Drabinka do kuchni – z nią sięgniesz po wszystko!

Niewielka przestrzeń w kuchni sprawia, że naczynia oraz znaczną część sprzętu niezbędnego do gotowania trzymasz w szafkach sięgających niemal sufitu? Możesz mieć do nich swobodny dostęp, ale do tego niezbędny jest odpowiedni sprzęt. Krzesło czy taboret lepiej niech służą wyłącznie do siedzenia – tutaj przyda się składana drabinka do kuchni! Poznaj najważniejsze parametry i dowiedz się, który model może sprawdzić się w Twoim domu lub mieszkaniu.

Drabina w kuchni
Drabinka do kuchni - schodki
Składana drabinka do kuchni
Mała drabinka do kuchni

Kiedy przyda się mała drabinka w kuchni?

Aby jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń, coraz częściej aranżuje się po ostatni centymetr pod sufitem. Dzięki temu łatwiej pomieścić wszystkie niezbędne rzeczy w domu lub mieszkaniu nawet jeśli metraż nie należy do dużych. Chociaż pomieszczenie staje się bardziej funkcjonalne, może to jednak powodować pewne problemy. W końcu im wyżej coś schowamy, tym trudniej do tego sięgnąć – doskwiera to przede wszystkim niższym osobom oraz dzieciom.

Gdy brakuje nam centymetrów, odpowiedź jest jedna – składana drabinka do kuchni! To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż krzesło czy zwykły taboret, które – ze  względu na swoją chwiejną konstrukcję – nie zapewniają bezpieczeństwa ani komfortu. Prowizoryczne opcje nie wytrzymują też większego obciążenia, a każdy dodatkowy przedmiot trzymany w rękach wyłącznie zwiększa „Twoją” wagę.

Drabinka w kuchni przydaje się gdy:

  • musisz coś sięgnąć z szafki pod sufitem,
  • robisz wiosenne porządki w kuchni,
  • odkładasz naczynia po ich umyciu,
  • czyścisz okap, górę lodówki lub meble kuchenne,
  • wymieniasz żarówkę,
  • myjesz okna i zmieniasz firanki.

Mała drabinka w kuchni przydaje się też rodzinom z małymi dziećmi. W ten sposób można zachęcić maluchy do wspólnego gotowania – nawet niewielkie schodki sprawią, że dosięgną blatu i podadzą Ci wszystkie niezbędne składniki.

Składana drabinka do kuchni – na co zwrócić uwagę?

Nawet w przypadku niewielkiej drabiny 3-stropniowej mówimy już o pracy na wysokości. Pamiętaj, że jeśli upadniesz z niewielkiej odległości, wciąż możesz sobie w łatwy sposób zrobić krzywdę. Wiąże się to z urazami kostek, rąk, a w najgorszym przypadku głowy!

Co w takim razie trzeba koniecznie wziąć pod uwagę, szukając drabinę do kuchni? Najpierw pomyśl o bezpieczeństwie swoim oraz bliskich Ci osób. Podczas gotowania bardzo często zdarza się, że woda czy olej rozlewają się na podłodze. Może to grozić poślizgnięciem. Aby temu zapobiec, lepiej stawiać na modele z antypoślizgowymi stopkami, które sprawiają, że konstrukcja nie zmienia swojej pozycji bez względu na podłoże.

Kolejnym aspektem jest materiał małej drabinki do kuchni. Najlepsze będzie aluminium, które można szybko wyczyścić. Surowiec nie pochłania również zapachu, co jest bardzo ważne w trakcie gotowania – dzięki temu sprzęt można swobodnie wykorzystywać też w innych pomieszczeniach. To także wariant odporny na korozję, który przetrwa lata, nawet jeśli w pokoju często zmienia się temperatura lub poziom wilgotności powietrza.

Składana drabinka do kuchni powinna być dostosowana do pomieszczenia pod względem wysokości. Dzięki temu zawsze sięgniesz tam, gdzie potrzebujesz. Dobrze, aby wybrany model był kompaktowy oraz lekki, szczególnie jeśli nie dysponujesz wolną przestrzenią do przechowywania.

Schodki i drabiny do kuchni godne polecenia

Tak naprawdę trudno mówić o czymś uniwersalnym do kuchni. Wiele zależy od własnych potrzeb, wysokości pomieszczenia, przeznaczenia sprzętu oraz częstotliwości jego użytkowania. Możliwości jest co najmniej kilka – zaraz poznasz te najbardziej bezpieczne i praktyczne!

Jeśli potrzebujesz czegoś poręcznego i kompaktowego, nie musi to być od razu mała drabinka do kuchni. Dobrym rozwiązaniem okazują się lekkie schodki, które pomagają dosięgnąć do wysokich półek, a jednocześnie nie zajmują dużo miejsca. W przypadku wariantów 1-elementowych polecamy model Treppy – możesz wybrać 1 z 5 kolorów! Dostępny jest także w wersji dwustronnej o neutralnej barwie typowej dla aluminium. Niezwykle poręczne są też opcje 3-stopniowe. Jeżeli szukasz czegoś nieco większego, ale wciąż zajmującego niewiele miejsca po złożeniu, to wybierz schodki składane Toppy. Mają duże, profilowanie stopnie, wygodną platformę oraz stopki antypoślizgowe – to wszystko zapewnia bezpieczeństwo.

Oczekujesz nieco więcej od drabinki w kuchni? W takim razie postaw na drabinę jednostronną z kilkoma stopniami, dzięki którym sięgniesz wszystko nawet z najwyższej półki. Możesz dobierać jej wysokość w zależności od wysokości pomieszczenia – loftowe aranżacje z pewnością będą bardziej wymagające pod względem dostępnej przestrzeni wzwyż. Nasza propozycja dla Ciebie to drabina wolnostojąca ze stopniami Solidy w wersji od 3 do 8 stopni. Zarówno stopnie, jak i stopki są antypoślizgowe. Warto zwrócić uwagę na pałąk bezpieczeństwa zintegrowany z półką na narzędzia i hakiem na wiadro – taka funkcja może Ci się przydać podczas mycia okna czy drobnych prac konserwacyjnych.

Wydaje Ci się, że drabina do kuchni nie będzie często użytkowana w Twoim domu?  W takim razie przyda Ci się model z wejściem z dwóch stron. Taka drabina dwustronna, chociaż jest trochę większa od wcześniej opisywanych wariantów, wciąż zajmuje niewiele miejsca. Można ją szybko oraz łatwo złożyć i rozłożyć – poradzi sobie z tym nawet dziecko. Głębokie stopnie i antypoślizgowe stopki to sposób na bezpieczne i komfortowe wykonywanie czynności na wysokości. Do tych solidnych należy drabina Dopplo, która ze względu na odporne na uderzenia stalowe przeguby oraz pasy, zapewni stabilność i bezpieczeństwo.

Mają Państwo pytania? Chętnie doradzimy!