Jaka drabina na schody sprawdzi się najlepiej?

Dobra ekipa budowlana poradzi sobie z każdym zleceniem – niezależnie od warunków! Pomagają im w tym profesjonalne narzędzia, bez których trudno spełnić wszystkie oczekiwania klienta. W przypadku pracy na wysokości kluczową kwestią jest bezpieczeństwo – zwłaszcza wtedy, gdy zadania wykonywane są na schodach lub innych nierównościach podłoża. Jaka drabina na schody sprawdzi się najlepiej? Na co zwrócić uwagę przy zakupie drabiny do pracy na schodach? Już podpowiadamy!

Praca na wysokości – tu najważniejsze jest bezpieczeństwo

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy oraz Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy praca na wysokości to czynności wykonywane na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1 metra nad poziomem podłogi lub ziemi. Obowiązkiem pracodawcy jest zadbać o to, by drabiny, rusztowania i inne urządzenia były stabilne i zabezpieczone przed nieprzewidywaną zmianą położenia. O ile w przypadku prac wykonywanych na wysokości wzroku lub nieco wyżej zwykle wystarczą stabilne schodki, to jednak w wielu przypadkach drabiny aluminiowe lub podesty są po prostu niezbędne – nie bez powodu niezawodna drabina to podstawowe wyposażenie każdego fachowca i ekipy budowlanej! Jaką wybrać, jeśli chodzi o pracę na nierównym podłożu? Śmiało możemy stwierdzić, że już przy wyborze zaczynają się schody!

Drabina na schody – czy to bezpieczne?

Nie potrzeba wcale bujnej wyobraźni, by zwizualizować sobie wypadki, do jakich może dojść podczas użytkowania drabiny. Jeśli dodamy do tego schody, brzmi to niemal jak proszenie się o nieszczęście... Czy na pewno? Profesjonalna drabina z regulowanymi nogami to rozwiązanie niemal uniwersalne – bez problemu można ustawić ją nie tylko na płaskiej powierzchni, ale także krawężniku czy schodach. Podczas pracy w takich warunkach zwykłe drabiny przystawne zdecydowanie nie spełnią swojego zadania – trudno oprzeć je bezpiecznie o ścianę oraz stabilnie ustawić, a wymiary często utrudniają wygodne manewrowanie na wąskich klatkach schodowych czy w korytarzach. Wszędzie tam, gdzie przystawne i rozsuwane drabiny po prostu się nie sprawdzą, warto postawić na model przegubowy. Czym charakteryzują się takie drabiny na schody?

Drabina do pracy na schodach – wygodna i niezawodna

Drabiny przegubowe na schody najlepiej opisuje określenie „elastyczność”: w zależności od potrzeb mogą być wykorzystywane jako drabiny przystawne, dwustronne lub pomosty robocze. Model TeleVario to odpowiedź na potrzeby nie tylko profesjonalnych ekip budowlanych, ale również osób wykonujących drobne naprawy, remonty lub prace wykończeniowe we własnym domu. Wyposażono go w innowacyjny system umożliwiający niezależną regulację długości każdej nogi (wysuwane teleskopowo przedłużenia podłużnic), dzięki czemu drabina może być ustawiona nie tylko na tradycyjnych, ale i krętych schodach czy klatce schodowej. Dwukomponentowe antypoślizgowe stopki to dodatkowe zabezpieczenie, które doskonale sprawdzi się zwłaszcza podczas intensywnej eksploatacji w zróżnicowanych warunkach.

A może rusztowanie?

Nie wszystkie prace budowlane lub remontowe wymagają wykorzystania wysokiej drabiny – czasem zamiast niej lepiej sprawdzi się stabilna, wygodna konstrukcja, na której można dodatkowo trzymać materiały budowlane i niezbędne narzędzia. Prowizoryczne rusztowania z desek, cegieł czy kubłów po farbie to zdecydowanie zły pomysł! Aluminiowe rusztowania jezdne KRAUSE są stabilne i bezpieczne, a rolki z hamulcem, w jakie zostały wyposażone, umożliwiają bezproblemowy podjazd do miejsca wykonywania prac budowlanych lub remontowych. Wygodne i stabilne podesty doskonale sprawdzą się zarówno podczas prac wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz.

Profesjonalne drabiny na schody – nie tylko dla profesjonalistów

Tradycyjne drabiny przystawne, czyli proste konstrukcje, wymagają solidnego podparcia o ścianę lub fasadę budynku. Nie zawsze jednak wykonujemy prace przy ścianie – wiedzą o tym dobrze wszyscy właściciele piętrowych domów! Przegubowe drabiny teleskopowe to nie tylko stabilna konstrukcja, ale również możliwość ustawienia wygodnego podestu, umożliwiającego wykonanie wszystkich prac porządkowych, remontów czy ogrodowych, na brak których właściciele piętrowych domów nie mogą narzekać.

Bezpieczne ustawienie drabiny do pracy na schodach jest możliwe – o ile skorzystamy z funkcjonalności, jakie dają nowoczesne modele drabin przegubowych, np. opcji regulowania nóg. Jaką zatem wybrać drabinę na schody? Warto zainwestować w stabilne rozwiązania KRAUSE, pozwalające na przeprowadzenie prac budowlanych, remontów lub porządków w pobliżu schodów i innych nierówności.

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!