Malowanie ścian w zimie – czy warto?

Zimą spędzamy zdecydowanie więcej czasu w czterech ścianach. Pandemia dodatkowo zmieniła nasz styl życia, a także miejsce wykonywania pracy zawodowej. Mieszkania, które do tej pory służyły nam głównie do odpoczynku, dla wielu z nas stały się biurem. Właśnie podczas ostatnich dwóch lat, kiedy przyszło nam zmierzyć się z nowymi potrzebami związanymi z aranżacją stanowiska pracy, zaczęliśmy zwracać większą uwagę na domowe wnętrza. Chętniej też wprowadzaliśmy w nich zmiany.

W czasie pandemii postawiliśmy na domowe metamorfozy. Wprowadzane zmiany w aranżacji pomieszczeń sprawiły, że mieszkania stały się bardziej funkcjonalne, przytulne i uporządkowane. Dla wielu z nas remont lub choćby odświeżenie wnętrza stały się noworocznym postanowieniem? Ale czy malowanie ścian w zimie to dobry pomysł?

 

Malowanie ścian w zimie
Malowanie pokoju w zimie
Drabina do malowania dla fachowca
Drabina malarska z systemem MultiGrip

Czy można malować pokój w zimie?

Okres zimowy nie musi oznaczać przerwy w domowych metamorfozach. Bywa, że to idealny czas, aby odmienić wygląd naszego mieszkania. Gdy dzieci dobrze bawią się na zorganizowanych obozach, rodzice mają czas na wykonanie zaplanowanych prac remontowych, w tym na przykład malowania ich pokoju. Czy można malować pokój w zimie? Zdecydowanie tak! Malowanie ścian w budynku nie powinno rodzić większych problemów – wystarczy, że zastosujemy się do kilku prostych zasad.

Malowanie ścian w zimie – na co zwrócić uwagę?

Temperatura

W malowanym pokoju powinna panować temperatura od 18 do 23oC. Dzięki temu farba będzie schła równomiernie, a sam proces zajmie najmniej czasu. W pomieszczeniu, które użytkowane jest na co dzień, zapewnienie odpowiedniej temperatury do malowania ścian w zimie nie powinno więc stanowić żadnego problemu.

Wilgotność powietrza

Okazuje się, że podczas malowania ścian w zimie lepiej unikać otwierania okien, bowiem obok temperatury, to właśnie wilgotność powietrza wpływa na szybkość wysychania farby. Powinna ona wynosić od 40 do 80%. Jeśli, mimo zapewnienia odpowiednich warunków, farba schnie nieco dłużej, warto dać jej trochę więcej czasu przed nałożeniem kolejnej warstwy.

Przygotowanie ścian

Zanim przejdziemy jednak do nakładania farby, należy właściwie przygotować powierzchnię ściany. Dlaczego? By zwiększyć trwałość nakładanych nowych powłok. Trzeba usunąć ze ściany wszelkie naklejki, kołki, uchwyty oraz taśmy klejące, którymi przyklejone były obrazki naszych pociech. Następnie należy uzupełnić i zagruntować wszystkie pęknięcia i ubytki. Malowanie tak przygotowanej ściany stanie się łatwiejsze i bardziej efektywne.

Grunt to podstawa

Jeśli powierzchnia nie wymagała naprawy lub po naszych zabiegach ściana jest już idealnie gładka, można przystąpić do nałożenia na nią środków gruntujących oraz podkładów. Zastosowanie tego typu materiałów jest zasadne nie tylko zimą, ale o każdej porze roku. Dzięki nim podłoże staje się mocniejsze, chłonność farby zostaje wyrównana, a jej przyczepność zwiększona. Jakich materiałów potrzebujemy?

Środek gruntujący – należy wcierać go miękkim pędzlem, aż do uzyskania całkowitego wysycenia. Warto pamiętać, że ściany, które nigdy wcześniej nie były malowane zawsze wymagają gruntowania. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy ściana pokryta warstwą farby jest odpowiednio chłonna, możemy przeprowadzić test. Wystarczy przetrzeć powierzchnię wilgotną gąbką – jeśli woda wsiąka w powłokę, gruntowanie okazuje się obowiązkowe.

Jaką drabinę malarską wybrać?

Zastosowanie farby podkładowej jest konieczne jeśli kolor, na który została uprzednio pomalowana ściana jest szczególnie intensywny. Produkt umożliwia zamaskowanie poprzednich warstw oraz wyrównanie chłonności powierzchni.

Malowanie ścian w zimie wymaga wyboru odpowiedniej farby. Warto zwrócić uwagę na technologię wykonania produktu oraz jego skład. Wietrzenie malowanego pomieszczenia raczej nie wchodzi w grę – w końcu chcemy zachować optymalną temperaturę i wilgotność powietrza w środku, dlatego skład nie powinien stanowić zagrożenia dla zdrowia domowników.

Jeśli już zastosowaliśmy się do wszystkich wymienionych wyżej wskazówek, przed nami wybór właściwego sprzętu, który zapewni nam komfort pracy, także tej na wysokości. Jaką drabinę do malowania wybrać? Konstrukcja powinna zapewnić nam przede wszystkim bezpieczeństwo. Drabina malarska musi być stabilna i niezawodna – w końcu praca na wysokości wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Czym się kierować wybierając drabinę do malowania? Kryteria są różne. Innymi będzie kierować się członek profesjonalnej ekipy remontowej, a innymi właściciel domu czy mieszkania, który malowanie wykonuje we własnym zakresie – przecież wybrana drabina domowa musi sprawdzić się także w innych okolicznościach.

Drabina malarska dla fachowca

Jeśli mówimy o fachowcach, to najpopularniejsze wśród nich są wolnostojące drabiny drewniane – będące niejako atrybutem malarza pokojowego. Takie modele ma w swojej ofercie firma KRAUSE. Oferowana przez nią drabina dwustronna drewniana została wykonana z utwardzanego drewna i wyposażona w stalowe zawiasy mocowane śrubami – jest zatem mocna i wytrzymała. Dostępne są modele z szczeblami, stopniami lub model, który łączy w sobie oba rozwiązania. Konstrukcja posiada praktyczny hak, mocowany z jednej strony, na którym można zawiesić wiadro. Dzięki takiemu rozwiązaniu malowanie przy użyciu drabiny malarskiej drewnianej staje się komfortowe i bezpieczne. Konstrukcja posiada także łańcuchy zabezpieczające przed nadmiernym rozstawieniem. Co ważne, dwustronną drabinę malarską drewnianą można wyposażyć w praktyczną torbę na narzędzia (ToolBag), dzięki której będziemy mieć je zawsze pod ręką.

Domowa drabina do malowania

Jaką drabinę malarską powinien wybrać właściciel domu? Zdecydowanie taką, która sprawdzi się nie tylko podczas malowania, ale także w trakcie codziennych prac domowych. Musi być ona zatem lekka, stabilna i dobrze, by dało się ją złożyć do mniejszych rozmiarów – wówczas nie musimy się martwić o jej przechowywanie. Chcesz wiedzieć jaką drabinę domową wybrać? Podpowiadamy! Na pewno najlepszym wyborem będzie wolnostojąca drabina jednostronna. Zwróćcie uwagę na modele wyposażone w głębokie, ryflowane stopnie, które zapewnią większy komfort i bezpieczeństwo na wysokości. Dobrym wyborem będzie model Secury, który został wyposażony w niezwykle praktyczną półkę na potrzebne podczas pracy akcesoria. Co ciekawe, półka została zintegrowana z uchwytem na wiadro, który świetnie sprawdzi się właśnie podczas malowania lub mycia okien. To model, który z powodzeniem może pełnić rolę drabiny do malowania, ale można wybrać także inne rozwiązania spośród drabin wolnostojących jednostronnych i dwustronnych KRAUSE.

Planuj i maluj!

Wracając zatem to pytania, czy można malować pokój w zimie odpowiadamy – można! Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie ściany, zaopatrzenie się w funkcjonalne narzędzia i sprzęt, wybór właściwej farby, no i zapewnienie optymalnych warunków w pomieszczeniu. Gdy to zrobimy, malowanie ścian w zimie przebiegnie szybko i na pewno zakończy się sukcesem!

 

 

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!