyposażeniem hali serwisowej.

Konstrukcje specjalne do odśnieżania ciężarówek – komfort i bezpieczeństwo nie tylko w zimowych warunkach

Rusztowania do odśnieżania pojazdów to profesjonalny system ułatwiający odśnieżanie. Platformy robocze zabezpieczone zostały trójstronnymi barierkami, a szeroki podest wykonano z wysokiej jakości blachy perforowanej. Standardowy system wyposażony został w platformy o szerokości 6, 9, 12 lub 15 m, choć możliwa jest rozbudowa konstrukcji o kolejne moduły, by w pełni odpowiadały na potrzeby użytkowników. Antypoślizgowe schody prowadzące na platformę zostały dodatkowo zabezpieczone barierką, dzięki czemu oblodzenie czy intensywne opady śniegu nie są przeszkodą w użytkowaniu. Ale takie konstrukcje przydadzą się nie tylko podczas zimowej aury.

Całoroczne konstrukcje specjalne – praktyczne zastosowanie platform i schodów jezdnych

Polska pogoda potrafi zaskakiwać – bywa, że sprawia kierowcom niespodziankę w postaci opadów śniegu w maju. Odśnieżanie poza sezonem zimowym należy jednak do rzadkości – czy zatem konstrukcje do odśnieżania pojazdów stoją nieużywane przez większą część roku? Wręcz przeciwnie: choć używa się ich do usuwania lodu i śniegu z dachów pojazdów i naczep, mogą być także z powodzeniem wykorzystywane do wszelkiego rodzaju prac konserwacyjnych oraz serwisowych. Stabilne rusztowanie ułatwia czyszczenie i naprawę dachu naczep, a schody jezdne z platformą z aluminium znajdą szerokie zastosowanie zarówno przy pracach serwisowych, jak i wewnątrz większych hal magazynowych.

Schody jezdne z platformą z aluminium – mobilna pomoc w obsłudze pojazdów użytkowych

Obsługa wielkogabarytowych pojazdów dotyczy nie tylko branży logistycznej i transportowej. Wspomniane wcześniej konstrukcje specjalne do obsługi pojazdów użytkowych są szeroko wykorzystywane w miejskich zakładach komunikacyjnych, np. podczas serwisowania autobusów, oraz w miejskich przedsiębiorstwach komunalnych wykorzystujących śmieciarki.

Przykładem realizacji, w której zastosowano schody z platformą jest projekt stworzony na potrzeby firmy Dessauer Verkehrs GmbH.

 

***

 

Zalegający na dachach pojazdów śnieg i lód to zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Konstrukcje specjalne do odśnieżania ciężarówek (schody jezdne z platformą z aluminium i in.) są skutecznym sposobem na poprawę bezpieczeństwa na drogach – warto zadbać o to, by kierowcy mogli skorzystać z nich przed każdym wyruszeniem w trasę.

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!