Mycie rolet zewnętrznych – jak się do tego zabrać?

Rolety zewnętrzne to świetny sposób na zabezpieczenie przed nadmierną ilością światła słonecznego, zwiększenie izolacji cieplnej, ale również ochrona antywłamaniowa. Nic zatem dziwnego, że stają się coraz popularniejsze i coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie tego rozwiązania w swoim domu. Aby w pełni wykorzystać wszystkie możliwości rolet zewnętrznych, należy zadbać o to, by cały mechanizm działał niezawodnie. Oprócz regularnego serwisowania i konserwacji, warto także zadbać o mycie rolet zewnętrznych. Nie zajmie to dużo czasu, jeśli odpowiednio przygotujesz się do pracy i zadbasz o niezbędne wyposażenie. Jak wyczyścić rolety zewnętrzne szybko i bezproblemowo? Podpowiadamy!

Mycie rolet zewnętrznych
Czyszczenie rolet zewnętrznych myjką parową
Drabina przegubowa ze szczeblami
Wielofunkcyjna drabina z możliwością ustawienia na schodach

Dlaczego mycie rolet zewnętrznych jest takie ważne?

Czyszczenie rolet zewnętrznych to jedno z tych zadań, które lepiej przeprowadzać regularnie, by nie narażać się na problemy i koszty związane z naprawami mechanizmu. Rolety znajdujące się na zewnątrz budynku są nieustannie narażone na różnego rodzaju zabrudzenia. Piasek, kurz, liście osadzające się na powierzchni rolet nie tylko prezentują się nieestetycznie, ale również mogą przyczyniać się do uszkodzenia całego mechanizmu! Zanieczyszczenia wewnątrz prowadnic nawarstwiają się i prowadzą do szybszego zużywania materiału, a ostrzejsze drobinki mogą rysować lakier i tym samym narażać rolety na działanie czynników atmosferycznych. Regularne mycie rolet zewnętrznych pozwala na utrzymanie ich w stanie sprawności i jednocześnie jest świetną okazją do sprawdzenia stanu technicznego całego mechanizmu. Jak wyczyścić rolety zewnętrzne, by usunąć z nich zarówno drobniejsze, jak i większe zabrudzenia?

 

Jak wyczyścić rolety zewnętrzne krok po kroku

Mycie rolet zewnętrznych warto rozpocząć od opłukania ich wodą, by usunąć pył i piasek osadzający się na pancerzu rolety. Możesz zrobić to za pomocą miski lub wiadra bądź wykorzystać myjkę ciśnieniową i od razu przeprowadzić mycie elewacji – przy czyszczeniu rolet pamiętaj jednak, by strumień wody ustawić na najniższy, zbyt silny może uszkodzić mechanizm. Po wstępnym myciu pora na właściwe czyszczenie rolet zewnętrznych: przecieraj rolety miękką szmatką z dodatkiem płynu czyszczącego, a następnie ponownie spłucz je wodą. Tłuste plamy z oleju lub sadzy najlepiej usuwać specjalistycznym preparatem bez dodatków na bazie benzyny, by nie uszkodzić lakieru. Wyczyść także prowadnice, w których porusza się pancerz – tu przyda się sprężone powietrze. I to właściwie wszystko! Prawda, że nie brzmi skomplikowanie?

Czyszczenie rolet zewnętrznych – jaki sprzęt może się przydać?

Aby sprawnie przeprowadzić mycie rolet zewnętrznych, wykorzystaj odpowiednie narzędzia: przyda Ci się nie tylko miska z ciepłą wodą. Dobrą inwestycją będzie myjka ciśnieniowa, którą możesz wykorzystać do wielu prac zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu. Nie zapomnij o drabinie! Nawet jeśli rolety nie znajdują się na dużej wysokości, kaseta z mechanizmem mocowana jest w górnej części, a przy czyszczeniu rolet zewnętrznych zdecydowanie nie należy pomijać tej części. Wygodna i stabilna drabina przegubowa ze szczeblami może być wykorzystywana jako drabina przystawna, wolnostojąca oraz szeroki podest roboczy (model 3x4 szczeble). Bez problemu ułożysz na nim wszystkie potrzebne narzędzia oraz środki czyszczące, a platforma umożliwi Ci mycie większej płaszczyzny niż drabina wolnostojąca. W naszych drabinach przegubowych zastosowaliśmy opatentowany system przegubów z lekko pracującym systemem ryglowania, co zapewnia szybką i komfortową obsługę.

Mycie rolet zewnętrznych i okien dachowych – zadbaj o bezpieczeństwo

Rolety zewnętrzne montowane na oknach dachowych umożliwiają zaciemnienie poddasza i jednocześnie zapobiegają dużym stratom ciepła. Wiele osób wzbrania się jednak przed tym rozwiązaniem w obawie o trudności z serwisem i konserwacją takich rolet. Jak myć rolety zewnętrzne zamontowane na dachu? Sama czynność mycia nie różni się od czyszczenia rolet zamontowanych na oknach na parterze, jednak tu niezbędny jest już profesjonalny sprzęt do prac na wysokości. Nasza wielofunkcyjna drabina z możliwością ustawiania na schodach to sposób na bezpieczną pracę, a dzięki dużej wysokości roboczej bez problemu dosięgniesz do rolet chroniących okna dachowe. Wytrzymałe prowadnice zapewniają wysoką stabilność, a dodatkowy zintegrowany system zabezpiecza drabinę przed samoczynnym złożeniem i rozłożeniem. To drabina, która umożliwia nie tylko mycie rolet zewnętrznych, ale również mycie dachu domu, dlatego zdecydowanie polecamy ją jako sprzęt wielofunkcyjny i w zasadzie uniwersalny.

Kiedy przeprowadzić mycie rolet zewnętrznych?

Mycia rolet zewnętrznych nie należy wykonywać, gdy temperatura na zewnątrz może spaść poniżej zera – w takich warunkach woda znajdująca się w szczelinach może zamarznąć i spowodować perforację pancerza, a w efekcie – uszkodzenie rolety. Producenci zalecają czyszczenie rolet zewnętrznych na mokro wiosną oraz latem; możesz zaplanować wszystkie prace na wysokości i przeprowadzić czyszczenie rolet oraz mycie paneli fotowoltaicznych podczas jednego popołudnia. W okresie jesienno-zimowym warto natomiast na bieżąco monitorować stan rolet zewnętrznych i usunąć z mechanizmu ewentualne złogi lodu oraz śniegu.

***

Mycie rolet zewnętrznych nie należy do trudnych prac – odpowiednie przygotowanie stanowiska oraz wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań do pracy na wysokości sprawia, że bez problemu możesz przeprowadzić to samodzielnie i zadbać o to, by rolety posłużyły Ci jak najdłużej.

Czytaj także: jak zadbać o ogród zimowy?

 

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!