Klasy antypoślizgowości – czym są?
Maksymalny zasięg roboczy, dozwolony udźwig, szerokość stopni, typ materiału czy sposób przechowywania to jedne z najbardziej powtarzalnych aspektów wpływających na proces zakupowy drabiny, podestu roboczego czy konstrukcji specjalnej. Z perspektywy bezpieczeństwa warto jednak również wspomnieć o antypoślizgowości i klasach, które fachowo określane są literą R oraz cyfra, którą definiuje parametr nazywany stopniem krytycznego kąta poślizgu. Aby zrozumieć poszczególne wartości, najlepiej zobrazować to w formie tabeli.
Antypoślizgowość – tabela | |
Klasa antypoślizgowości | Kąt poślizgu |
R9 | 6-10° |
R10 | 10-19° |
R11 | 19-27° |
R12 | 27-35° |
R13 | powyżej 35° |
Co odpowiada za klasę antypoślizgowości? Mogą to być reliefy, które przypominają wypukłe wzorki na powierzchni stopni oraz pomostu albo wypukłe bądź wklęsłe ryfle umiejscowione na krawędziach.
Klas antypoślizgowości istnieje kilka, ale w tym artykule skupimy się wyłącznie na R13. Klasa ta, określona w niemieckiej normie TRBS 2121-2, jest nie tylko wskaźnikiem jakości wykonania, ale przede wszystkim gwarantem bezpieczeństwa.
Antypoślizgowość – klasy i ich znaczenie
Chociaż antypoślizgowość jest wskaźnikiem charakterystycznym głównie dla materiałów podłogowych, w rzeczywistości ma szersze zastosowanie. Tyczy się to przede wszystkim miejsc, w których pracownicy są często narażeni na poślizgniecie się, w związku z panującymi warunkami na zewnątrz oraz wewnątrz budynku bądź hali. Może chodzić zarówno o dużą ilość błota czy śniegu, jak i substancje oleiste.
Dzięki wysokiej klasie antypoślizgowości rośnie:
- bezpieczeństwo na wysokości,
- komfort użytkowania,
- stabilność sylwetki,
- jakość sprzętu,
- użyteczność konstrukcji.
Warto również wiedzieć, że im wyższy parametr, tym większa przyczepność, co jest niezwykle ważne z perspektywy pracy na wysokości. Głównym celem zastosowania klas antypoślizgowości w konstrukcjach specjalnych, drabinach oraz podestach roboczych jest więc zwiększenie bezpieczeństwa w sektorach o wymagających warunkach pracy. Taki sprzęt chroni przed upadkami z wysokości i innymi nieszczęśliwymi wypadkami – poślizgnięcia należą do jednych z najczęstszych powodów kontuzji w miejscach pracy[1]. W dalszej części poznasz bliżej charakterystyczne cechy naszych konstrukcji wyróżniających się wskaźnikiem R13.
Klasa antypoślizgowości R13 w wydaniu KRAUSE
Przegląd naszych specjalistycznych produktów z serii STABILO zaczniemy od drabin ze stopniami R13. W ofercie mamy 2 modele o różnym zastosowaniu, lecz niezmiennie wysokiej jakości oraz wytrzymałości.
- Drabina z wejściem z 1 strony ze stopniami R13 o maksymalnej wysokości roboczej od 2,25 m do 4,35 m jest dostępna w 7 wariantach. Wygodna platforma robocza zapewnia wystarczająco dużo miejsca, aby móc bezpiecznie stać oraz przechowywać narzędzia, co jest szczególnie ważne podczas dłuższych prac na jednym poziomie. Dzięki zastosowaniu dodatkowych elementów takich jak pałąk bezpieczeństwa, funkcjonalna półka na narzędzia i hak na wiadro, model ten jest nie tylko bezpieczny, ale również wyjątkowo ergonomiczny.
- Drabina z wejściem z 2 stron ze stopniami R13 o maksymalnej wysokości roboczej od 2,95 do 4,80 m (do wyboru 8 wariantów). Model ten umożliwia łatwiejsze i szybsze wykonanie prac, szczególnie tam, gdzie przestrzeń robocza jest ograniczona.
Warto wiedzieć, że klasy antypoślizgowości są również doceniane w przypadku drabin do mycia okien – obecność wody oraz detergentów podczas prac porządkowych sprzyja niekontrolowanemu ślizganiu się na stopniach, a dodatkowa ochrona zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Komfort zapewnia również szeroki stabilizator. Natomiast kółka ścienna umieszczone w górnej części konstrukcji o nośności do 150 kg umożliwiają gładkie przesuwanie sprzętu, co pozytywnie wpływa na ergonomię pracy.
Na uwagę specjalistów zasługują także nasze jezdne podesty robocze. Do rąk profesjonalistów przekazujemy innowacyjny model jednostronny oraz dwustronny. W obu przypadkach stopnie pokryte są profilowaną kratą o klasie poślizgu R13 – otwory sprawiają, że na powierzchni konstrukcji nie gromadzi się błoto, śnieg ani zabrudzenia, które mogłyby negatywnie wpłynąć na proces schodzenia lub wchodzenia po stopniach. Dzięki temu nasze podesty sprawdzają się wewnątrz i na zewnątrz budynku, nawet jeśli warunki pracy lub pogoda stanowią wyzwanie.
Nasze drabiny oraz podesty charakteryzujące się klasą antypoślizgowości R13 są w pełni wykonane z aluminium, co wyróżnia nasz na tle konkurencji, która sięga również po gumowe lub plastikowe nakładki. Jest to jednoznaczne z wysoką trwałością naszych konstrukcji.
Od lat stawiamy na komfort i bezpieczeństwo użytkowania w połączeniu z innowacyjnymi rozwiązaniami. Nie zapomnieliśmy o najbardziej wymagających branżach, dlatego wśród naszych produktów nie mogło zabraknąć platformy roboczej z elektryczną regulacją wysokości i dopasowaniem do kształtu obiektu. Płyta poślizgowa umożliwia swobodne sterowanie rozmiarem konstrukcji wzwyż. Same stopnie oraz ich powierzchnie możemy dostosować do indywidualnych potrzeb i zaproponować antypoślizgowość o klasie R13 lub mniejszej. Rozpiętość naszej oferty sprawia, że docieramy do nawet najbardziej wyspecjalizowanych branż, które liczą na wysoką jakość oraz użyteczność sprzętu przez lata.